חסר רכיב

סוגרים שבוע במרחבים 3.11.16

03/11/2016
סוגרים שבוע במרחבים 3.11.16
3 גניבות ביום! זה ממוצע הגניבות החקלאיות משנת 2011 ועד היום בישראל. 
נתון מקומם ובלתי נסבל. ב 6 השנים האחרונות דווחו למשטרה כ 5,300 פריצות למשקים. זה בערך מספר המשקים המשפחתיים הפעילים בארץ! 
אי אפשר לשמוע את הנתון הזה ולהמשיך הלאה. משקים לא יכולים לשרוד במצב הזה. יש מצבים שהעבריינים עוד דורשים כופר עבור מה שגנבו. חברות הביטוח מייקרות את עלויות הביטוחים, ועוד לא דיברנו על הסיוט הגדול, הסכנות בנפש בפריצות שמסתבכות, כפי שקרה לשי דרומי, לחקלאי מבית אלעזרי ולפני חצי שנה בתלמי ביל"ו, שבמועצת מרחבים, אז דקר הפורץ את בעל המשק ונמלט.

"האיכר האמיתי מרגיש בנפשו, שאם יפרוש מן האדמה, הרי הוא פרש מן החיים" אמר אחד העם, מראשי ההוגים של הציונות.
ואכן, כך הדבר. על אף כל האתגרים עימם מתמודדים החקלאים, גזירות האוצר, פגעי מזג האוויר, מחסור בעובדים ועוד – החקלאים ממשיכים לשמור בגאון על ערכי הציונות וגבולות המדינה. אנחנו מגדלים חיטה במחיר הפסד, רק כדי שפורעי חוק לא ישתלטו על הקרקע. בנוסף, החקלאות מעניקה ביטחון תזונתי לאזרחי ישראל. תחשבו על זה רגע, מי מאיתנו מוכן באמת להסתמך על ייבוא מזון מטורקיה, ירדן או מדינות אחרות?
אבל כשפורצים למשק ועושים נזק במאות אלפי שקלים והחקלאים מרגישים מאויימים – הם נאלצים לסגור מפעל חיים. זאת חובתה של המדינה להעניק ביטחון לאזרחיה ולטפל באפס סבלנות בעבריינים ובגנבים.

אנחנו עובדים בשיתוף פעולה מלא עם המשטרה. אבל גם התקציבים והמשאבים של המשטרה – מוגבלים. כידוע לכם, אנו בקשר עם חה"כ אמסלם, יו"ר וועדת הפנים, שלקח על עצמו את הטיפול בנושא, ועם השר לביטחון פנים ואני מאמין שבקרוב יימצא הפתרון התקציבי על מנת לצמצם למינימום האפשרי את רמת הפשיעה ביישובי מרחבים.
בשבוע שעבר נפגשתי עם מפקד המחוז, מפקד המרחב ומפקד תחנת אופקים, והשבוע נפגשתי עם מפקד תחנת נתיבות הנכנס, סגן ניצב צחי כהן. מפקד התחנה הציג את תמונת הפשיעה בגוש שובלים במרחבים, הגוש עליו הוא אמון. לצערי הרב, כמות הפשיעה עלתה ב 13% בהשוואה ל 2015.


שר החקלאות – השר של כולם?
במסגרת יום החקלאות בכנסת, השתתפתי בדיונים והצגתי את הנתונים האלה. גם דרשתי להעניק תקציבים שווים לכל המגזר החקלאי בארץ. שר החקלאות הוא השר של כולם. לא רק של יהודה ושומרון. גם להם מגיע, אבל לכולם באופן צודק ושווה.
בוועדת הפנים נערך דיון על שיקום תשתיות ביישובים כפריים כמנוע לפיתוח והתחדשות הכפר. משרד החקלאות היה אמון על פיתוח ושיקום היישובים הכפריים, ואפילו שינו לו את השם ל"משרד החקלאות ופיתוח הכפר". בפועל, ב 4 השנים בהן אני בתפקיד, שום תקציב פיתוח לא התקבל ממשרד החקלאות. בעבר היה.
אני מוכרח לציין כי בשנה האחרונה, דווקא משרד הבינוי והשיכון לקח על עצמו את שיקום התשתיות בכפר, כשהחייה את פרויקט שיקום שכונות.
יש לפעול להחזיר את החלטת הממשלה ולתקצב את שיקום התשתיות ביישוב הוותיק.

פרויקט הטייסת
השבוע חנכנו מחזור 3 של פרויקט הטייסת. פרחי הטיס מבסיס חצרים מאמצים את בית- הספר ומטפחים קבוצת מנהיגות. הטייסת מעצימה ומקדמת את התלמידים ומשנה את האקלים הבית- סיפרי. לתלמידים יש דמויות לחיקוי. זה פרויקט מוצלח ואני שמח שהצלחנו לגייס תקציבים להמשך הפרויקט. זו הזדמנות להודות לקרן רמון ולמפעל "עוף הנגב", שהופך להיות יותר ויותר חלק מהקהילה, ועוזר לקדם פרויקטים חינוכיים במועצה.

סיור גני ילדים
כבכל שנה, גם השנה, אנו מגיעים לכל גני הילדים, כדי לראות את מצב המבנים, לשמוע את הצוות ובעיקר- לפגוש את הילדים המקסימים. בשבועיים האחרונים ביקרנו ברוב הגנים ובשבוע הבא נסיים את הסיור. אז מה ראינו? ילדים ומחנכות – מאושרים. מבנים מטופחים ויפהפיים. הגננות העלו בקשות, ואנחנו נטפל בדברים. יישר כח לכולם!

הולכים על זה
השנה נציין את יום ההליכה הבינלאומי באירוע ספורטיבי בניר עקיבא. נצא למסלול הליכה של 5 ק"מ ובסיום ההליכה תתקיים פעילות אירובית: דראמס, קיק בוקסינג. חולצות האירוע יחולקו ללא עלות – למי שיירשם מראש. אז –בואו נלך על זה... פרטים והרשמה: כרמית 054-8032218

אשמח לקבל מכם תגובות והצעות.
שבת- שלום,
שי חג'ג'
08-9929420
054-2134567
shayh@merchavim.org.il
www.merchavim.org.il
לקבלת כל העידכונים: אפליקציית המועצה זמינה להורדה בחינם בחנויות האפליקציות. כיתבו: ״מרחבים"

חסר רכיב