חסר רכיב

סוגרים שבוע במרחבים 15.12.16

15/12/2016
סוגרים שבוע במרחבים 15.12.16
הדיונים בוועדת הכספים בנושא "עיר עולים" נמשכו גם השבוע, והגיעו לסיומם היום ב 2 לפנות בוקר. 
אסביר:
המעמד "עיר עולים" מקנה לרשויות שהוגדרו כך עוד בשנות ה- 50 (בהם מרחבים), יתרון בקבלת מלוא כספיי הארנונה הממשלתית (100%) עבור מתקנים ממשלתיים בתחומיהן, לעומת ערים שלא הוגדרו כך, ויכולות לגבות לכל היותר עד 55% ארנונה על מתקנים ממשלתיים. בנוסף, החוק נועד כדי להקים קרן, שהכספים שיצטברו בה, ישמשו לחלוקה צודקת יותר של כלל כספי הארנונה הממשלתית בכל הארץ בין הרשויות השונות לפי קריטריונים מוגדרים.
ולענייננו, במהלך החודשים האחרונים ייצגתי את מרחבים בכנסת ובוועדה והבהרתי כי המדינה צריכה לשלם 100% ארנונה כמו כל אחד אחר, לא ייתכן שבבניין אחד בקומה אחת יהיה משרד עורכי דין שמשלם 100% וקומה אחרת משרד החינוך, שלא משלם ארנונה או זכאי לתשלום ארנונה מופחתת.
הדיון אמש בוועדת הכספים (יום רביעי) התחיל בשעה 10:30 והסתיים בשעה 2 לפנות בוקר. ההחלטה שאושרה: משרד הפנים יקים קרן בסך 500 מיליון שקלים לצמצום פערים ברשויות. רשימת ערי עולים שנקבעה בשנות ה-50 – תבוטל. אבל, כדי לסייע לרשויות חלשות הזקוקות לכך, מקים משרד הפנים קרן בגובה של 500 מיליון שקלים, לצמצום פערים ולמען הצדק החלוקתי.
הקרן, תחלק את התקציב על פי קריטריונים ברורים ואמות מידה ברורות, הנותנים עדיפות בחלוקה למעמד סוציו אקונומי נמוך, מדד פריפריאליות נמוכה, ערים קולטות עליה ועוד.
וועדת הכספים אישרה הלילה את המתווה שהוסכם והנושא ימשיך להצבעה בהליך החקיקה בכנסת, במסגרת חוק ההסדרים.
אני מבקש להודות לשר הפנים, חה"כ אריה דרעי, ליו"ר וועדת הכספים חה"כ משה גפני, לחבריי חה"כ מיקי זוהר, חה"כ אורלי לוי- אבקסיס, חה"כ יצחק וקנין, חה"כ איתן ברושי, חה"כ פרופ' יוסי יונה וכל חברי הוועדה שפעלו ללא לאות כדי להגיע להסדר הגיוני וסביר ולפגיעה מינימאלית ברשויות ויצירת קופה לצדק חלוקתי עבור הרשויות החלשות.

