חסר רכיב

סוגרים שבוע במרחבים 2.9.16

02/09/2016
סוגרים שבוע במרחבים 2.9.16
בהתרגשות גדולה, נפתחה אתמול שנת הלימודים תשע"ז בכל מוסדות החינוך במועצה. הנבחרת החינוכית שלנו עמלה לאורך הקיץ להכין את שנת הלימודים, דאגנו לשיפוץ מבנים בגנים ובבתי- הספר, במעונות היום ביצענו שיפוצים נרחבים בהשקעה גדולה, בשיתוף ההורים ויחד עם מעצבת פנים, ליצירת מרחבים מזמינים, חמים ומותאמים לפעוטות, בנינו קומפלקס כיתות חדשות בבית ספר מרחבים (בשנה שעברה חנכנו במבועים), פתחנו עוד כיתות מחשבים מתקדמות. ההיערכות המוקדמת והמוצלחת, הביאו לארגון ויציבות המערכת, וגם השנה, נתחיל בפרויקטים מיוחדים במערכות ופרויקטים קודמים יימשכו. במקביל לפתיחת שנת הלימודים בישר לנו משרד החינוך על ההישג המרשים מאוד של התיכון שלנו: 89% זכאים לתעודת בגרות לשנה"ל תשע"ה, כאשר הממוצע הארצי עומד על 66%. המועצה האזורית מרחבים נמצאת בצמרת הרשימה הארצית. להזכירכם, גם באחוז הזכאים לבגרות 5 יח"ל בביולוגיה, אנחנו בעשירייה הראשונה בארץ!!! נמשיך לחנך את ילדנו על ערכים חברתיים, ערבות הדדית, אהבת הזולת ולשאיפה למצויינות. נמשיך להשקיע בכל תלמיד ותלמידה, בכל התחומים.


בהזדמנות זו אני מבקש להודות לכל הנבחרת החינוכית שלנו. לכל מובילות ומובילי קייטנות הקיץ בגנים ובבתי- הספר, לכל צוות מתנ"ס מרחבים, רכזי הנוער, המדריכים, וועדות החינוך, על הפקת וניהול כל הפעילויות. קיבלנו המון פידבקים חיוביים מהורים ומילדים על קיץ משמעותי ומהנה.
אני מבקש להודות לנבחרת החינוכית על ההיערכות ועל הכנת שנת הלימודים, על ההשקעה לאורך השנה ומאחל לכל התלמידים שנת לימודים פורייה ומוצלחת.
אורן כהן, מנהל בית- הספר היסודי מרחבים, כתב מכתב לבתו, שעלתה אתמול לכיתה א'. תוכלו לקרוא ולהתרגש בהמשך האגרת.

עוד מהקיץ.
לפני תחילת החופש הגדול, יזמנו פניות למעסיקים להעסקת בני נוער בימי החופש הגדול. במעברים וביחידת הילדים והנוער ניהלו את הפרויקט. אחד המעסיקים הבולטים הוא אורי כהן, חקלאי ממושב עין הבשור. כהן העסיק בכל יום כ 8 עובדים ממרחבים בין השעות 7:30-15:30 בתפקידים שונים בבית האריזה. בני הנוער זכו, כמובן, לכל התנאים המוגדרים בחוק, אבל לא פחות חשוב מכך, רכשו ערכים תעסוקתיים, חוו את הקשיים שיש בעבודה. המועצה מינתה רכז נוער לריכוז הפרויקט וכדי לאפשר לזה לקרות ולהקל על הניוד, אישרנו תיקצוב מיוחד עבור ההסעה לבני הנוער, מהיישובים לעין הבשור ובחזרה. אני מבקש להודות מקרב לב לאורי כהן, על ההירתמות למיזם, על היחס לנערים ועל שיתוף הפעולה. מקווה מאוד שנצליח להרחיב את מעגל המעסיקים בחופשים הבאים.

