חסר רכיב

סוגרים שבוע במרחבים 29.7.16

29/07/2016
סוגרים שבוע במרחבים 29.7.16
אתמול התקיים ביקור מרגש בכפר השיקומי "עלה נגב – נחלת ערן" של ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה נתניהו. הביקור המיוחד כלל סיור בכפר השיקומי, ביקור במעון הכי מיוחד בעולם – שבו מתחנכים ילדים עם מוגבלויות קשות לצד ילדים רגילים, מהמושבים שלנו, ילדים שגדלים מהלידה על הערך "ואהבת לרעך כמוך". ראש הממשלה ורעייתו נפגשו עם מטופלים מבוגרים במצבים מורכבים, שנפגעו בתאונות דרכים ותאונות אחרות במהלך חייהם ומפגש עם עשרות בנות השירות הלאומי, ומתנדבים רבים בכפר. דיברנו על הקמת בית- החולים השיקומי הראשון בנגב, שהעבודות צפויות להתחיל ממש בקרוב, ועל התקדמות הקמת היישוב החדש, בצמוד לכפר.
רעיית רה"מ הגב' שרה נתניהו אמרה בסוף הביקור: "המלה 'שילוב' כל כך נכונה כאן, החל מהמובן הכי מצומצם מהבחינה הפסיכולוגית, של שילוב ילדים עם מוגבלויות וילדים רגילים, והחל בשילוב כל הקהלים, האוכלוסיות, הגילאים, העמים. יש כאן ילדים נוצרים, בדואים, מוסלמים ויהודים, ילדים וילדות. זה מעבר למלה הרגילה של חינוך זה תיקון עולם, זה פשוט להיות אדם טוב יותר. אני חושבת שכאן זה מיקרוקוסמוס של העולם שהיינו רוצים שיהיה. שיהיה עולם של סובלנות, קבלה, שילוב ושאין אף אחד שהוא שונה".
זכינו שהמקום המיוחד הזה, "עלה נגב" הוקם כאן, אצלנו, במרחבים. בכל ביקור שלי בכפר אני לומד פרק חדש באהבת הזולת, באנושיות. בכל מפגש עם אנשי המקום, העובדים והמטופלים, אני לומד שיעור במשמעות החיים.

פרידה מהגרעינרים ומבנות השירות
בערב חגיגי שהתקיים אתמול, הודינו לגרעינרים ולבנות השירות על שבחרו להתנדב במרחבים. הילדים שלנו הרוויחו. הענקתם להם ערכים ודוגמא אישית. מקווה שתחזרו לבנות כאן את ביתכם.

ממשיכים בפעילות קיץ מדהימה לבני הנוער
אנו נמצאים באמצע החופש הגדול. פעילויות הקיץ לבני הנוער נמשכות. אז אחרי מסיבת האוזניות, מסיבת בריכה, טיולים ועוד, השבוע נהנו מאות בני נוער במתחם ספורט אתגרי במבועים. לאורך כל השנה פועלת הנבחרת החינוכית שלנו ביחידת הילדים והנוער ליצירת פעילות אטרקטיבית וערכית לבני הנוער. הקיץ הגדלנו את תקציבי הפעילות באופן משמעותי, כדי לייצר לנערים פעילות חברתית מעניינת ומהנה, בסביבה מוגנת, וכך גם לחזק את החיבור בין בני הנוער למדריכים לאורך השנה כולה. יש עוד המון פעילויות והפתעות מהנות לנוער בקיץ.
ואם בפעילויות הקיץ עסקינן... המחזור השני של קייטנות הגנים נפתח השבוע ע"י מתנ"ס מרחבים. בכל יום הילדים נהנים מחוג בנושא אחר. השבוע התקיימו החוגים: ג'ודו, חוכמולוגי, היפ הופ, תיגוף וכדורגל. הקייטנה עוסקת בסיפורי הילדים ובכל שבוע הילדים מתעמקים ב 2 ספרים.
לילדי כיתות א-ו נפתחה קייטנה "חוויה של קיץ", הילדים מתנסים במגוון חוויות: מאהל בדואי, חוגים של ציור על זכוכית, בעלי חיים, מתקני חבלים, בריכה ועוד. השבוע התקיימה פעילות כדורסל מיוחדת עם חברינו משותפות 2000.
קייטנת ילדי ביה"ס תמשך עד ה 4.8, וקייטנת ילדי הגנים תמשך עד ה 11.8 .

