חסר רכיב

סוגרים שבוע במרחבים 1.12.17

סוגרים שבוע במרחבים 1.12.17
12 שנים לאחר פינוי גוש קטיף, אישרה הממשלה השבוע פה אחד את ההכרה בישוב שבי דרום- כיישוב עצמאי. שבי דרום הוקם בסמוך למושב ניר עקיבא עבור מפוני היישוב כפר דרום, שבגוש קטיף בדצמבר 2009. זו החלטה ציונית ומוסרית שעושה צדק היסטורי עם מפוני גוש קטיף. כיום מתיישבים ביישוב 31 משפחות וכעת נוכל להמשיך ולפתח אותו ביתר שאת ולהגדיל את מספר המגרשים בו, כחלק מפיתוח הנגב והעצמתו. כידוע, בנובמבר 2015 אישרה הממשלה הקמת 5 יישובים נוספים בנגב. 2 מהם במרחבים: האחד, בצמוד לכפר החינוכי אשל הנשיא, והשני, בצמוד לכפר השיקומי "עלה נגב - נחלת ערן". שני היישובים הם צמודי גדר ולכן לא יהיו השלכות כלכליות נוספות על הקמתם. אנחנו פועלים במלוא המרץ להרחבת ההתיישבות בנגב ולחיזוק הנגב. ההתיישבות בנגב היא האלטרנטיבה השפויה ליוקר הדיור באיכות חיים גבוהה. אני מבקש להודות לראש המועצה לשעבר, אבנר מורי, שקלט את משפחות המפונים בחיבוק והעניק להם את כל התנאים להרגיש בבית, ולכל השותפים שליוו לאורך כל הדרך, עד לקבלת האישור המבורך.

ניצנים של הצלחות
תוכנית הצהרונים החדשה של משרד החינוך "ניצנים", יצאה לדרך בתחילת השנה. התוכנית מאפשרת פתיחת צהרונים בגני הילדים (בין השעות 13:20-16:00) ובבתי- הספר כמסגרת להשלמת מסגרות החינוך עד השעה 16:00. לא מעט אי התאמות למועצות האזוריות יש בתוכנית החדשה. האחת, שעלתה כאן לא פעם, היא אי תקצוב הסעות ליישובי המועצות, ואחרת, היא הסבסוד עפ"י חתך סוציו- אקונומי לפי רשות, כאשר בתוך מועצה אזורית יש יישובים הטרוגניים. במרחבים, למשל, יש את היישוב תפרח, שמוגדר בלמ"ס בחתך 1, כאשר המועצה מוגדרת 5. הסבסוד הניתן ע"י משרד החינוך, שונה עפ"י דירוג הלמ"ס. הבעיה קיימת כמעט בכל המועצות האזוריות. לכן, יזמנו דיון בוועדת החינוך בכנסת שיביא לשינוי גורף ולתיקצוב דיפרנציאלי עפ"י יישובים, ולא מועצות.
יו"ר וועדת החינוך, חה"כ יעקב מרגי ציין בתחילת הדיון כי מדובר "בתפרח כמשל למצוקת כל המועצות." אני מוכרח לציין שהיתה הסכמה בין כל המשתתפים, הן ממשרד החינוך וחה"כ כי יש לשנות זאת כי במצב הזה אנחנו יוצרים בעיה על בעיה. מצד אחד האימהות במגזר החרדי, שהן לרוב מפרנסות יחידות, נאלצות לקצר את יום עבודתן כדי להיות עם הילדים, במקום לעודד תעסוקה ובנוסף, אנחנו מגדילים את הפערים בין ילדים שנמצאים במסגרות ומקבלים העשרה לבין אלו שלא. ידידינו, חה"כ חיים ילין, חבר וועדת החינוך, הוסיף ואמר כי למשרד החינוך יש חוזר מנכל שניתן לתקן ולא צריך חקיקה שמסבכת את התהליך.
את הדיון סיכם יו"ר וועדת החינוך חה"כ מרגי ואמר כי הוא יעלה את הסוגייה לפני מנכל משרד החינוך וכי על משרדי החינוך והאוצר להביא לפיתרון כדי שהאוכלוסיות שהכי זקוקות להעשרה ומסגרות חינוכיות יקבלו מענה הולם ושווה כמו כל ילדי ישראל.


המתמידים שלנו:
עודד גבריאלי ועמי ברוכי מפטיש, השתתפו במהלך ליל שלישי בפעילות משותפת של צוות מתמיד מרחבים ורשות העתיקות. הם תפסו ועצרו "על חם" 5 חשודים באזור המאגר של מושב תפרח בחשד לפגיעה באתר ארכיאולוגי. למרבה הצער, נגרם נזק רב ובלתי הפיך לאתר – בניסיון למצוא דברי ערך.
מה שמרתיח הוא, כמו בדיונים על הטרור החקלאי, גם במקרה הזה, החוק מגביל את המשטרה. המשטרה ומג"ב מפעילים כוחות רבים כדי למגר את התופעה ולהביא את העבריינים לדין. העבריינים, שנתפסו, כאמור, "על חם", במבצע מתוכנן ומדוקדק- משוחררים בערבות ובתנאים מגבילים. הגיע הזמן לשנות זאת.
אני מבקש להודות בשם כולם לכוחות מג"ב והמשטרה, לרשות העתיקות, לעמי ועודד ולכל מתנדבי המתמיד שנחושים לצאת לפעילויות מבצעיות בלילות ושומרים עלינו ועל החוק והסדר. יישר כח.


בתחילת השנה פתחנו את המועדון החברתי צמי"ד - שמעניק פעילות פנאי אחר הצהריים לבעלי צרכים מיוחדים. אלו תוצרי העבודות היפהפיות והן יפות ומרגשות יותר במציאות. היצירות האלה ויצירות נוספות יוצגו בחנוכה במועדון.


צוות התרבות במתנס יחד עם צוות קק"ל מפיקים לנו טיול משפחות שמח ב 19-20 בדצמבר. ההרשמה התמלאה תוך יום אחד בלבד ואני שמח על כך. כרגע הרישום מתאפשר על בסיס רשימת המתנה. להרשמה לחצו כאן.

שבת שלום,
שי

חסר רכיב