בטיחות הכבישים בקריית החינוך
מבקש לעדכן כי הבוקר, יום ו', הגיעה ביקורת של משרד התחבורה לקריית החינוך, לבדיקת החניות, בטיחות התלמידים בתחנות ההסעה, וכיוב'. המבקר התרשם מאוד מהסדר ומנוכחות השוטרים במקום. וציין כי "הסדר והבטיחות בקריית החינוך מרחבים הם דוגמא לכל בתי- הספר במחוז." יישר כח לכל העוסקים במלאכה.

ביוגז בנחלים
החל משנת הלימודים הנוכחית יפיקו בבית- הספר היסודי "נחלים" גז. מדובר במערכת חדשנית. "נחלים" הוא בין בתי- הספר החלוציים בארץ שמפעילים את המערכת והיא חלק מתוכנית אקולוגית רחבה שמובילים בבית- הספר. המערכת מייצרת גז על- ידי תהליך של פירוק פסולת אורגנית (שאריות מזון), והמערכת צפויה להפיק 1/2 קוב גז בישול, שיספיק לשעתיים ביום. בשנת הלימודים האחרונה, למדו התלמידים על החומרים האורגניים, על המערכת ועל התהליך הכימי של הפקת הגז. במסגרת זו, יפרידו התלמידים את הפסולת האורגנית באמצעות פחים מיועדים למיחזור, ואת הפסולת ישליכו למערכת, שם יופק הגז. התלמידים ישתמשו בגז שייוצר בבית- הספר, בהכנת מרקים בחורף ועוד. מערכת החינוך במועצה משקיעה רבות בהטמעת ערכים סביבתיים ולימודים בנושא שמירה על הטבע וקיימות. פסולת אורגנית מהווה 40% מהפסולת הביתית. מקורה על-פי- רוב בשאריות מזון וגזם. כיום הפסולת האורגנית מפונה להטמנה וגורמת לזיהום אוויר, קרקע ולזיהום מקורות מים. אבל ניתן להפוך את הפסולת ממטרד למשאב באמצעות ייצור דישונת (קומפוסט), או גז. כך שהתועלת היא רבה: צמצום מפגע סביבתי, החזרת משאב הטבע ויישום סביבה ברת קיימא.

מלגות
שנת הלימודים האקדמית תיפתח מיד לאחר החגים. בימים הקרובים יצא פרסום על מלגות המועצה לאקדמאים לשנת הלימודים הקרובה.
השנה, הודות לגיוס משאבים אנו מציעים מלגות מוגדלות בסך 10,000 ₪ לסטודנטים תושבי המועצה אשר ישלבו בין חונכות אישית בבתי הספר לצד התנדבות בפרויקטים קהילתיים משמעותיים. כלל המלגאים ילוו על ידי מרכז הצעירים לאורך השנה ביעוץ, פעילות וסדנאות.

חוגים
השבוע התקיימו ירידי הרשמה לחוגי המתנ"ס בגוש מרחבים ובגוש שובלים. השנה התחדשנו בחוגים של נגרות ואומנות, הוקי, בישול, כדורשת, התעמלות קרקע, אייקידו ועוד. כמו כן, השנה יתחיל לפעול אולפן מחול בניהול ניר בן גל וליאת דרור מ"אדמה". חוגי מחול במגוון סגנונות ואקרובטיקה אוירית. הקמת בית הספר למחול היא עוד צעד לביסוס מרחבים כמרכז אומנותי ותרבותי מוביל באזור.
חוברת החוגים מכילה את המגוון הרחב של החוגים: http://www.merhavim-m.org.il/designFiles/241472019400rand.pdf
פירוט לגבי מיקום ושעות ניתן בהרשמה. השנה לראשונה ניתן להירשם לחוגים מכל מקום ובכל שעה באמצעות אתר האינטרנט. אתר המתנ"ס: www.merhavim-m.org.il בנוסף, ניתן לגשת ישירות לאתר החוגים: www.hugim.org.il לבחור "מרחבים" ולהירשם. חלק מהחוגים יתחילו כבר ביום א' הקרוב. לפי הרשמה. לשאלות נוספות, ניתן לפנות למתנ"ס מרחבים 08-6211800, שעות מענה טלפוני 9-12.

