שי חגג ראש המועצה

ידידינו היקרים,

המועצה האזורית מרחבים הוקמה בשנת 1951 בצפון מערב הנגב. שטח המועצה 580,000 דונם ובתחומה 15 מושבים, יישוב קהילתי אחד, כפר נוער חינוכי ובסיס חיל האוויר חצרים. אוכלוסיית המועצה מונה כ 13,000 תושבים.
הפסיפס האנושי במרחבים מגוון ויש בו וותיקים, בני דור המייסדים, ילידי הארץ ועולים מרחבי העולם, בני הדור השני והשלישי, הממשיכים את מורשת ההתיישבות ומשפחות ותיקות וחדשות, המצטרפות למושבים מכל רחבי הארץ.
בלב המועצה שוכנת קריית החינוך ובה בתי הספר האזוריים, כפר שיקומי "עלה נגב"- מעון חינוכי המספק בית חם לבעלי צרכים מיוחדים, מרכז תעסוקה קהילתי במרחב הכפרי "מעברים" ומתנ"ס. כמו כן, יש בשטח המועצה שני פארקי תעשייה במבועים ובאופקים ופארק התעשייה "נ.ע.מ" המשותף גם למועצה האזורית שדות נגב ולנתיבות. הזרועות הכלכליות החשובות של המועצה הן החברה הכלכלית של המועצה וחברת "מושבי הנגב", החברה החקלאית הגדולה ביותר במזרח התיכון, ובה שותפים כל המושבים במועצה.

כל היישובים במועצת מרחבים הם בעלי צביון כפרי, מתבססים על חקלאות ונהנים מנוף ירוק ופתוח המשלב גבעות נמוכות עם נחלים, צמחייה ומרחבים מישוריים פתוחים. האקלים הנוח משרה שקט ושלווה ומהווה גורם משיכה למטיילים רבים.

 

החל מינואר 2016 תושבי המועצה נהנים מהטבות מס. 

בסוף שנת 2015 אישרה הממשלה הקמת 2 יישובים חדשים, האחד בצמוד לכפר הנוער "אשל הנשיא", והשני, בצמוד לכפר השיקומי "עלה נגב". בנוסף, במהלך 2018 תחל בניית בית- חולים שיקומי – ראשון בנגב – ב"עלה נגב".

 

חינוך מתקדם המעודד למצוינות

מערכת החינוך במרחבים מעודדת את התלמידים למצוינות ומספקת להם את הכלים להשתלבות מוצלחת בחברה. המערכת מציעה מגוון רחב של תוכניות ופעילויות חינוכיות מתקדמות ובאיכות גבוהה, המותאמות לצרכים הייחודים של הקהילה. המערכת פועלת על בסיס תוכנית אסטרטגית רב שנתית, תוך טיפוח והעצמה של כל צוותי החינוך, ותוך יצירת רצף בין החינוך הפורמאלי לבין החינוך הלא-פורמאלי. ואכן, בכל יישוב פועלים בשעות אחר הצהריים מדריכי ילדים ונוער.
אנו רואים בחינוך כבסיס להגשמת הפוטנציאל הטמון באזורנו, ולכן, למעלה מ 50% מתקציב המועצה מושקע בחינוך. מערכת החינוך מפעילה תכניות ומסגרות מהמעלה הראשונה. פרויקט הטייסת, על שם אילן ואסף רמון ז"ל, פרויקט מנהיגות ומצוינות בשיתוף פרחי טיס מחצרים. פרויקט מצוינות נוסף, פרויקט אמירים, פרויקט מדעי נגב שמאפשר לימודי מדעים מגיל גן ועד גיל תיכון, על כל הרצף החינוכי. תיכון מרחבים ממוקם בצמרת הרשימה הארצית עם 89% זכאים לתעודת בגרות מלאה. הקמנו בית- ספר להורים, הקמנו מרכז צעירים עם החברים משדות נגב, אנו שוקדים על הקמת מרכז לגיל הרך, ופועל אצלנו ג׳ימבורי לקטנטנים - ובחינם! הג׳ימבורי עובר מיישוב ליישוב.

