חסר רכיב

סוגרים שבוע במרחבים ופרשת השבוע, יום שישי ט"ז בשבט תשע"ד 17 בינואר 2014

17/01/2014

יום שישי ט"ז בשבט תשע"ד

17 בינואר 2014

 

שלום לכולם,

עם ישראל נפרד השבוע ממנהיג מרכזי בהיסטוריה שלנו. ממנהיג שהקדיש את כל חייו לטובת המדינה. איש הנגב, שלא נפרד ממנו. תמיד נשאר כאן. תמיד דאג לקדם ולפתח את ההתיישבות, את החקלאות. 

לא היתה בינינו היכרות אישית. לא שירתי עם אריק בקרב בלטרון ולא הייתי פקוד שלו בקרב המיתלה, גם לא יצא לנו לעבוד יחד. אבל אני מעריך מאוד את פועלו למען ישראל.

בשבת שעברה, בה שרון נפטר, קראנו בפרשה שמשה רבנו אמר לקב"ה "עוֹד מְעַט וּסְקָלֻנִי" (בהתייחסו לעם ישראל). כשמנהיג פועל על- פי ערכיו ועל-פי אמונתו , הוא קונה לו אויבים, אך יש להעריכו על כך. וכך היה שרון. איש ערכים, שהלך עם דעותיו עד הסוף, קיבל החלטות קשות, על אף ההתנגדות.

אתמול, עלינו, ראשי הרשויות במרכז המועצות האזוריות, לקברו.
יהי זכרו ברוך.


זהירות בדרכים!

ביום רביעי נפגעה לבנה רצון ממושב רנן בתאונת דרכים, ביציאה מקיבוץ משמר הנגב. לבנה מטופלת כעת בבית- החולים 'סורוקה'. אנו מתפללים להחלמתה המהירה ושתשוב במהרה הביתה ושולחים חיבוק חם ללבנה ולמשפחה.

ביום חמישי לפנות בוקר, נהרג הולך רגל בצומת גילת. אנא מכם, היו עירניים לתנאי הדרך, שימרו על עצמכם! סעו לשלום וחיזרו בשלום. זו לא סיסמא, באמת מחכים לכם בבית.

בספר 'דברים' פרק ל' מצווה עם ישראל, טרם כניסתו הראשונה לארץ ישראל: "הַעִידֹתִי בָכֶם הַיּוֹם אֶת הַשָּׁמַיִם וְאֶת הָאָרֶץ הַחַיִּים וְהַמָּוֶת נָתַתִּי לְפָנֶיךָ הַבְּרָכָה וְהַקְּלָלָה וּבָחַרְתָּ בַּחַיִּים לְמַעַן תִּחְיֶה אַתָּה וְזַרְעֶךָ.." ערך נצחי זה מנחה אותנו ועומד לנגד עיננו כל הזמן. אנו פועלים במרץ ועובדים בשיתוף פעולה מלא עם משרד התחבורה, הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ועם עמותת "אור ירוק", בכל הקשור לשיפור תשתיות הכבישים, מידע והסברה. תוכניות רבות פועלות במערכת החינוך בנושא. השבוע התקיימה פגישה נוספת עם קרן טרנר, סמנכ"לית תשתיות במשרד התחבורה, ועם דרור ברבר, מהנדס המועצה. דנו בתוכניות העבודה לשנת 2014 ואנו פועלים יחד במטרה לאשר את כל הבקשות שהוגשו, על מנת שיצאו לביצוע עוד השנה. מדובר כמובן בצומת תפרח, צומת גילת, הכניסה לפדויים, שביל הקהילות ועוד. השינויים יתבצעו. לא נוותר עליהם. אבל זה כרוך בתהליכים בירוקרטיים, שייקחו קצת זמן. לא נפקיר את הבטיחות של הנוסעים בכבישי המועצה. אני מבקש מכם שוב, אנא, היו שקולים בנהיגה, במעברי החצייה ובכבישים בכלל. היו דוגמא לילדכם ושוחחו עימם על נהיגה בטוחה, חציית כבישים ועל סבלנות.     


ביקור שר החקלאות

שלמה תירוש ממסלול מוביל מיזם גדול מאוד להולכת מי הנגר של גוש דן לנגב. מדובר בהולכת 70 מיליון קוב מים בשנה, שיאפשרו לנו לעבד עוד 150 אלף דונם ולהפוך אותם משדות בעל (שטחים שהשקייתם מבוססת על גשמים בלבד) לחקלאות שלחין. ביום שלישי הגיעו למועצה שר החקלאות, יאיר שמיר, חה"כ זבולון כלפא, ראשי רשויות בנגב, אנשי מקורות ואנשי מקצוע בתחום, על מנת לקדם את היוזמה. היה ברור כי זו האלטרנטיבה הטובה ביותר לטיפול במסילה הרביעית באיילון – ובניתוב המים לכיוון הנגב. השר הבטיח לסייע ולקדם את ההצעה. אני מבקש להודות לשלמה תירוש, לשר שמיר ולחה"כ כלפא על הביקור.


התייעלות אנרגטית במועצה

השבוע נפגשנו עם אריק מויאל, מנכ"ל אשכול הרשויות גליל מערבי, ועם מנכ"ל אשכול נגב- מערבי, ינון אהרוני. באשכול גליל מערבי הוציאו לפועל תוכנית מקיפה להתייעלות אנרגטית ואריק סקר באופן מקיף את הנושא. למדנו המון. בכוונתנו להמשיך את המהפכה הירוקה במרחבים באמצעות תאורת הרחוב, מזגנים שצורכים פחות אנרגיה ועוד.   


ולסיום, השבוע התקינו מחשבים חדשים בבתי- הספר. בהצלחה!


 

פרשת השבוע

 פרשת השבוע, פרשת יתרו. יתרו כהן מדין זוכה לכך שפרשה שלמה קרויה על שמו, ולא בכדי. יתרו, כידוע, הוא שקבע את סדרי החוק והמשפט האזרחיים לעם ישראל. הוא ולא אחר.

כאשר רואה יתרו את משה יושב ושופט את העם לבדו, הוא אומר לו: "לא טוב הדבר אשר אתה עושה נבול תיבול גם אתה גם העם". וזה מה שחשוב.

הסכנה איננה רק למשה, אלא גם לעם, ואז מציע יתרו למנות שרי אלפים ושרי מאות, שרי חמישים ושרי עשרות ושפטו את העם.

ממש כמו היום, יש בית- משפט עליון, בית- משפט מחוזי, השלום. ניהול מערכת המשפט נעשית בצורה מסודרת ואמינה. צריך לשים לב עוד לדבר אחד, כל זה קורה לפני שניתנים עשרת הדיברות. סדר הדין האזרחי הוא לא פחות חשוב מאשר עבודת השם.

והשבוע, על רקע החשדות לערבוב בין מערכת החוק לבין אנשי הלכה ותורה, יש לדברים משמעות כפולה.


אשמח לקבל מכם תגובות והצעות.

שבת- שלום,   

שי חג'ג'

08-9929420

054-2134567

shayh@merchavim.org.il

www.merchavim.org.il

   

 

 

חסר רכיב