חסר רכיב

סוגרים שבוע במרחבים 6.7.17

השבוע הכריז משרד החינוך על תוכנית "ניצנים", לסבסוד צהרונים בגני ילדים ולכיתות א'- ב'. בכינוס שארגן משרד החינוך, עלו מספר נושאים שלא נמצאו להם פתרונות. נציגי המשרד אמרו באופן ברור שהם מודעים לבעיות שיש במועצות האזוריות, ושהם לא פתרו אותם.

1. כידוע, התלמידים במועצות האזוריות מוסעים באוטובוסים לבתי- הספר. בתוכנית המוצעת – אין פתרון תקציבי להסעות בסיום הצהרון. שכן, ההסעות יוצאות לפני השעה 16 עם תלמידי ג'- ו' והרשויות ייאלצו למצוא פתרון תקציבי להסעת תלמידי הצהרון בשעה 16:00. מחישוב פשוט, עלות הנסיעה, לאוטובוס אחד: 400 ₪ לא כולל מע"מ. גם אם יתמלא אוטובוס ב 50 תלמידים, המשמעות לרשות עם 500 תלמידים בכיתות א-ב היא 10 אוטובוסים. כלומר, הערכה של כ 5,000 ₪ ליום! מתקציב לא קיים!

2. יישובים קטנים – משרד החינוך הגדיר צהרונים ל 22 ילדים בגנים ו 25 בבתיה"ס. הבעיה שלנו תהיה בעיקר בגנים, ביישובים קטנים, בהם הצהרונים לא יתמלאו ב 22 ילדים.

3. בתי- ספר בניהול עצמי – כרגע, אין פתרון להוצאות הנוספות שיהיו לבתי הספר כתוצאה מהפעלת הצהרון. ברוב המועצות האזוריות, בתי- הספר פועלים בניהול עצמי. על- פי תשובות נציגי המשרד בכנס, את ההוצאות יספגו בתי- הספר או הרשויות המקומיות.

4. בהיבט הניהולי – המשרד הגדיר משרת רכז על 80 מסגרות. בעיר, המסגרות נמצאות יחסית בקרבה, במועצות אין 80 מסגרות והן פזורות על שטח גיאוגרפי אדיר. לא נוכל להעסיק רכז בחלקיות משרה, שיוכל לתת מענה לשטח הגיאוגרפי.

אנחנו מברכים על היוזמה של משרד החינוך לסבסוד הצהרונים, ומבקשים שיעשו התאמות למועצות האזוריות, על מנת לתת סיכוי שווה להורים במועצות האזוריות לקבל סבסוד לצהרון.
לא ייתכן שמועצה שלא יכולה להשלים את הפערים התקציביים – לא תפעיל צהרונים בשטחה. הנפגעים היחידים הם ההורים והילדים.
אני מאמין שמשרד החינוך ידע למצוא את הפתרונות בהקדם, טרם פתיחת שנת- הלימודים. נעדכן.


הרחבת בית הספר לחינוך מיוחד ב"עלה נגב – נחלת ערן"
השבוע נחנך האגף החדש של בית הספר לחינוך מיוחד ב"עלה נגב-נחלת ערן", שיאפשר קליטה של 35 תלמידים עם מוגבלות שכלית קשה בבית הספר. הטקס התקיים במעמד מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, חברי קרן שלמה טירן והמשפחה, רעייתו של שלמה טירן ז"ל, רבקה טירן ובנו יואש טרוקמן. וכמובן, שותפינו וחברינו, יו"ר עלה נגב-נחלת ערן" אלוף (מיל') וזוכה פרס ישראל, דורון אלמוג, מנכל רשת עלה הרב יהודה מרמורשטיין, מנכ"ל עלה נגב-נחלת ערן אבי וורצמן, מנהלת מחוז דרום במשרד החינוך עמירה חיים וחברים רבים נוספים.

האגף החדש כולל 6 כיתות ו-3 גני ילדים חדשים, בהם כיתה בטכנולוגיית אייפדים. אל מול המחסור בתקנים בדרום לתלמידי חינוך מיוחד בכלל ותלמידים עם מוגבלויות קשות בפרט, פתיחתו של האגף החדש מאפשרת תוספת של 35 תקנים לתלמידים עם מוגבלות שכלית התפתחותית קשה וצרכי מיוחדים לבית הספר. כמו כן, האגף החדש יאפשר לבית הספר להרחיב את הצוות החינוכי ובנות השירות הלאומי הפועלים במסגרתו.

