חסר רכיב

סוגרים שבוע במרחבים ופרשת השבוע, יום שישי ב' בשבט תשע"ד 3 בינואר 2014

03/01/2014


יום שישי ב' בשבט תשע"ד

3 בינואר 2014

 

שלום לכולם,

השבוע התקיים טקס מחוזי לאות הנוער המתנדב ואות יקיר הנוער. ממרחבים, זכו אם ובת, ממושב מסלול: מעיין עזרא, מד"צית בסניף מסלול של 'האיחוד החקלאי' ופעילה חברתית מכיתה י"א בתיכון מרחבים ואימה - איריס עזרא, המתנדבת בוועדת הנוער במושב. באות הרשותי זכתה יעל נווה - גם היא מתנדבת בוועדת הנוער. שלוש הזוכות הן מתנדבות פעילות המשמשות דוגמה ומופת לנוער ולקהילה כולה. גאווה גדולה ליחידת הילדים והנוער, למתנ"ס ולמועצה כולה!קק"ל

בפגישה עם גאל גרינוולד, סגן יו"ר קק"ל, דיברנו על רשימת פרויקטים שאנו מעוניינים לקדם במשותף. אחד מהם, שאני מקווה שיתחיל בקרוב, נקרא פרויקט 'מעוף'. זה פרויקט חינוכי של קק"ל ומטרתו היא העצמה חברתית ערכית ותרבותית של הקהילה באמצעות תוכניות חינוכיות של ציונות אקולוגית. הפרויקט מופעל במסגרות החינוך הפורמאלי, הבלתי פורמאלי והפעילות בקהילה. בהזדמנות זו אני מבקש להודות שוב לקק"ל על ביצוע שביל השובלים, שעבודותיו יסתיימו במהלך השבועות הקרובים, ונחנוך אותו במשותף לקראת פסטיבל הכלניות "דרום אדום".


וועדת היגוי 'מעברים'

השבוע התכנסה וועדת ההיגוי של מעברים. הוצגו הנתונים שנאספו בשנה האחרונה והמסקנה החשובה ביותר מהיום הזה היא שעלינו לפעול על מנת להרחיב את מגוון התעסוקות וההיצע ולפתח את הכלכלה המקומית, גם במסגרת החלטת הממשלה 546. פארק נ.ע.מ בהחלט מגדיל את האפשרויות, אבל, אנחנו ('מעברים'- אשכול- מרחבים והמועצה), מבחינתנו, נמשיך לדאוג להתאמת התעסוקה ליכולות ולצרכים.  


מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי

ביום ד' הגיע אלינו לביקור פרופ' שלמה מור יוסף, מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי. הצגנו את המועצה ואת הפעילות הקשורה לביטוח הלאומי המתקיימת פה. ביקרנו במרכז היום לקשיש במרחבים ומנהלת מחלקת הרווחה, רחל גיל, הציגה את השירותים הניתנים ואת הפער הקיים וכן, פרויקטים שאנו מעוניינים לקדם במרחבים. פרופ' מור יוסף סיפר לנו על הקרנות שהביטוח הלאומי מנהל ואמר כי הוא ישמח לסייע למרחבים להשתלב בקרנות.        


סביבה נקייה

השבוע הגדלנו את מרכזי המיחזור ביישובים, וכעת, בנוסף למיכלי המיחזור של בקבוקי ומיכלי פלסטיק מכל הסוגים, דיסקים, סוללות, קרטונים וניירות מסוגים שונים, נוספו מיכלים למיחזור זכוכית (ברוב היישובים כבר הוצבו המיכלים. ובשבוע הבא יוצבו בכל היישובים המיכלים למיחזור זכוכית). המטרה היא למחזר כמה שיותר מוצרים ולהקטין את הפסולת שעוברת להטמנה ויוצרת נזק סביבתי ארוך טווח. כך ניצור סביבה ידידותית ונשפר את איכות החיים ביישובים. אנו מבקשים להקפיד על הפרדת הפסולת לסוגיה ולשמור על ניקיונם של מרכזי המיחזור. לשאלות ומידע בנושא ניתן לפנות לקובי יעקב, תברואן המועצה, בטלפון 050-8645789 או לאילת זוהר-רר 054-8090443 או לוועד הישוב...

