חסר רכיב

סוגרים שבוע במרחבים 9.12.16

08/12/2016
סוגרים שבוע במרחבים 9.12.16
השבוע מציינים את המאבק בסמים ובאלכוהול. מערכת החינוך שלנו נרתמת ומפעילה פעילויות מניעה מגוונות לאורך כל השנה במוסדות החינוך, וביישובים, באמצעות יחידת הילדים והנוער והמתנ"ס. הדוחות שמתפרסמים על היקף התופעה בשימוש אלכוהול וסמים בקרב בני הנוער בארץ מדאיגה ומערכת החינוך כולה במרחבים מגוייסת לטיפול ומניעת התופעה. התפישה החינוכית המרכזית שלנו היא הבניית תוכניות משותפות ע"י הנבחרת החינוכית שלנו, שהם אנשי המקצוע בתחום, ההורים והתלמידים. ממש השבוע נפתח בית ספר להורים במרחבים, בשיתוף מכללת תל חי. שני סימסטרים, ויוכשרו בו כ 20 תושבי מרחבים כמנחי הורים. הקורס מתקיים במתנ"ס ומקנה להורים ידע תיאורטי נרחב לצד תרגול מעשי בהנחייה. בסיום הקורס נרחיב את סדנאות ההורים במרחבים בעזרת הכוחות המקומיים. בנוסף, אנחנו מקיימים סדנאות הורים, הרצאות עם בכירים בתחום, כמו פרופ' עמוס רולידר, מיכל דליות ("סופר נני") ועוד. בבתי- הספר מפעילים תוכניות מותאמות לגיל. יחידת הילדים והנוער במועצה מפעילה תוכניות מגוונות ובטוחות לאורך כל השנה לבני הנוער (לילות לבנים), הקמנו סיירת הורים. נוער עסוק, שיודע שעוטפים אותו ודואגים לו, הוא נוער תורם ואיכותי.


המבקר שכח את הוותיקים שלא בעוטף


השבוע פרסם מבקר המדינה דו"ח ארוך ומפורט על מוכנות העורף. המבקר מתח ביקורת על טיפול הממשלה בעורף, ולצערי, התעלם לחלוטין ממצוקת האוכלוסייה הוותיקה, המתגוררים ביישובים מותקפים, שלא ממוקמים ב"עוטף". הדו"ח מתייחס לפינוי אוכלוסייה מיישובי העוטף בזמן לחימה. אחד הלקחים שלנו הוא שיש לפנות גם את הוותיקים באופן מסודר. בזמן "צוק איתן" המועצה היא זו שדאגה לספק לאוכלוסייה הוותיקה תרופות ומזון. לוותיקים אין את היכולת להתפנות בעצמם והם גרים בבתים שנבנו בקום המדינה, ללא מיגון. אנחנו כרשות ערוכים לסבב, אם חלילה נידרש.


מושבי הנגב תקים אגודה שיתופית


השבוע התכנסה האסיפה הכללית של מושבי הנגב באולם הישיבות במועצה. האסיפה נפתחה בסקירה מקיפה אודות פעילות החברה, הרפורמות שבוצעו בה במהלך הקדנציה האחרונה ודרכי ההתייעלות שהובלנו, וכאלו שגרמו לצמיחה אדירה ברווחים של מושבי הנגב.
על סדר היום עלתה הצעה לשינוי מבנה ארגוני של מושבי הנגב הכוללת הקמת אגודה שיתופית חקלאית שתרכז ותנהל את כל גידולי השדה החולשים על כ-150,000 דונם. הסיבה למהלך הזה נעוצה בעובדה כי ישנו חשש כבד להלאמת גורמי הייצור של המושבים בנגב: קרקע ומכסות מים - על ידי רשויות השלטון.
הסבת הפעילות החקלאית מחברה בע"מ לאגודה השיתופית תקל על מושבי הנגב למנוע את החלטה של הרשויות להפקיע שטחים ולבטל מכסות מים שמוחכרים כיום לחברה. יתרון נוסף הוא שפעילות תחת אגודה שיתופית תפחית באופן דרסטי את המיסוי הגבוה המוטל על החברה. אי לכך, הסמיכה האסיפה (פה אחד) למנות את דירקטוריון החברה לבצע את הפעולות והמהלכים הנדרשים לשם ייסוד האגודה השיתופית החקלאית.


החממה לתרבות יהודית- תוכנית הדגל שלנו בתחום הזהות היהודית יוצאת לדרך!


ק.ש.ת. במרחבים מובילה את התוכנית "החממה לתרבות יהודית". במסגרת החממה יעברו המשתתפים הרצאות, סדנאות וסיורים. מטרת החממה היא להעשיר את הידע בתחומי הזהות היהודית ותרבות היצירה. בסוף השנה יציגו המשתתפים יוזמות בתחומי התרבות היהודית- ישראלית, שימומנו על ידי התוכנית. פסטיבל "מאירים את מרחבים"- בחנוכה נשארים לחגוג בבית!


ההשקעה בתחום התרבות במרחבים נכרת ואני שמח להציג לפניכם את פסטיבל "מאירים את מרחבים" בחנוכה. במשך שלושה ימים בחופשת חנוכה 26-28/12, נהנה ממגוון מופעים, הצגות ופעילויות. הפסטיבל יכלול הצגות ומופעים לילדים, המופע של עידן עמדי, לילה לבן לבני הנוער והמופע של יזהר כהן לאזרחים הוותיקים. המופעים יתקיימו ב 5 יישובים שונים ברחביי המועצה. בנוסף, אנו מתחילים במסורת חדשה "בתים מדליקים" במסגרתה נקיים סדנאות והרצאות ב 11 בתים ומבני ציבור במועצה. אני מזמין את כולכם לחגוג וליהנות כאן, בבית.


אשמח לקבל מכם תגובות והצעות.

שבת- שלום,

שי חג'ג'

08-9929420 054-2134567

shayh@merchavim.org.il

www.merchavim.org.il

לקבלת כל העידכונים: אפליקציית המועצה זמינה להורדה בחינם בחנויות האפליקציות. כיתבו: ״מרחבים״

חסר רכיב