תודה לדליה יוסף, מנהלת מחלקת החינוך
לפני כמה חודשים הודיעה דליה על סיום תפקידה עקב העתקת מקום המגורים. כפי שכבר עידכנתי, נערכנו לקליטת מנהל חדש, ודליה השלימה את ההיערכות לפתיחת שנת הלימודים הקרובה.
בנימה אישית, דליה עשתה כאן מהפכה בחינוך. דליה קיבלה לאחריותה מערכת חינוך ברמה טובה והפכה אותה למצוינת, עם פרויקטים רבים והישגים מהגבוהים בארץ.
אפשר לקצר ולסכם במילים "מהפכה משמעותית", "מצויינות", "הישגים", "ניהול נכון ואחראי", "ראיית הרצף החינוכי", "שילוב בין כל הגורמים", "פרויקטים חדשים" וכו' וכו', והכל נכון. יחד עם זאת, ראוי להדגיש את ההישגים וההצלחות. לא אפרוט את כל העשייה שנעשתה כאן ב 3 השנים האחרונות... אנסה להתייחס לכמה הישגים משמעותיים:
- ראיית הרצף החינוכי, מלידה ועד האקדמיה (כולל). שילוב בין החינוך הפורמאלי לבלתי פורמאלי.
- תוכניות ייחודיות בתחומים שונים.
- הקמת מרכז צעירים.
- בקרוב מאוד נתחיל להקים מרכז לגיל הרך.
- החל משנת הלימודים תשע"ח יופעל בית- ספר איזורי לאוטיסטים ב"אשל הנשיא", לכיתות ז'-י"ב.
- בימי "צוק איתן" תיפקדה מערכת החינוך במרחבים למופת ועל כך קיבלנו ציון לשבח. המערכת איפשרה למידה מרחוק, ולילדי הגנים נפתחו מסגרות במבנים ממוגנים, התקיימו פעילויות ביישובים במבנים ממוגנים, כולל יציאות להפוגות ועוד.
- הקמנו 10 גני ילדים חדשים.
- בית- ספר להורים.
- בינוי כיתות לימוד חדשות במבועים ומרחבים.
- תוכנית אב לבינוי חינוך לעשור הבא.
- מעבר בתי- הספר לניהול עצמי.
- הארכת ז'- ח'- בבית- הספר "נחלים".
- הארכת קייטנות הקיץ.
- הרחבת חדרי הטיפול (חדרי שלווה) בבתי- הספר.

תודה דליה, על חברות ועל ניהול המערכת. בטוחים בהצלחתך בהמשך.

מצרף את מילות הפרידה המרגשות שכתבה דליה לקהילת מרחבים:

אשמח לקבל מכם תגובות והצעות.
שבת- שלום,
שי חג'ג'
08-9929420
054-2134567
shayh@merchavim.org.il
www.merchavim.org.il
לקבלת כל העידכונים: אפליקציית המועצה זמינה להורדה בחינם בחנויות האפליקציות. כיתבו: ״מרחבים״


