חסר רכיב

סוגרים שבוע במרחבים ופרשת השבוע, יום שישי כ"ג בשבט תשע"ד 24 בינואר 2014

24/01/2014

יום שישי כ"ג בשבט תשע"ד

24 בינואר 2014

 

שלום לכולם,

חה"כ עמיר פרץ, השר להגנת הסביבה, מנכ"ל המשרד, דוד לפלר ובכירי המשרד, הגיעו אלינו ביום שלישי לפגישה ולסיור בכמה מוקדים במועצה. הצגנו לחברים את פעילות המועצה בתחום ואת המחויבות הגדולה שלנו לטבע ולסביבה. כידוע, יש לנו רכזת סביבה ובאחרונה קלטנו פקח, שתפקידו לאכוף ולמנוע עבירות איכות סביבה. תוכניות חינוכיות פועלות במערכת החינוך, שודרגו מרכזי המיחזור ועוד. העלינו כמה נושאים בהולים לטיפול: זבוב החול, אתרי פסולת פיראטיים – הגברת האכיפה והחמרת הענישה והצענו הצעות ייעול. ביקרנו בחווה האקולוגית "אדמאמא", בניר משה, שם הוצגה דרך חיים אלטרנטיבית מקיימת. החווה פתוחה למבקרים ואני ממליץ להגיע, ליהנות וללמוד. לאחר מכן, ביקרנו ב"אקו גז" בשדה צבי, חברה שפיתחה סטארט- אפ לייצור גז בישול מזבל אורגני. עוד תשמעו עליהם... 


מי תחמיץ

הרפתנים בארץ נאלצים להתמודד עם לא מעט אתגרים. הרפתנים בנגב, מתמודדים גם עם קושי בייצור מזון לפרות. מחיר המטרה – זהה בכל הארץ. אבל, ייצור החלב בצפון – זול יותר מאשר בדרום. מדוע? הרפתן זורע חיטה לתחמיץ. השקיית השדות בצפון מתבססת על מי הגשמים. ובדרום, החקלאים נאלצים להשקות, ללא הקצאות מים ובעלויות גבוהות מאוד. השבוע נפגשנו, נציגי הרפתנים, דוד פרי, סעדיה עומסי, יגאל כהן ואבי ישי עם יואב מורג, מנהל מחוז הנגב במשרד החקלאות, אביתר דותן, מזכ"ל התאחדות מגדלי הבקר ויאיר מנע. מטרת הפגישה לקדם הקצאת מים המיועדים לרפתני הנגב לגידול תחמיץ (אני קורא לזה פשוט "מי תחמיץ"), בתעריף מסובסד. סוכם שבשבוע הקרוב נגיש תוכנית מפורטת לרשות המים ולמשרד החקלאות. 


מבט לעתיד

אחד החסמים להרחבת היישובים הוא תמ"א 35, שמגביל את היישובים במספר המגרשים לבנייה. לכן, אנו פועלים להגדלת התמ"א. השבוע התקיימה פגישה עם צוות מתכננים מחב' חושן, מטעם מינהל מקרקעי ישראל. העלינו את תוכניות המועצה למרחב, על מנת לבחון מתחמים לתעשייה, לתעסוקה, למגורים וכיוב', כדי לאפשר למועצה להמשיך ולהתפתח.  


דרום אדום   

הכלנית הראשונה כבר פרחה ביער ניר משה ובקרוב מאוד כל האזור יצבע בפריחה האדומה. חג הכלניות שלנו יתקיים בפעם התשיעית ברציפות, בין התאריכים ה-06/02-01/03/2014. הפסטיבל  יתקיים במהלך 4 סופי שבוע ובמהלכו יערכו שפע של אירועים, טיולים מודרכים, מופעים וחוויות לכל המשפחה בכל אזור צפון הנגב. השנה גם יערכו מופעי מוזיקה של מיטב האמנים בארץ ותהיה מכירה מיוחדת לתושבים. התוכניה המלאה של הפסטיבל תשלח אליכם בקרוב לבתים. כל האירועים מופיעים באתר הרשמי של הפסטיבל, ובדף הפייסבוק של הפסטיבל. ניתן גם להוריד את אפליקציית דרום אדום בסמארטפון.  


שימו לב: בשבוע הבא, ביום ראשון 26.1 וביום חמישי 30.1 יתקיים תרגיל היערכות לחירום של פיקוד העורף, בשיתוף המועצה וצוותי הצח"י, כדי לחדד את המוכנות שלנו. ייתכן וישמעו אזעקות עולות ויורדות – במידה וכן, נדאג לעדכן אתכם.  

 

פרשת השבוע

פרשת השבוע, פרשת משפטים. מייד לאחר המעבר הכביר, מתן התורה על הר סיני, חוזרת הפרשה אל ההלכות הנוגעות ליחסים שבין אדם לחברו. והמצוות הראשונות- דיני עבד עברי: "שש שנים יעבוד ובשביעית יצא לחופשי חינם".

וגם בהמשך, רוב ההלכות נוגעות ליחס לחלשים בחברה- העניים והגרים. בני העם שעכשיו יצאו ממצרים, מבית עבדים, מוזהרים שלא להתנהג כפי שנהגו בהם ולא לפגוע בחלשים בחברה. אבל, בתוך ההלכות האלה מופיעה גם הלכה הפוכה ומעניינת. מצד אחד, "לא תטה משפט אביונך", כלומר, להיזהר שלא לעשות עוול לעני במשפט, אבל, גם הוראה הפוכה: "ודל לא תהדר בריבו"- לא תחלוק לו (לעני) כבוד לזכותו בדין (רש"י).

כלומר: ממש כשם שצריך להיזהר שלא לפגוע בעניים ולקפח אותם, כך צריך להיזהר שלא לתת להם עדיפות לא מוצדקת.

כך נוהגת מערכת משפט מתקדמת ונאורה.


אשמח לקבל מכם תגובות והצעות.

שבת- שלום,   

שי חג'ג'

08-9929420

054-2134567

shayh@merchavim.org.il

www.merchavim.org.il

   

 

 

חסר רכיב