מערכת החינוך, כבר מהגיל הרך, פועלת בתחום ההסברה והפעילויות לילדים בנושא. ממש השבוע קיבלו 5 גנים שלנו הסמכה ל"גן ירוק" מטעם משרד החינוך.


בינוי קהילתי במבועים 

אנו פועלים יחד עם היישובים לביצוע הרחבות ובינוי קהילתי. בישיבה שהתקיימה עם וועד מבועים ומינהל מקרקעי ישראל בנושא הרחבת היישוב, סיכמנו כי תקום וועדת היגוי מצומצמת ומשותפת ליישוב, למועצה ולמינהל. הוועדה תבחן כיצד יהיה נכון ביותר לבצע את ההרחבה.


שותפות אמיתית

אתמול (יום חמישי), נפגשנו עם תלמידי כיתה י"ב, שהשתתפו במשלחת "נשמה יתרה", במסגרתה טסו ל 8 ימים לניו ג'רזי. התלמידים התארחו אצל השותפים מהקהילה היהודית במטרו ווסט, שבארה"ב, אצל תלמידים בני גילם, מביה"ס "גולדה אוך". מטרת המסע הייתה חיזוק הקשרים עם הקהילה היהודית בגולה, למידה על אורח החיים וכיצד שומרים על הזהות היהודית בגולה. התלמידים סיפרו לנו בהתרגשות על החוויות שלהם, על העיסוק בהסברה ובחשיפה למצב בארץ, מזווית אישית. הם גם סיפרו לנו על העשייה הרבה של הקהילה. השבוע התקיים מפגש נוסף, בו השתתפו המורים מביה"ס "גולדה אוך" והמורים מהתיכון שלנו. אני מבקש להודות לקהילת מטרו ווסט על היחס ועל החיבוק החם שאנו מקבלים.

 

פרשת השבוע

פרשת השבוע, פרשת בא, מספרת את סיפור שלוש המכות האחרונות שהיכה ה' את מצרים.

מכות מצרים, כידוע, הלכו והחריפו, מהמכה הראשונה, מכת הדם, עד האחרונה, מכת הבכורות שבעקבותיה נכנע פרעה ומשלח את עם ישראל.

השאלה הטבעית היא, אפוא, מה הייתה מכת החושך, המכה התשיעית? מה היה כל כך קשה בה? במה הייתה יותר קשה מהמכות שקדמו לה, ערוב, שחין, ברד וארבה? בסך הכל, שלושה ימים בלי אור. בסופת השלג האחרונה היו עשרות אלפי תושבים בירושלים ובצפון וביישובי יהודה ושומרון בלי חשמל ארבעה ימים ויותר.

אחד ההסברים המעניינים אומר כי החומרה לא הייתה בחוסר האפשרות לראות, אלא בניתוק האישי והחברתי: "לֹא-רָאוּ אִישׁ אֶת-אָחִיו וְלֹא-קָמוּ אִישׁ מִתַּחְתָּיו שְׁלֹשֶׁת יָמִים". החושך היה כבד ומוחשי כל כך עד שהמצרים חששו לזוז ממקומם. איש לא ראה את הצרכים של האחר ואיש לא קם ממקומו לסייע לחברו שנקלע לצרה.

הבעיה אפוא איננה חוסר האפשרות לראות, אלא חוסר האפשרות לראות את הזולת. זכרו את זה.

 

אשמח לקבל מכם תגובות והצעות.

שבת- שלום,   

שי חג'ג'

08-9929420

054-2134567

shayh@merchavim.org.il

www.merchavim.org.il

   

 

חסר רכיב