חסר רכיב

סוגרים שבוע במרחבים ופרשת השבוע, יום שישי כ"ו בכסלו תשע"ד, 29 כ"ט בנובמבר 2013

29/11/2013

 בס"ד

נר שלישי של חנוכה

יום שישי כ"ו בכסלו תשע"ד

29 כ"ט בנובמבר 2013

 

שלום לכולם,

יש באזור הדרומי של המועצה תופעה מטרידה, שבחודשים האחרונים התרחבה ואנו מנסים לטפל בה בכל דרך. "זבול החול", או "לישמניה". בכל יום נעקצים תושבים. אנו, כמועצה, עושים כל שביכולתנו על מנת להפחית את המטרד, כולל הדברה במקומות הנגועים, אך לצערי, אין זה מספיק. בשיחות עם אנשי משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה, נאמר לנו כי עדיין לא נמצא פתרון וכי הממשלה משקיעה 30 מיליון ₪ לטובת מחקר בנושא. השבוע פנינו שוב למשרדים הללו בדרישה להביא פתרון מיידי לתופעה המטרידה.


חוק הנגב

לפני מס' שבועות עדכנתי כי פניתי לחברי וועדת הכספים כדי לתקן את העיוות ולהעניק הטבות במס לתושבי מרחבים, כפי שניתנות באופקים, נתיבות ובשדות נגב, ואנו נמצאים בטווח שבין יישובים אלה. חברי הוועדה ביקשו שנגיש חישוב משוער מטעם רואה חשבון. השבוע העברנו את הדו"ח של רואה החשבון לחברי הוועדה חה"כ גילה גמליאל וחה"כ זבולון כלפה, ואני מקווה שנוכל לקדם את הנושא בחודשים הקרובים.


תעסוקה

הנגב מתפתח ויש יותר ויותר מקומות תעסוקה באזורנו. כידוע לכם, "מעברים" מרכזים את רשימת המשרות הפנויות ואתם מוזמנים לפנות אליהם תמיד. השבוע נפגשתי עם הילה עמר, מנהלת לשכת התעסוקה באופקים ועם דקר סיבוני, מנהל לשכת התעסוקה בנתיבות. לשמחתנו, שניהם תושבי מרחבים. אנו מפתחים מודל שבו יהיה קשר רציף וישיר בין שירות התעסוקה למועצה, וכל משרה שתוצע בלשכות, תפורסם גם באתר המועצה. כל המשרות כבר מתעדכנות באתר "מעברים"


מעבר צה"ל לנגב

אתמול התקיים מפגש היערכות אזרחית לקראת מעבר בסיסי צה"ל לנגב. במפגש השתתפו אנשי משרד הפנים, המשרד לפיתוח הנגב והגליל, משרד השיכון, ראשי רשויות ומנהלים ברשויות. מרחבים היא המועצה היחידה שנכנסה לתוכנית הלאומית - כיישובי מטרה. למדנו כיצד מיישמים את החלטת הממשלה, וכיצד להשתמש בתקציבי הממשלה, הניתנים לנו, לטובת הפיתוח. מדובר בהשקעה גדולה מאוד של הממשלה במועצה שלנו.  

 
השבוע נפרד עם ישראל מאחד האומנים הגדולים והחשובים שידענו. אריק איינשטיין ז"ל הלך לעולמו והשאיר אחריו ירושה אומנותית עשירה ומפוארת. אחתום את הדברים בשיר שכתב, שיר האהוב עליי באופן מיוחד.

אני ואתה 

אני ואתה נשנה את העולם, 
אני ואתה אז יבואו כבר כולם, 
אמרו את זה קודם לפני,
לא משנה - אני ואתה נשנה את העולם.

אני ואתה ננסה מהתחלה, 
יהיה לנו רע, אין דבר זה לא נורא,
אמרו את זה קודם לפני,
זה לא משנה - אני ואתה נשנה את העולם.

אני ואתה נשנה את העולם, 
אני ואתה אז יבואו כבר כולם,
אמרו את זה קודם לפני, 
לא משנה - אני ואתה נשנה את העולם.


לקראת שבת

שבת חנוכה. את דבר התורה נייחד הפעם לחג.

כידוע, חג החנוכה מסמל את ניצחון הרוח, ניצחונה של התרבות היהודית, את ניצחון המעטים על הרבים.

אבל יש בחג הזה עוד סמל אחד, סמל של סובלנות איש אל רעהו.

בעבר היתה מחלוקת קשה בין בית הלל לבית שמאי- איך מדליקים את הנרות?

בית שמאי אמרו, ביום הראשון 8 נרות ואח"כ הולך ופוחת. בית הלל אמרו, נר אחד ביום הראשון והולך ומוסיף.

ואומרת המשנה, "אלה ואלה דברי אלוקים חיים" והלכה כבית הלל.

כלומר, מותר לחשוב אחרת, אבל בסופו של דבר צריך לקבל את ההכרעה הסופית. והמשנה גם מוסיפה שההלכה נקבעה תמיד כבית הלל, משום שהיו לומדים גם את הדעה של בית שמאי. ולא עוד, אלא שהיו קודם לומדים את דעת בית שמאי ורק אז את דעתם ההפוכה.

זו דוגמה לדיון דמוקרטי, לכבוד לכל דעה אחרת, וכך עלינו לנהוג זה בזה. 


אשמח לקבל מכם תגובות והצעות.

חג- אורים שמח! ושבת- שלום,   

שי חג'ג'

08-9929420

054-2134567

shayh@merchavim.org.il

www.merchavim.org.il

   

 

חסר רכיב