חסר רכיב

סוגרים שנה במרחבים, יום שישי ג' בטבת תשע"ד 6 בדצמבר 2013

06/12/2013

 בס"ד

יום שישי ג' בטבת תשע"ד

6 בדצמבר 2013

 

שלום לכולם,

"סוגרים שנה". את הדברים הפעם אני מבקש לכתוב על השנה שחלפה (ממש במהירות, יש לציין...). סיכום כללי של מה שנעשה ועל התוכניות לשנים הבאות.

אז מה נעשה עד כה?


בראש ובראשונה, החינוך. אני מוכרח לציין בגאווה שיש לנו נבחרת חינוכית מצוינת ומהטובות בארץ – בגני הילדים, בבתי- הספר ובמערכת החינוך הבלתי פורמאלית! נבחרת שמעניקה לילדנו ערכים, ידע וכלים חברתיים. דליה יוסף מונתה למנהלת מחלקת החינוך. מונו שלושה מנהלי בתי- ספר ב"נחלים", ב"מרחבים ירוקים" ובתיכון "מרחבים". נפתחו 7 גני ילדים חדשים. רק בימי הקיץ, השקענו 2 מיליון ₪ בשידרוג הכיתות ובמערכות המחשבים. נבנתה סובת אוטובוסים בבית- הספר היסודי "מבועים", שבימים אלה נכנסת לשימוש, שופצו שני מגרשי ספורט בבתי הספר, הוארך יום הלימודים בגני הילדים, על מנת לאפשר להורים התנהלות יומיומית נורמאלית. כבישים בקרית החינוך שופצו. טיפלנו ביציאת ביטחון מהקריה.

קצת נתונים: 86% מבוגרי התיכון זכאים לתעודת בגרות. השבוע קיבלנו את הנתונים מצה"ל, ובשנה האחרונה 98.5% מתלמידי תיכון "מרחבים" התגייסו לצה"ל. המועצה שלנו ממוקמת במקום השלישי מבין המועצות האזוריות בנתונים הגבוהים. ואנו ממשיכים להביא פרויקטים מצוינים וייחודיים למערכת, כבר מהגיל הרך.מרחבים בתוכנית הלאומית של מעבר בסיסי צה"ל לנגב

לאחר לא מעט פניות לשרים בממשלה, הוחלט להכריז על 6 רשויות (ב"ש, דימונה, ירוחם, אופקים, ערד, ומרחבים) שייכללו בתוכנית הלאומית למעבר בסיסי צה"ל לנגב. המשמעות: הממשלה אישרה השקעה של חצי מיליארד ₪ בתוכנית, שתתפרס על חמש שנים ותהווה את המענה האזרחי למהלך מעבר בסיסי צה"ל לנגב. התכנית הלאומית כוללת השקעות נרחבות ומשמעותיות בכל תחומי החיים. בפיתוח כלכלי, פתרונות דיור, חיזוק רשויות, פיתוח מסלול היי-טק ודגש על איכות חיים לתושבים.איכות סביבה

בימים אלה קלטנו פקח רב תכליתי שיעזור לנו לשמור על איכות הסביבה וטיפול ברישוי עסקים. נושא איכות הסביבה קרוב לליבנו ולכן אנו פועלים בימים אלה לשדרג את תחנות המיחזור והרחבתן. כמו כן, בכל היישובים נוספו מיחזוריות לבגדים ולטקסטיל. הקמנו פורום ירוק ומשתתפים בו פעילים סביבתיים מהיישובים. התקיים אירוע סביבתי- קהילתי בנושא קיימות, איכות הסביבה וקידום כלכלה מקומית מקיימת בקלחים.  תחבורה

נפגשתי לא מעט פעמים עם חה"כ ישראל כץ, שר התחבורה, בנושא שיפור תשתיות הכבישים והרחבת קווי התחבורה הציבורית. לפני חודשיים הגיעו אלינו השר וצמרת משרדו לפגישה במועצה, כולל בכירים במע"צ, מנהלי אגף התחבורה הציבורית ועוד. העלינו כמה נושאים: צומת תפרח, צומת גילת- בטחה, הכניסה לפדויים, קריית החינוך במרחבים, כביש הגישה מפדויים- למסלול- רנן, כביש הגישה בין מבועים לניר משה, כביש הגישה לפעמי תש"ז והתחבורה הציבורית בגוש שובלים. השר הודיע כי יינתנו מענים לכל הליקויים במסגרת הכנה של תוכנית רב שנתית ל- 3 שנים הקרובות וכי תתקיים פגישת עבודה נוספת לקידום המתווה. כמו כן, ב 1.1.14 יצא מכרז להרחבת קווי התחבורה בגוש שובלים. יפעלו עוד 6 קווים חדשים ביום, שיובילו לתחנות הרכבת בנתיבות, להבים, באר שבע, כולל כניסות לחלק מהיישובים, כולל תחנות חכמות עם GPS, שמעדכנות על מיקום האוטובוס וזמן הגעתו.


צמיחה דמוגרפית

כידוע, אנו פועלים להרחבת היישובים ובמקביל להקמת שני יישובים חדשים. בנוסף, הצלחנו לרתום את המשרד לפיתוח הנגב ואת החטיבה להתיישבות להקמת "בתי אגודה" ביישובים. המשמעות בקצרה: מדובר בכמה יחידות מגורים שייבנו, והיישוב יוכל להשכיר את הבית לתושבים, אפשר, כמובן, גם לבנות ולבני המושב, ולאחר 4 שנים תוכל המשפחה להחליט אם היא רוצה לקנות את הבית. במידה ורוצים לרכוש את הבית, 80% משכר הדירה ששולם בשנים הללו, יופחתו להם מערך הבית. ההצעה תובא ליישובים (רק בעדיפות לאומית א'), בסופו של דבר, ההחלטה אם להוביל את פרויקט בתי האגודה, היא של היישוב בלבד.  אנו פועלים להרחבות ביישובים, להפשרת שטחים לבנייה, בשיתוף משרד השיכון ופועלים מול המינהל לקצר את זמן הבניה מיום קניית המגרש ועד סיום בנייתו.

