חסר רכיב

סוגרים שבוע במרחבים 30.6.17

30/06/2017
ביום שלישי השבוע התקיימה ועידת חקלאות לישראל מקבוצת אגרו משוב, בגני התערוכה. תערוכה מרשימה, שהציגה את התוצרת החקלאית היפהפיה של חקלאי ישראל, וגם של חקלאי מרחבים ושדות נגב. התוצרת החקלאית הוצגה בביתן שדאגו לעיצובו אלי מוגרבי, יו"ר הוועדה החקלאית, נטע מהוועדה ורונית ממושבי הנגב. בועידה התקיים כנס בנושא המים לחקלאות ובמציאת פתרונות נוספים להפקת מים לחקלאות: קו תמלחת והמסילה הרביעית שתיבנה באיילון.

את כנס המים יזמתי כדי להעביר מסר אחד: כולנו חקלאים, כולנו יחד, המאבק למען החקלאות הוא של כולנו, לא רק של החקלאים אגב, של כל תושבי מדינת ישראל. של כולם! ללא הבדל גיאוגרפי, סוג הגידול או סוג ההתיישבות... אין מושבניקים - קיבוצניקים – צריך להפסיק את השיח הזה!

נעשה צדק עם חקלאי מרחבים והנגב. התיקון בחוק כבר עבר. לא עוד חקלאים שמשלמים מחירים לא הגיוניים לקוב מים! מחירים שלא מותאמים למשק ומאלצים חקלאים לפרוש. ומאחר והתיקון בחוק כבר עבר, לא הייתי חייב ליזום את הכנס שמטרתו למצוא פתרונות טובים לכולם. אמרו לי שמתכננים לתקוף אותי. ובכל זאת בחרתי להגיע ולומר: אני מתייצב כאן עבור החקלאות. יש לנו את הכח להשפיע ולשנות ולסייע למי שצריך. אני נכון לעזור לכל החקלאים בארץ, ולמי שמרגיש שנפגע מהתיקון בחוק.
החקלאות תנצח! לא נפקיר את החקלאות ולא את ביטחון המזון של אזרחי ישראל!

המאבק על החקלאות איננו רק מאבק ציוני, ביטחוני, כלכלי – הוא מאבק על עתידנו כעם. ואין לי ספק כי יחד נדע להוביל מדיניות אחראית שתביא להמשך פיתוח של ענף החקלאות. הצעתי לראש הממשלה להקים צוות חשיבה שייבחן את הבעיות ויציג פתרונות. המסקנות יוצגו בישיבת ממשלה – לקבלת החלטות. ומשם נתקדם.

תבינו, המאבק לתיקון החוק נולד לפני כשנתיים. הוא נולד בגלל שחלק מהחקלאים נאלצו לשלם 2.5 לקוב מים שפירים. אם התיקון לא היה עובר, המחיר היה עולה ל 3 שקלים! כולם יסכימו איתי שזה מחיר מופקע, שאף חקלאי לא יכול לעמוד בו! שהדברים יהיו ברורים, המאבק שלנו היה למעשה להצלת המשקים החקלאיים שלנו. אני לא צריך לספר לכם מה קורה לחקלאי, שנאלץ לסגור את המשק. כמה עצב וכאב ואיזה משבר גדול.

התיקון שנעשה, הציל את המשקים. וחסך למשק משפחתי ממוצע עשרות אלפי שקלים בשנה.

עכשיו, מה קורה עם המשקים שנפגעו?

אנחנו לא מוכנים לוותר עליהם. אני מוכרח להדגיש שוב ושוב, המאבק על שמירת החקלאות הוא של כולנו! לא ניתן שמשקים ימשיכו להיסגר! המטרה שלנו היא שמשקים יתפתחו, ישגשגו ויובילו. יתפרנסו בכבוד.
לכן, חבר הכנסת, חברנו, דודי אמסלם, יו"ר וועדת הפנים בכנסת, מוביל ומקדם חוקים והעברת תקציבים להתיישבות. בוועדה הפנים הוא קידם ישיבות בנושא טרור הגניבות החקלאיות. התקיימו חמישה דיונים, עם קצינים בכירים במשטרה, ובדיון האחרון הגיעו גם השר לביטחון פנים ומפכל המשטרה. בסופם הוחלט להוסיף תקציב ליישובים, על- פי קריטריונים מאוד ברורים. ואנחנו מודים לו על כך. ולעניין המים, חבר הכנסת אמסלם, מוביל את הענקת הפיצוי לחקלאים שנפגעו, בתיקון מיידי, במסגרת תקציב שאושר בוועדת הפנים.
אנחנו מבקשים לדאוג לפיצוי שיוענק באזורים שנפגעו. הדיון למעשה נועד כדי לבחון כיצד ניתן להכין תוכנית שנגיש לממשלה ולוודא שאף חקלאי לא ייפגע ויפוצה בהתאם. על כולנו לאחד כוחות ולסייע האחד לשני.