דורון אלמוג אמר בטקס "חנוכת האגף מהווה יום מרגש עבורנו, שכן החינוך הוא הדבר החשוב ביותר לנו כהורים בעם ישראל. תפקידנו לדאוג לרווחת הילדים ולעטוף אותם באהבה ושנית לגרום לתיקון חברתי בעם ישראל. כשאנו מדברים על 'כל ישראל ערבים זה לזה', הרי שכאן זו לא הנוסחה הרגילה שהאחד עוזר לאחר בעיתות מצוקה, אלא שהחזק תמיד ידאג לחבר'ה הנחלשים יותר בחברה ויגלו אחריות יומית. אין יותר חוכמות של שתיקה ובריחה כאשר בתוך הכפר עצמו יושב גן ילדים רגיל שבו הילדים גדלים לצד האדם המוגבל וכך גדלים להבנה שהוא חלק בלתי נפרד מהחברה."

דורון אומר תמיד שבנו ערן ז"ל, היה המורה הגדול שלו. ואני תמיד אומר, שדורון הוא המורה הגדול שלי. וככזה, הוא פשוט צודק. המועצה האזורית מרחבים התברכה בכפר השיקומי. צוות הכפר מורכב מאנשי המקצוע הטובים ביותר בתחומם, והכפר מספק טיפולים מצויינים. הרחבת בית- הספר היא חלק בלתי נפרד מקידום הנגב והמענים שניתנים בו. בימים אלה, מוקם בעלה נגב בית החולים השיקומי הראשון בדרום, והמטופלים מהנגב לא יצטרכו לעבור את השיקום במרכז, אלא, כאן, בבית. במקביל, ייבנה יישוב חדש ובו יתגוררו הצוות המקצועי של הכפר, ומשפחות נוספות, באוריינטציה מלאה לכפר. אני מבקש להודות למשפחת טירן על התרומה הנדיבה, ולכל "המנועים" הפועלים בעלה נגב, להנהלה ולצוותים. יישר כח!

מנהל מחלקת החינוך שלנו, סמי עטר, ואני שוחחנו עם מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, והעלינו לפניו נושאים חשובים, בהם הבינוי במוסדות החינוך, הכנסת תוכניות מדעיות נוספות לתיכון שלנו ופתיחת מגמות טכנולוגיות – לתלמידים שמתקשים בהשלמת בגרות מלאה. 89% מבוגרי התיכון סיימו עם תעודת בגרות מלאה. זה נתון מצויין במדד הארצי, אבל אנחנו לא מוכנים לוותר על אף תלמיד ודורשים שכל התלמידים יצאו עם תעודה עם סיום התיכון. יש מקצועות נדרשים בשוק העבודה ובצה"ל, ועלינו לאפשר להם את ההזדמנויות. המנכ"ל המשרד ועוזרו היו קשובים והבטיחו לסייע. אנחנו נעמוד איתם בקשר. מבקש להודות למנכ"ל משרד החינוך.

אוטובוסים חדשים
המועצה רכשה שני אוטובוסים "צהובים", נוספים, להסעת תלמידים, עם כל הטכנולוגיות המתקדמות ביותר בשוק, כך שעכשיו פועלים במערך ההיסעים שלנו 10 אוטובוסים, בהם, 4 חדישים. אזכיר שבכל אוטובוס מותקן במושב האחורי צ'יפ מיוחד, לשחרור נעילה, כך שהנהגים חייבים לבצע סריקה באוטובוס בתחילת הנסיעה ובסופה, ולוודא שלא נשכח אף ילד וכי הכל תקין באוטובוס. לא ניתן להניע או לכבות את מנוע האוטובוס, ללא לחיצה על הצ'יפ, המותקן, כאמור, במושב האחורי. כמו כן, בכל אוטובוס מותקנות 4 מצלמות, המתעדות את מה שקורה בתוך האוטובוס, ואת הנסיעה ומערכת כיבוי אש אוטומטית. שתהיה נסיעה טובה ובטוחה.

חיבוק חם מהפדרציה
דב בן שמעון, יו"ר הפדרציה של מטרו ווסט, השותפים שלנו, הגיע לארץ והיתה לנו פגישה מרתקת. דב סיפר על הקשיים וההצלחות של שותפינו, ואמר שהוא עוקב אחרי השינויים במרחבים, ושמח לראות את ההתקדמות בכל התחומים. אני מזמין את אחינו לבקר באזור ולהצטרף ליישובים החדשים שלנו.

אשמח לקבל מכם תגובות והצעות.
שבת- שלום,
שי חג'ג'
08-9929420
054-2134567
shayh@merchavim.org.il
www.merchavim.org.il
הורידו את אפליקציית המועצה בחינם. כיתבו "מרחבים" בחנויות האפליקציה – לקבלת כל העידכונים.
חסר רכיב