חסר רכיב

סוגרים שבוע במרחבים 18.5.17

השבוע קיבלנו את נתוני המיצ"ב של בתי- הספר בכיתות ה' ו- ח'.
ראשית, אני מבקש להבהיר כי אתר "מדלן", שפירסם את הציונים שנחשפתם אליהם, הוא אתר מסחרי, שמשרד החינוך לא עובד איתו. אנו מתייחסים אך ורק לציוני המיצ"ב, כפי שקיבלנו ממשרד החינוך.
המועצה משקיעה למעלה מ 50% מתקציבה בחינוך- כתפישה. אחוז הזכאים לתעודת בגרות בתיכון עולה מדי שנה. נתוני הזכאות לבגרות נמצאים בצמרת הרשימה הארצית עם 89% זכאים לתעודת בגרות. בנוסף, מספר התלמידים שניגשים לבגרות 5 יח"ל במתמטיקה, פיזיקה ואנגלית – הוכפל בשנה האחרונה. הכנסנו תוכניות העשרה בתחומים רבים. והמשימה הברורה של כולנו היא תמיד לשפר, להצטיין ולהוביל.
אני מבקש לברך את מנהל בית- הספר "נחלים", הצוותים החינוכיים והתלמידים, על שהגיעו לצמרת רשימת ההישגים במבחני המיצ"ב. המבחנים הציגו עלייה משמעותית בכל המדדים, הן במקצועות הליב"ה, והן באקלים החברתי בבית- הספר. את חטיבת הביניים פתחנו לפני 3 שנים. בית- הספר עבר מהפכה אמיתית. עם הרבה סבלנות והתמדה ובעיקר אהבה גדולה. זה רק מוכיח לנו שהכל אפשרי.
נתוני המיצ"ב במבועים- שומרים על ממוצע ההישגים.
בביה"ס "מרחבים ירוקים" ציוני המיצ"ב הציגו ירידה במקצועות אנגלית ועברית. במתמטיקה שמרו על הממוצע. הוכנה תוכנית יסודית לשיפור וקידום ההישגים הלימודיים והיא כוללת תיגבור בשעות פרטניות, הוספת שעות לימוד במקצועות הליב"ה ואם נצטרך להוסיף שעות בקיץ, נעשה זאת.
לכל בית- ספר יש תוכנית עבודה ומעקב של הפיקוח הפדגוגי, כדי להעלות ולשפר את הציונים. לכל בית- ספר יש דגשים מותאמים משלו, ואנו, כרשות, תמיד משקיעים משאבים כדי שילדנו יגיעו להישגים הטובים ביותר.
לכל בית- ספר יש ליווי צמוד ואנו לומדים לעומק את מקורות החוזק והחולשה על מנת לבנות עם צוותי החינוך תוכניות מותאמות לשיפור וחיזוק בתי- הספר. נקדיש את המשאבים הרלוונטיים ולא נחסוך. החינוך הוא בראש סדר העדיפויות שלנו.
יש לציין, כי בכל בתי- הספר נרשמה שביעות רצון גבוהה בקרב עובדי ההוראה, שמשקיעים מלוא זמנם ואנו מוקירים לכל אחת ואחד תודה גדולה.

