חסר רכיב

סוגרים שבוע במרחבים 29.12.16

30/12/2016
סוגרים שבוע במרחבים 29.12.16
המועצה סיימה את שנת 2016 באיזון תקציבי כפי שקורה ברצף כבר 4 שנים, זאת למרות השקעות גדולות מאוד בפיתוח היישובים ומוסדות החינוך (כבישים, מדרכות, תאורה, בתי עם, אולמות ומגרשי ספורט, חדר כושר, גני משחקים, תרבות ופנאי, בתי כנסת, בתי עלמין וכו'), כולל רישות כל המועצה בביוב מרכזי. תקציב המועצה לשנת 2017 כולל בתוכו את המשך הפיתוח ורובו מושקע במערכת החינוך שלנו. 
תקציב 2017 הוצג השבוע בהרחבה במליאת המועצה ע"י גזבר המועצה ורואה החשבון ואושר פה אחד. אנחנו שואפים להיות בעצמאות כלכלית, ולא להסתמך על תקציבי מדינה. זה תהליך ארוך, אבל הוא יקרה. ב 2016 התחלנו בפרויקט סולארי – בהשקעה של 10 מיליון ₪. מדובר בפרויקט מורכב מאוד שמצריך תיאומים עם המון גורמים ובירוקרטיה מסורבלת. בכל זאת, החלטנו לבצע את הפרויקט והמערכות כבר חוברו ומייצרות חשמל. ב 2017 נרחיב את הפרויקט ליישובים נוספים – כדי לסייע לוועדים המוניציפאליים לקיים את עצמם. בשנה הקרובה נמשיך להשקיע בחינוך ילדנו ולהרחיב את התוכניות המוצעות לכל הגילאים. הגדלנו את המלגות לסטודנטים, המועצה מציעה הרצאות להורים, פתחנו את "בית- הספר להורים" ועוד ועוד. 
נמשיך לפתח את ההרחבות ביישובים, בהתאם לדרישות הוועדים, הקמת שני היישובים החדשים, הקמת בית- החולים השיקומי, שבילי הליכה, פעילויות פנאי ותרבות. בנוסף, ב 2017 יחלו העבודות של משרד התחבורה לשידרוג הכבישים והצמתים: כיכר בכניסה לקריית החינוך, רמזור בכניסה לתפרח, כיכר פדויים, כיכרות בתוך היישובים (שדה צבי, קלחים, גילת ופדויים), ונמשיך לשתף ולעדכן.

אני מבקש להודות לחברי המליאה, לגזבר המועצה ולכל השותפים על עבודה מאומצת לאורך כל השנה והישגים משמעותיים.

ביקור חה"כ אלי כהן בעלה נגב ועל המשבר בחקלאות
השבוע אירחנו את חה"כ אלי כהן (כולנו), יו"ר וועדת הרפורמות. סיירנו ב"עלה נגב" עם מנכ"ל הכפר, אבי וורצמן. לאחר מכן, סיירנו עם ראש מועצת שדות נגב תמיר עידאן, מנכ"ל מושבי הנגב יוסי ישי ושותפים נוספים, בשדות החברה והצגנו לחה"כ כהן את הבעיות עימן אנו נאלצים להתמודד. רשות מקרקעי ישראל מעוניינת להגביל את חוזי החכירה והשימושים בקרקע, אנחנו, כמובן, מתנגדים למהלך. באחרונה רשות מקרקעי ישראל מבקשת להגביל את השימוש בקרקע, ובכך עלולה לגזור כיליון על המושבים בנגב. בעבר, כאשר המדינה ביקשה להפקיע אדמות לצורכי ביטחון, התיישבות או תשתיות – מושבי הנגב מסרה למדינה שטחים מתוך עקרון שהקרקע מוחזקת כפיקדון לצרכים לאומיים. עתה, דומה כי ההמלצה להגביל את חוזה החכירה והשימושים בקרקע, מדיפה ריח פוליטי רע.
הצגנו לחה"כ כהן את השחיקה המתמדת בשוק החקלאות ואת הסכנה הקיומית לעם ישראל: ללא חקלאות – לא יהיה למדינת ישראל ביטחון מזון. ביטחון המזון נחשב בישראל לבעל חשיבות אסטרטגית לאומית. לפני כעשור חשבו להוביל מים מטורקיה, מהר מאוד הבינו כי עדיף לבנות מתקנים להתפלת מים ושאנחנו לא יכולים להיות נתונים לחסדי אחרים. ההשוואה לתוצרת החקלאית צריכה להיות מובנת מאליה: במקום לייבא עגבניות מירדן וביצים מטורקיה – המדינה צריכה לעודד חקלאות מקומית, כאשר מושבי הנגב משמשת כאסם תבואות וגידולי שדה לצורך אספקת מזון. צמצום האפשרויות של גידולי השדה בקרקע, כפי שמבקשים ברשות מקרקעי ישראל, יכול לגרום למשבר בביטחון המזון.
קצרה היריעה מלהכיל את יתרונותיה הרבים של חברת מושבי הנגב. התרומה לצמיחה של האזור ומקור פרנסה של תושבי הסביבה, השבחת הקרקע בד בבד עם שמירה על אדמות הלאום, פעילות חקלאית מתקדמת ואקולוגית לצד הירתמות להתיישבות בנגב, ומעל כל זה הענקת ביטחון תזונתי לתושבי ישראל - הם אלה שצריכים להיות לנגד עיניהם של מקבלי ההחלטות לצורך הבטחת הקיימות של מושבי הנגב גם בעתיד.

חוגגים בבית

פסטיבל חנוכה, "מרחבים מוארים", שהתקיים השבוע האיר את יישובי המועצה באור גדול, במגוון פעילויות ומפגשים קהילתיים. כ- 2,200 תושבי המועצה נהנו מהצגות לילדים ומופעים לכל המשפחה, לילה לבן לבני נוער, מופע של הזמר והיוצר עידן עמדי ואירוע לוותיקים עם יזהר כהן. התחלנו במסורת קהילתית "בתים מדליקים" במסגרתה פתחו תושביי המועצה את בתיהם למפגשים קהילתיים, הרצאות וסדנאות. אווירת החג והגאווה המרחבית הורגשו בכל פינה. תענוג גדול. בע"ה נחגוג תמיד יחד! תודה לשרת התרבות והספורט חה"כ מירי רגב, לכל המתנדבים הרבים ולצוות המתנ"ס, על ההפקה הנהדרת.

אשמח לקבל מכם תגובות והצעות.
שבת- שלום,
שי חג'ג'
08-9929420
054-2134567
shayh@merchavim.org.il
www.merchavim.org.il
לקבלת כל העידכונים: אפליקציית המועצה זמינה להורדה בחינם בחנויות האפליקציות. כיתבו: ״מרחבים״

חסר רכיב