בשנים האחרונות התפתחו במרחבים אתרי תיירות חדשים ומגוונים, פותחו מסלולי הליכה ורכיבה על אופנים, אתרי לינה, יקבים, גלריות של אמנים מקומיים, מחלבות לייצור גבינות, מאכלים ביתיים, אתרי ספא ועוד. בתחום המועצה יש שמורות טבע ונוף: הגן הלאומי פארק הבשור (אשכול), שמורת נחל הבשור, שמורת נחל גרר ועוד.
יישובי המועצה נהנים מצמיחה דמוגרפית, כלכלית וחברתית. סלילת כביש 6 והקמת מסילת הרכבת, מצמצמות באופן משמעותי את זמני הנסיעה.

 

איכות חיים בסביבה כפרית

כל יישובי המועצה הם בעלי צביון כפרי, ובשנים האחרונות השתכנו בתחומה מאות משפחות צעירות ומבוססות, שהגיעו מאזור המרכז כדי לשפר את איכות חייהם ולקרב את ילדיהם לטבע. רוב התושבים החדשים ממשיכים לעבוד במרכז הארץ, ומגיעים בכל בוקר למקום עבודתם במהירות רבה בזכות הכבישים החדשים ששיפרו עד מאד את הנגישות התחבורתית לאזור וממנו. "כשגרנו בתל אביב", מספר אחד התושבים החדשים, "זמן הנסיעה מהבית לעבודה נמשך כשעה – בגלל הפקקים. גם כיום לוקח לי להגיע לעבודה בתל אביב שעה, אבל בלי הסיוט הנוראי הזה של העמידה בפקקים. אני נהנה מנסיעה רצופה ונעימה בנופים מדהימים".
המועצה מציעה מסלולי אופניים ומסלולי הליכה. שביל השובלים ושביל הקהילות בהם מתקני כושר, ספסלים, תאורה סולארית.

 

מדיניות סביבתית ירוקה

המועצה האזורית מרחבים אימצה מדיניות סביבתית ירוקה, מקפידה לשמור על אוצרות הטבע, ממזערת את הנזקים לסביבה, ופועלת בשיתוף פעולה מלא עם הארגונים הירוקים. בתחום זה משקיעה המועצה רבות בהסברה ובחינוך, ובשנה האחרונה אף הכפילה את כמות הפסולת למיחזור. מרחבים היא הרשות הראשונה בישראל שכל מבניה מחוברים למערכות סולאריות לייצור חשמל ירוק.

 

ענף התיירות כמנוף כלכלי

תושבי מרחבים זוכים מדי יום להתבונן בסביבתם המופלאה ולהתענג על המראות המרהיבים הנשקפים אליהם מכל חלון. אבל לא רק הם. גם אורחים ותיירים יכולים לחוות את השלווה הכפרית ולהתרגש מהקרבה לטבע ולסביבה. אתרי התיירות בתחום המועצה האזורית מרחבים מציעים נופש רומנטי לזוגות, כמו גם אטרקציות למשפחות עם ילדים. בתחומי המועצה יש כמה שמורות טבע, ובהם הגן הלאומי פארק אשכול, שמורת נחל הבשור, שמורת נחל גרר, נחל שמריה ונחל פטיש. הוכשרו מסלולי הליכה ורכיבה על אופנים, והתיירים מוזמנים לבקר ביקבים, בגלריות של אמנים מקומיים, במחלבות לייצור גבינות, במסעדות ביתיות למאכלים אתניים ובאתרי ספא, ואף ללון באזור. מדי פעם נערכים בתחום המועצה פסטיבלים אזוריים.
חזון המועצה: לפתח ולקדם את המועצה ואת תושביה באמצעות מתן שירותים מגוונים ומצוינים לאוכלוסייה בכל תחומי החיים, לשמר את הצביון הכפרי ולחזק את הקהילה, ולפעול למען שיפור מתמיד של איכות החיים בתחומי המועצה.


באתר תוכלו למצוא מידע על אתרי התיירות והאטרקציות במועצה, מידע על העסקים הקיימים, על מערכת החינוך ומחלקות המועצה בכלל.

 

גלישה מהנה,
שי חג'ג'
ראש המועצה האזורית מרחבים

בעלי תפקידים בלשכת ראש המועצה 

טבלת אנשי קשר - לשכת ראש המועצה
שם תפקיד טלפון נייד מייל
שי חג'ג' ראש המועצה [email protected]
דנה חייט מנהלת לשכה 08-9929420 [email protected]
מירב ברוכי מזכירת לשכה 08-9929421