ביקורי ח"כים
השבוע זכינו בשלושה ביקורים במועצה. של חה"כ יואב קיש (הליכוד), חה"כ עפר שלח (יש עתיד) וחה"כ אלי כהן (כולנו), זאת בהמשך לחיזוק הקשר שלנו עם השלטון. מבקש להודות לשלושת החברים על הביקור, האיכפתיות והרצון לסייע.

אשמח לקבל מכם תגובות והצעות.
שבת- שלום,
שי חג'ג'
08-9929420
054-2134567
shayh@merchavim.org.il
www.merchavim.org.il
לקבלת כל העידכונים: אפליקציית המועצה זמינה להורדה בחינם בחנויות האפליקציות. כיתבו: ״מרחבים״

מכתב מאבא, מנהל ביה"ס היסודי מרחבים, לבתו שעלתה השבוע לכיתה א'

מאיה, ילדה יקרה שלי. ביום חמישי הקרוב תעלי לכיתה א'.
כל – כך הרבה דברים רציתי לשים בילקוט החדש שלך, ליד המחברות המהודרות והקלמר הצבעוני שבחרת . בדקת שוב ושוב אינספור פעמים שלא שכחת לקחת דבר ליום הראשון ללימודייך, עטפת את כל הספרים במלוא האחריות ושאלת אלפי שאלות תמימות ומתוקות מה עושים ביום הראשון ולמה אנחנו, אמא ואבא, כל- כך מתרגשים, אפילו יותר ממך.
היו לי כל- כך הרבה דברים להגיד לך מאיה, לקראת שנת הלימודים הראשונה שלך.
אני יודע שברגע שהמורה תבקש את הדבר הראשון את הראשונה שתקשיבי, בנימוס ובחיוך גדול עם חששות כמו כל ילד בתחילת דרכו . תצביעי כדי לקבל רשות ותפני בבקשה תמימה למחנכת שלך אם מותר להוציא את הבקבוק ולשתות.
כמה רגישות חייבת להיות במחנכי הכיתות בעיקר בשכבות הגיל הנמוכות. תבונה, אמפטיה, אהבה וכבוד חייבים להיות אבני הדרך בקבלת התלמידים ביום הראשון. לילדים האלה העולים לכיתות א' חיוך שובה לב, עיניים נבונות וחשש בעיניים. הכל נראה להם גדול בהשוואה לגן הילדים ולחטיבה הצעירה. אנו המורים נדרשים להרבה סבלנות ובעיקר קבלה לתלמידינו שלפעמים חושבים אחרת ומדי פעם שוגים.
עלינו המורים ליצור תשתית לצעידה ולהמראה בכיוונים שונים ובתוואי ייחודי. נעזור להם להבין את מאפייניהם האישיים ולמצוא את הכיוון אליהם הם חותרים ואת הדרכים אליו.
נקשיב בקבלה, נשאל שאלות המסייעות למצוא את המפתח להצלחה. נחדד ונמקד בדיאלוג את ההבנה מה עמד ביסוד הצלחות קודמות בתהליכי רכישת הקריאה והכתיבה. מה עמד ביסוד הצלחות בתחומים אחרים. כיצד ניתן להתאים דרכים אלה למצבים ואירועים אחרים. נעזור להם לאתר, נעזור להם להבין, נעזור להם לתרגל, נעזור להם להתאמן בדרכים השונות היצירתיות המובילות להצלחה.
ילדה יקרה שלי, מאחל לך הצלחה גדולה בלימודייך החדשים. מורייך יהיו גאים בך ויהנו להיות במחיצתך.
בהצלחה ילדה אהובה שלי וסליחה גדולה שלא אעמוד לצידך ביום המרגש בחייך.
אבא

הכותב הוא מנהל ביה"ס היסודי "מרחבים".

מסמכים מצורפים

פאולה רוזנברג.jpg
חסר רכיב