חידון התנ"ך במרחבים
ביום ד' התקיים החידון החגיגי הראשון במרחבים. ברכות לכל המשתתפים. הייתם מעולים והפגנתם ידע רב! מקווה שנהניתם... חתן חידון התנ"ך במרחבים: בועז יעקובי, תלמיד כיתה ו' מבית- הספר מבועים ממושב קלחים.
החלטנו לייסד גם כאן, במרחבים, את חידון התנ"ך שמטרתו להעמיק את ההיכרות שלנו עם ספר הספרים, ולטפח את תחושת השייכות וההזדהות של הנוער עם התנ"ך. מערכת החינוך שלנו, במרחבים, מובילה פרויקטים רבים בסימן הזהות הישראלית והחיבור למורשת היהודית. התנ"ך איננו רק ספר דתי והוא איננו שייך רק לאלה מאיתנו, שומרי המסורת, הרואים בו את המקור למצוות. התנ"ך הוא הבסיס לתרבות היהודית העצומה. התנ"ך הוא ספר היסוד של העם היהודי, אלה השומרים מצוות ואלה שאינם שומרי מצוות. גם היום, כמו בכל חברה ובכל עם, יכולים להיות בינינו חילוקי דעות בשאלות פוליטיות ובשאלות חברתיות ותרבותיות, אולם יש בינינו הסכמה רחבה ובסיסית: התנ"ך הוא של כולנו. הוא שמאחד את עם ישראל לאורך ההיסטוריה.
תודה לכל השותפים והמארגנים: מנהלי בתיה"ס, צוות המורים, מינהלת החינוך, צוות המתנ"ס, המועצה הדתית וכל מי שלקח חלק בהפקת האירוע המרשים והמכובד.
החידון התקיים לראשונה במועצה האזורית מרחבים, באולם התרבות מבועים, בהנחייתו של ד"ר אבשלום קור. בטקס נכחו ראש המועצה הדתית, שמעון שדה, מנכ"ל משרד הדתות עודד פלוס, מפקח משרד החינוך במחוז דרום, חנוך גנן, מנהלי בתי- הספר, תלמידים, הורים וקהילת מרחבים.
בחידון השתתפו תלמידי כיתות ה'-ו' מ 3 בתי- ספר במועצה. במהלך החודשים האחרונים למדו התלמידים באופן חוויתי, בטיולים ברחבי ארץ ישראל ובכיתה פרקים רחבים של התנך. וכאמור, בועז יעקובי זכה במקום הראשון.
גם בחבל הארץ הזה שבו אנחנו מתגוררים, במרחבים, התרחשו כמה מהאירועים ההיסטוריים בתולדות עמנו, כפי שהם מתוארים בתנך. לא רחוק מכאן, בנחל גרר, חפרו שניים מהאבות, אברהם ויצחק, בארות כדי להשקות את הצאן וכאן הם נקלעו למריבה עם הרועים הפלשתים, סכסוך ראשון ולא אחרון על הבעלות על הארץ הזאת. כמה מיישובי המועצה קרויים באופן סמלי על שם מילים המופיעות בחזון הנביא ישעיהו, המתאר את הפרחת השממה: "יְשֻׂשׂוּם מִדְבָּר וְצִיָּה וְתָגֵל עֲרָבָה וְתִפְרַח כַּחֲבַצָּלֶת : פָּרֹחַ תִּפְרַח וְתָגֵל אַף גִּילַת וְרַנֵּן ... וְהָיָה הַשָּׁרָב לַאֲגַם וְצִמָּאוֹן לְמַבּוּעֵי מָיִם ... וְהָיָה-שָׁם מַסְלוּל וְדֶרֶךְ הַקֹּדֶשׁ יִקָּרֵא לָהּ ... וּפְדוּיֵי יְהוָה יְשֻׁבוּן וּבָאוּ צִיּוֹן בְּרִנָּה"
למתעניינים, שאלת ראש המועצה (מוזמנים לענות):
ירושלים בירת ישראל חוגגת 50 שנה לאיחודה המחודש.
1. מדוע נשלח דוד לנגן לפני שאול?
2. על מי נאמר: "וְהָאִישׁ... זָקֵן בָּא בַאֲנָשִׁים"?
3. מה לקח איתו דוד כדי להילחם בגלית הפלשתי?
4. לאחר הניצחון על גלית שאל שאול: "בֶּן מִי זֶה הַנַּעַר...". את מי שאל שאול את השאלה?
5. למי אמר דוד: "מֶה עָשִׂיתִי עָתָּה הֲלוֹא דָּבָר הוּא"?
6. "וַיְהִי לוֹ נֹשֵׂא כֵלִים". למי היה דוד לנושא כלים?
מפגש ציבור - תוכנית מתאר כוללנית
3.2 מיליון שח משקיע מינהל התכנון בתוכנית מתאר כוללנית למרחבים. מטרת התוכנית היא לקבוע את כיווני הפיתוח של המועצה, ליצור תמונת עתיד כוללת ולקדם תוכניות מהר יותר. התוכנית תתייחס לכל תחומי החיים במרחבים. הרחבות ביישובים, הקמת שני יישובים חדשים, התוכנית תעסוק בין השאר בזהותה ואופייה של המועצה מול מגמות הפיתוח וההתחדשות של הערים, צרכי הפיתוח של הישובים, חקלאות, מערך התנועה והכבישים במועצה, מערך השטחים הפתוחים ושטחי החקלאות, מבני הציבור המשרתים את הקהילות השונות, מערך התשתיות בישובים, נושאים סביבתיים אחרים, ועוד. המועצה נערכת בכל התחומים להרחבות ומטרתה של התכנית לקבוע מדיניות תכנון למרחב המועצה, לכוון בה את הפיתוח ל- 20 השנים הבאות ולסמן נקודות מפתח שבהן יש לפתח את המועצה מבחינה תכנונית.
בהעדר תוכנית מתאר- כל אחד מתקדם מבלי להסתכל על הכלל. לאחר אישורה של תכנית מתאר מקומית כוללנית, תוכל הוועדה המקומית, עם הסמכתה, לקבל את מלוא סמכויות התכנון, לקדם ולאשר תכניות מתאר מקומיות ותכניות מפורטות התואמות את תכנית המתאר, מבלי אישור הועדה המחוזית. כל אלה על מנת להגשים את החזון שלנו לפיתוח המועצה ולהגעה לעצמאות כלכלית. לאחר שהתכנית תאושר היא תהווה מסמך חוקי מחייב. השבוע התקיים מפגש ציבור בבטחה. שמחתי לראות היענות ושותפות מצד הציבור. בקרוב נציג לכם את התוצרים ונעדכן בהמשך התהליך.

תאטרון לגיל הרך
מחלקת התרבות והגיל הרך במתנ"ס יזמו קבוצת תאטרון לצוותי הפעוטונים והגנים. הצוותים יקבלו הכשרה מקצועית וקבלת טיפים לעבודה עם הילדים בגן. ב 42 שעות סה"כ, יכירו הצוותים מיומנויות תיאטרון שונות, פנטומימה, תיאטרון תנועה, התנסות במשחק ודרמה, תיאטרון בובות, אומנות האלתור, מסיפור להצגה ועוד. בסיום ההכשרה, המשתתפות יעלו הצגות המבוססות על ספרי ילדים בגנים. זאת הזדמנות נהדרת עבורנו להרחיב את הפעילות החוויתית בגנים. לכל גן יש 2 חוגים בשבוע. בפעוטונים גם כן יש חוגים והפעלות. קורס שכזה ייתן לצוותים הקבועים בגן כלים נוספים. בהצלחה והנאה לכולם.

אשמח לקבל מכם תגובות והצעות.
שבת- שלום,
שי חג'ג'
08-9929420
054-2134567
shayh@merchavim.org.il
www.merchavim.org.il
הורידו את אפליקציית המועצה בחינם. כיתבו "מרחבים" בחנויות האפליקציה – לקבלת כל העידכונים.

חסר רכיב