סוגרים שנת לימודים
היום מסתיימת שנת הלימודים תשע"ז באופן רישמי. אני מבקש להודות לנבחרת החינוכית שלנו שליוו ודאגו לכל אחת ואחד מהתלמידים. תודה לסמי עטר, מנהל מחלקת החינוך, למנהלת מדור גנים, אורית יהודה, למנהלי בתי- הספר, למנהל המתנ"ס, למנהלת הפעוטונים, ליחידת הילדים והנוער, לכל הגננות, הסייעות, ליועצות, מפקחות, לשירות הפסיכולוגי, לחינוך המיוחד, לוועדי ההורים, לאנשי המינהלה, למדריכות והמדריכים, לש"ש, למתנדבים הרבים, לאבות הבית, למנקות, למאבטחים, לנהגי ההסעות, לצוות הטכני של המועצה. כמובן, לכם, ההורים, ולכל מי שדאג לספק לילדינו מקום למידה נעים ובטוח.

ילדי מרחבים זוכים ללמוד בבתי- ספר עם פרויקטים מיוחדים ומגוונים. פרויקטים למצוינות: הטייסת, אמירים, מצוינגב, בכל הכיתות יש שעות פרטניות, קיים מפעל ההזנה, ופרויקטים נוספים שאצלנו הם כבר מובנים מאליהם, אבל במקומות אחרים – הם לא קיימים. בתי- הספר שלנו – הם מהיפים ביותר בארץ. מטופחים, מסודרים והיו שביקרו כאן ולא האמינו שזה מוסד חינוכי. זאת בזכות עבודה קשה של כל הצוות החינוכי, המינהלה, המועצה, ההורים והתלמידים. אנו, קהילת מרחבים, נמשיך ונפעל בכל דרך כדי לאפשר לתלמידים להשתלב בהצלחה בחברה הישראלית, לקחת חלק פעיל ומשמעותי בקהילה שלנו ולהוות את דור ההמשך של מרחבים ושל מדינת ישראל. נמשיך לטפח את מערכת החינוך ולהעניק לתלמידים את הכלים שיסייעו להם בהמשך דרכם. נמשיך ונדאג להעניק לתלמידים את התנאים הטובים ביותר שיאפשרו למידה בנחת. מערכת החינוך במרחבים היא אחת המצוינות בארץ. זאת בזכות עבודתם המסורה והמאומצת, שנעשית מכל הלב על- ידי הנבחרת החינוכית שלנו. 
מערכת החינוך משקיעה חשיבה ומשלבת ידיים עם כל גורמי החינוך, כדי להמשיך ולהשתפר כל הזמן.

בהתרגשות גדולה נפרדנו מעדנה טישן, המנהלת האגדית של בית- ספר מבועים, לאחר 28 שנים בהן ניהלה את בית- הספר. את עדנה הכרתי כשנכנסתי לתפקיד, לפני 5 שנים. מיד הוקסמתי ממנהלת שאתם כבר הכרתם. אשת חינוך מהמעלה הראשונה, חרוצה, מכירה כל תלמיד ותלמידה באופן אישי, את המשפחה, מחויבת ומגוייסת, קפדנית, לא מוותרת לאף אחד לממש את מלוא הפוטנציאל, רכה ועם זאת מציבה גבולות ברורים לילדים, מה שחשוב מאוד בחינוך.
עדנה גידלה וטיפחה אלפי ילדים שהיו תחת חסותה, והפכו לבוגרים אחראים, מצליחנים, ערכיים וטובים. אחרי 28 שנה, כבר לא נפרדים. ממשיכים לעבוד יחד. אין לי ספק שעדנה תמשיך ללוות את המערכת החינוכית של מרחבים.

אנו נפרדים גם ממנהל בית- הספר היסודי "מרחבים ירוקים", אורן כהן זאדה. שניהל את בית- הספר ב 3 השנים האחרונות. אורן מילא את תפקידו במסירות, אחריות גדולה ואהבה. וכעת, בחר אורן להמשיך הלאה ולהתפנות לאפיקים חינוכיים ברמה הארצית. אני מבקש להודות לאורן על העשייה והתרומה לבית- הספר. בהצלחה בהמשך!


ולסיום, קחו לכם כמה דקות לצפות בסרטון ששודר בערוצי הספורט על משחק הניווטים שלנו, להכרת כל האוצרות של מרחבים, לכבוד יום העצמאות. "אוצרות מרחבים" – תחילתה של מסורת נהדרת. https://www.youtube.com/watch?v=ejd_UapfL6Y


אשמח לקבל מכם תגובות והצעות.
שבת שלום,
שי חג'ג'
08-9929420
054-2134567
shayh@merchavim.org.il
www.merchavim.org.il
הורידו את אפליקציית המועצה "מרחבים" באייפון ובאנדרואיד – לקבלת כל העידכונים.
חסר רכיב