המבנה הרב- תכליתי במבועים, עומד כפיל לבן בכניסה ליישוב משנת 2002, והשלמת הבנייה נתקעה בגלל חוסר בתקציב. הצלחנו לגייס מיליון וחצי ₪ להשלמתו ובחודשים הקרובים המבנה ייתן מענה לבני נוער ולצעירים, כמו גם למופעי תרבות שונים.

בניית מבנה הוועדה לתכנון ולבנייה, 'שמעונים', בשלבי סיום ומסוף ינואר הוועדה המרחבית תעבור למשכנה החדש, בסמוך למבנה המועצה. אין לי ספק שמעבר הוועדה והשינוי הארגוני שהוועדה תעבור, כולל הוספת בודקים ונהלים חדשים, יתרמו לשיפור השירות.

וביישובים:

הקמת ביוב מרכזי בפטיש החלה. בקרוב תצא לדרך הקמתו של ביוב מרכזי בתפרח, ובכך נסיים את רישות כל יישובי המועצה לביוב מרכזי – מה שיוסיף לאיכות הסביבה וימנע שפיכת מי ביוב למי התהום.

כביש באשבול.גיוס תרומות וידידים

במהלך השנה נפגשנו עם קבוצות רבות של תורמים ונדבנים מהארץ ומהעולם ויצרנו יחסי ידידות מצוינים. לפני חודש השתתפה המועצה, בפעם הראשונה, בכנס ה GA, כנס שבו משתתפים 2,500 התורמים היהודים החשובים ביותר למדינת ישראל. הצגנו את המועצה ופרויקטים שאנו מעוניינים לקדם. יצרנו קשרים טובים ואני מאמין והזמנו את החברים החדשים לביקור אצלנו. בנוסף, ממש לא מזמן, בתחילת נובמבר, התקיים אצלנו "מבצע משקפיים" במסגרתו נערכו בדיקות ראייה ל 4,700 תושבים והוענקו משקפי ראייה בחינם – תרומת ידידינו מצרפת. מפעל "עוף הנגב" ישתתף בפרויקטים חינוכיים בעלות של 100,000 ₪! ועוד ועוד... 
לפנינו עוד אתגרים רבים:

מאבק להטבות במס

אנו פועלים במטרה לקדם את הטבות המס לתושבי מרחבים במסגרת "חוק הנגב". בהטבות זוכים תושבי אופקים, נתיבות ושדות נגב, ואנו נמצאים בטווח שבין יישובים אלה. פנינו לחברי וועדת הכספים כדי לתקן את העיוות ולהעניק הטבות במס גם לתושבי מרחבים. עפ"י בקשת חברי הוועדה, הגשנו החודש חישוב משוער מטעם רואה חשבון לחברי הוועדה חה"כ גילה גמליאל וחה"כ זבולון כלפה, ואני מקווה שנוכל לקדם את הנושא בחודשים הקרובים.

המשך קידום התיירות... כעת אנו שוקדים על תוכנית אב.    

פיתוח צומת גילת

תחנת דלק באזור מבועים

תחבורה ציבורית לכל אזור שובלים

הקמת טיילת בין מבועים לניר משה "שביל הקהילות"

הרחבת היישובים

הקמת שני יישובים חדשים

אנו בוחנים את האפשרות להקים בי"ס נוסף באזור מבועים.

ועוד ועוד...


אני מזמין אתכם להצטרף לעשייה המבורכת במועצה. מעורבות חברתית וערבות הדדית הם המפתח להצלחה של כולנו! המעוניינים להתנדב בפרויקטים השונים מוזמנים ליצור קשר עם גילה 054-7919236


סוף סוף המועצה מועמדת לקבלת פרס לניהול תקין מטעם משרד הפנים. עצם המועמדות חשובה ואנו מקווים שהוועדה שבוחנת תאשר את קבלת הפרס.


נמשיך לעדכן אתכם באופן קבוע.

בהצלחה!


פרשת השבוע

פרשת השבוע פרשת ויגש מגוללת את הפרק האחרון בסיפור מכירת יוסף. לאחר תקופה ארוכה שבה יוסף מעמיד פנים שאיננו מכיר את אחיו שהגיעו לשבור שבר, מגיע הרגע המכריע. "ויגש אליו יהודה ויאמר בי אדוני" דווקא יהודה, לא האח הבכור, הוא שלוקח אחריות וקובע בתקיפות, אבל בנימוס, מיוסף הסבר להתעללות באחים. לעיתים לא צריך להמתין עד שבעל התפקיד הרישמי יעשה את המוטל עליו. לפעמים צריך לקחת יוזמה בעצמנו.

אחת השאלות המציקות היא למה התעלל יוסף באביו? במה חטא האב הזקן, הקרוב לסוף ימיו? ואחד ההסברים הוא שיוסף רצה להיות בטוח שהאב לא היה חלק מהמזימה של האחים להשליך אותו לבור.

רק לאחר שהשתכנע שהאב הזקן משוכנע שבנו יוסף אכן מת, רק אז הוא אומר "הוציאו כל איש מעליי" ומכתיב באוזני האחים "אני יוסף. העוד אבי חי?"אשמח לקבל מכם תגובות והצעות.

שבת- שלום,   

שי חג'ג'

08-9929420

054-2134567

shayh@merchavim.org.il

www.merchavim.org.il

   

 

חסר רכיב