ויש גם את הביטחון האישי...
ביום שני השבוע התקיים דיון חמישי בוועדת הפנים של הכנסת בנושא הביטחון האישי במועצות מרחבים ושדות נגב, בהשתתפות השר לביטחון פנים חה"כ גלעד ארדן, ומפכ"ל המשטרה רב ניצב רוני אלשיך. בדיון השתתפו גם תושבים, שסיפרו על המקרים האישיים שלהם, על הפחד של הילדים להיכנס ולצאת מהבית. אני שם את הדברים על השולחן, מבלי להסתיר, כדי שנוכל להתמודד עם המצב. זו בעיה שקיימת בכל הארץ ובעיקר במגזר הכפרי. התקציב של המשרד לביטחון פנים מוגבל והמשטרה הכינה תוכנית עבודה. מפכ"ל המשטרה אמר בדיון כי כוחות רבים ממג"ב כפרי עברו לירושלים, לתיגבור. אבל ברגע שהבינו שהחקלאים הם שמשלמים את המחיר- הוחלט לבטל את ההחלטה. המפכ"ל גם אמר כי הוחלט לחבר את מג"ב ליכולות מודיעיניות, מה שמסייע רבות לתפיסת כנופיות עבריינים. בשורה התחתונה, אנחנו מבקשים מרכיבי ביטחון מינימאליים. אני יודע שהשר מבין את המשמעות והנחה לטפל ולמצוא פתרון ועל כך יש לומר תודה. אפשר לפתור את הבעיה הזו רק בפעולה מערכתית.
בסיכום הוועדה, ציין יו"ר הוועדה חה"כ אמסלם כי ניהל פגישות עם האוצר וסיכם כי משרד האוצר יתקצב ב 20 מיליון ש"ח שיתפרסו על פני שנתיים, לטובת מרכיבי ביטחון ליישובים. אלה מצטרפים ל 15 מיליון ש"ח שתיקצב המשרד לביטחון פנים. כמובן שיהיה תיעדוף עפ"י אחוזי הפשיעה ביישובים וייקבעו קריטריונים שיוויוניים. אני מבקש להודות שוב לכל השוטרים והמתנדבים ששומרים עלינו. ליו"ר וועדת הפנים חה"כ דודי אמסלם. חה"כ אמסלם לקח על עצמו את הטיפול בנושא ולא וויתר לרגע, מתוך הבנה שהמדינה מחוייבת להעניק ביטחון אישי לתושביה. תודה גם לשר לביטחון פנים ולמפכ"ל.
מזמין אתכם לקרוא את הטור שכתב מתן צורי, כתב "ידיעות אחרונות", שהתפרסם הבוקר בעניין המחשב שנגנב מביתו של ראש אכ"א. אני מסכים איתו.בית- ספר להורים- במרחבים 
השבוע נפתח לראשונה בית- הספר להורים. מדובר בקורס אקדמי בשיתוף מכללת תל- חי ועידן ההורות, יחידת הילדים והנוער- מתנ"ס מרחבים, שבסיומו תינתן תעודת מנחה הורים למתבגרים לכל סטודנט. הכיתה הראשונה נפתחה בתפוסה מלאה וכבר החלה ההרשמה לקורס הבא. המשתתפים משלמים שליש מעלות הקורס בתמורה לביצוע פרקטיקום בקהילה. השותפות עם מכללת תל- חי והקמת בית- הספר להורים תתן למשתתפים כלים מקצועיים, אותם הם יעבירו הלאה. מדובר בפיילוט ארצי רחב, שכולל גם מודל חדש לסיירת הורים, שיזמה ורוניקה בקשי, מנהלת יחידת הילדים והנוער. 

אות יקיר הנוער 
השבוע התקיים טקס אות יקיר הנוער של מחוז דרום בבאר- שבע. התואר יקיר הנוער הוענק לגילי תפילין ממבועים, מראשוני ההורים שהתגייסה להקמת סיירת הורים במועצה, פעילה חברתית ונוכחת בכל הזדמנות, פועלת מתוך דאגה לבני הנוער ועוטפת את הנערים בעלי הצרכים המיוחדים ועל כך – התודה. רונאל אנופה מאשבול היא נציגת הנוער שזכתה בתואר פעילת הנוער. התואר הוענק לה בזכות ההתנדבות וההובלה בתנועת הנוער "האיחוד החקלאי", רונאל מובילה לעשייה חברתית. קידום החינוך ואהבת הארץ הם בראש מעייניה. דמות לחיקוי לילדים ונוער. תודה לכולם. 


אשמח לקבל מכם תגובות והצעות. 
שבת- שלום,
שי חג'ג'
08-9929420
054-2134567
shayh@merchavim.org.il
www.merchavim.org.il
לקבלת כל העידכונים: אפליקציית המועצה זמינה להורדה בחינם בחנויות האפליקציות. כיתבו: ״מרחבים״
חסר רכיב