שלום לכולם,
בימים אלו אני מסיימת את תפקידי כמנהלת מחלקת חינוך, וזו הזדמנות עבורי להודות לכם על הדרך המשותפת, ולחלוק אתכם חלק מרגשותיי ומחשבותיי.
בימים האחרונים אני חשה תחושות עמוקות של עצב וסיפוק- עצב על הפרידה מהתפקיד החשוב וממשפחת מרחבים וסיפוק על העשייה הענפה והמשמעותית שהובלנו במהלך השנים האחרונות.
קהילת מרחבים היא בראש ובראשונה בית עבורי ! משפחה אינטימית, ערכית ואוהבת. משפחה שיודעת לחבק את חבריה , לחגוג יחד הישגים, לתמוך בשעת חירום ולהתגייס לקידום נושאים משותפים. את רוב חיי הבוגרים ,22 שנים, ביליתי במרחבים ואני גאה על כך!
הגעתי למרחבים כאמא צעירה לשני פעוטות. במהלך השנים התנדבתי במספר תפקידים בקהילה ובשלוש השנים האחרונות, זו הייתה זכות עבורי למלא את התפקיד של מנהלת מחלקת החינוך.
כשאני מסתכלת על הדרך שמערך החינוך עבר במהלך תקופה זאת, אני יכולה להגיד לכם בוודאות שאנחנו צריכים להיות גאים במערך החינוך שלנו. המערך שלנו הוא מהמובילים באזור הדרום מבחינת ההישגים החינוכיים ,הערכיים והחברתיים- הישגים אלו הם תוצאה של עבודה קשה ומתמשכת של כולנו.
מאז ומעולם, אני מאמינה כאשת מקצוע וכאדם, שאפשר להגיע להישגים משמעותיים רק לאחר שמגבשים דרך וחזון שאפתני, וממוקד, מיצרים שיתופי פעולה רחבים ויודעים איך לתרגם חלומות לעשייה!
המנהיגות החינוכית במרחבים השקיעה שעות רבות בחשיבה על מנת לגבש חזון המהווה מצפן המכוון את פעולתנו ומבטא את המאפיינים, הערכים והשאיפות הייחודים של קהילת מרחבים.
על בסיס חזון זה, ערכנו שינויים משמעותיים במבנה ובתפיסת מערך החינוך בכלל ומחלקת החינוך בפרט. פעלנו על מנת לגייס כוח אדם איכותי, עשינו בדק בית לגבי כל התוכניות החינוכיות ולא היססנו לעצור מסורות ארוכות שנים היכן שנדרש. יצאנו לדרך עם תוכנית המבטיחה את הצמיחה והשדרוג של השירותים, מבנים הפיזיים ואמצעי הוראה של מוסדותינו.
לקחנו אחריות רחבה על העשייה החינוכית והכנסנו תכניות ופרויקטים ייחודיים לכל שכבות הגיל כמו: תכניות מצוינות במדעים, תכנית אמירים, פרויקט הטייסת, פרויקטים באיכות הסביבה, תכניות לחיזוק ילדים ונוער בסיכון, העמקה של מענים לילדי החינוך המיוחד ,מעבר בתי הספר לניהול עצמיו עוד .
כל זאת מתוך תפיסה של פיתוח שירותים ומענים מותאמים יותר לקהילה ולילדים שלנו והדרך עוד ארוכה. אני מזמינה את כולם להיכנס לאתר של מערך החינוך על מנת להתרשם וללמוד על הפעילות הענפה של מינהל החינוך והקהילה במרחבים.
חשוב לי לציין כי ההישגים שלנו הם בזכות המחויבות, והנשמה היתרה של כל המנהלים, אנשי החינוך ועובדי המינהלה שעבדו בשיתוף פעולה מלא לאורך כל הדרך תוך יצירת האמון והכבוד ההדדי הנדרש. יצרנו יחד את מינהל החינוך המשלב בצורה נהדרת את החינוך הפורמאלי והלא פורמאלי. יצרנו רצף חינוכי מהמעון ועד לתיכון, יצרנו שיתופי פעולה אמיצים עם מחלקות המועצה בכלל ובמחלקת הגזברות והרווחה בפרט והרחבנו את שיתופי הפעולה עם ארגוני המגזר השלישי .
הייתה לי הזכות להוביל את מינהל החינוך. התפקיד היה מאתגר ומשמעותי- הצלחתי להגשים חלום! זרענו זרעים רבים ועמוקים ואני בטוחה שהקהילה תהנה מפירותיה בשנים הבאות. זו הזדמנות בשבילי להודות שוב לכל העוסקים במלאכה:
לראש המועצה ולהנהגת המועצה, שהיו תמיד שותפים לדרך. הובלתם והתחברתם לחלומות מערך החינוך, החינוך זכה תמיד למקום מרכזי וראשוני בזמן ומשאבי הנהגת המועצה. זכיתי מכם לגיבוי ותמיכה, ועל כך אנו מוקירה לכם תודה מעומק ליבי.
לכל עובדי מחלקת החינוך וצוותי המינהלה שידעו מיד לקבל אותי אל חיקם והתגייסו כאחד לקדם את העשייה החינוכית, לחתור למצוינות ומתן שירות איכותי לכולם. ידעתי תמיד שיש לי על מי לסמוך, שיש לי גב עורפי חזק ותומך, אפשרתם לי הרבה "פינות שקטות". פשוט אוהבת אתכם!
לכל המפקחים, המנהלים ,הצוותים החינוכיים הפורמאליים והמשלימים – אתם הגיבורים האמתיים, אתם אלו שביום יום מגשימים את החזון של מערך החינוך. הייתם לי שותפים מקצועיים לחשיבה ולעשייה משמעותית- מצדיעה לכם!
אני רוצה להודות לכם, קהילת מרחבים, על המעורבות וההתגייסות שלכם למלאכה החינוכית בכל ימות השנה. המפעל החינוכי מחייב דיאלוג, אמון ושיתוף פעולה הדוק בין מערך החינוך להורים. תודה מיוחדת לכל ההורים המתגייסים לסייע לקדם תוכניות ופעולות של מערך החינוך על כל מרכיביו.
אני גם רוצה להגיד לכם תודה מקרב לב על אהבה, תמיכה וגיבוי שזכיתי מכם במהלך תפקידי. אתם לא יודעים עד כמה תרמתם ליכולת שלי לרוץ קדימה, אני בטוחה שדרכינו עוד יצטלבו בהמשך הדרך!
מאחלת המשך עשייה חינוכית ערכית ופורייה,
באהבה ובהערכה
דליה יוסף
חסר רכיב