חסר רכיב

פרשת בהעלותך, ט"ו בסיוון תשע"ג

פרשת השבוע, פרשתת בהעלותך. משה, גדול המנהיגים שקם מעולם לעם ישראל, האיש שעליו נאמר "ממשה עד משה לא קם כמשה", מתגלה אחרי הכל כבשר ודם. זה קורה כאשר העם העייף מן המסע הארוך מתלונן לפני משה על קשיי הדרך. "וַיְהִי הָעָם כְּמִתְאֹנְנִים, רַע בְּאָזְנֵי יְהוָה; וַיִּשְׁמַע יְהוָה, וַיִּחַר אַפּוֹ, וַתִּבְעַר-בָּם אֵשׁ יְהוָה".

לאחר שהעם מתלונן, משה, במקום לגלות מנהיגות ועוז רוח כפי שכבר עשה בעבר, מכוון את התרעומת שלו אל ה'. "וַיֹּאמֶר מֹשֶׁה אֶל-יְהוָה, לָמָה הֲרֵעֹתָ לְעַבְדֶּךָ, וְלָמָּה לֹא-מָצָתִי חֵן, בְּעֵינֶיךָ:  לָשׂוּם, אֶת- מַשָּׂא כָּל-הָעָם הַזֶּה-עָלָי. הֶאָנֹכִי הָרִיתִי, אֵת כָּל-הָעָם הַזֶּה--אִם-אָנֹכִי, יְלִדְתִּיהוּ:  כִּי-תֹאמַר אֵלַי שָׂאֵהוּ בְחֵיקֶךָ, כַּאֲשֶׁר יִשָּׂא הָאֹמֵן אֶת-הַיֹּנֵק, עַל הָאֲדָמָה, אֲשֶׁר נִשְׁבַּעְתָּ לַאֲבֹתָיו."

הנה מתברר, שמשה לא רק "מאשים" את הקב"ה שהרע לעם הזה, אלא אף מתלונן על כובד המשימה שהוטלה עליו להנהיג את העם לארץ המובטחת.

למרבה ההפתעה, הקב"ה מגלה אורך רוח ומבליג נוכח הדברים הקשים של משה, כי לפעמים גם מנהיגים דגולים עלולים להישבר, לאבד את האמון בעצמם, בציבור שאותו הם אמורים להנהיג.

כדאי לזכור את זה. להבליג עד שהמשבר חולף.  

שבת- שלום,   

שי חג'ג'


חסר רכיב