חסר רכיב

סוגרים שבוע במרחבים ופרשת השבוע, יום שישי י"ט באדר ב' תשע"ד 20 במרץ 2014

20/03/2014

יום שישי י"ט באדר ב' תשע"ד

20 במרץ 2014

שלום,

השבוע התקיים מפגש ראשי רשויות מהליכוד במעון ראש הממשלה. במהלך המפגש עידכן ראש הממשלה על הנעשה בממשלה, על התקדמות המו"מ עם הפלסטינאים והועלו נושאים מוניציפאליים. דרשתי יחס שווה מהממשלה למועצות האזוריות. לא ייתכן שהיחס למועצות האזוריות יהיה כאילו הן משתלטות על אדמות מדינה. חשוב לזכור שאנחנו מעבדים את הקרקעות, מיישבים את הנגב ואת הפריפריה בכלל, מפתחים ושומרים על האדמות. בנוסף, ביקשתי עזרה מראש הממשלה בקיצור הליכי הבירוקרטיה במשרדי הממשלה, המקשים על קידום נושאים בוערים. ראש הממשלה התחייב שמדי תקופה תתקיים פגישה בינו לבין כל ראשי הרשויות בניסיון לפתור בעיות.


זה"ב בגן - גמלאים מתנדבים בגני הילדים

מחלקת החינוך במועצה בשיתוף אור ירוק והחברה למתנ"סים פותחים תוכנית חדשה להתנדבות לאזרחים ותיקים. ותיקי הקהילה, המעוניינים להדריך בגני הילדים בנושאי בטיחות בדרכים, ולתרום בכך מהידע ומהניסיון, מוזמנים להצטרף לפרויקט החשוב. התוכנית תעניק לילדי הגנים את הידע הכל- כך חשוב, אבל לא פחות חשוב מכך, את הקשר עם ותיקי הקהילה שלנו. המעוניינים להצטרף לפרויקט מוזמנים ליצור קשר עם אילנה ברקת, רכזת הגיל הרך, בטלפון: 089929448.


הוקרה לעובדים הסוציאליים

ביום שלישי ציינו בכל העולם את יום העובדים הסוציאליים. באותו הבוקר שלחנו בשם הקהילה לכל העו"סים שלנו זר פרחים כדי להביע הערכה כנה ואמיתית על ההשקעה האדירה, על המסירות, על הסבלנות ועל הרגישות שכל אחד ואחת מהם מפגינים בעבודתם, על אף הקושי הרב. זו היתה הזדמנות מצוינת עבורנו להודות ולהוקיר.


כן, זה קורה: פתיחת המבנה הרב תכליתי במבועים

בניית המבנה הרב תכליתי בכניסה למבועים החלה לפני 10 שנים בערך ובמשך שנים עמד כ"פיל לבן". בחודשים האחרונים ניסינו לגייס כספים להשלמת המבנה באמצעות פילנתרופים ומשרדי ממשלה רלוונטיים. בסוף חודש אוגוסט הגיעה אדוה אשל רבינוביץ, ראש אגף בכיר במשרד לפיתוח הנגב, לסיור במועצה ובמבנה. אדוה הבינה את ההכרח והתגייסה יחד עם המשרד במטרה להביא לסיום הבנייה ולהשמיש את המבנה. השבוע נפגשנו עם אדריכל לבחינת הקמת הבמה והריהוט. הפתיחה החגיגית תתקיים לאחר החג. אני מבקש להודות לאדוה ולמשרד לפיתוח הנגב על הסיוע ועל התמיכה.


בשבוע הבא אשתתף בכינוס, את הסיכום השבועי הבא אפרסם בעוד שבועיים.


פרשת השבוע

פרשת השבוע, פרשת שמיני, ממשיכה לעסוק במלאכת הקמת המשכן על כל כליו. אבל בעיצומה של העבודה, דווקא ברגע החגיגי שבו מתחילה עבודת הקודש, מתרחשת תקרית קשה- ולא ברורה: "ויקחהו בני אהרון, נדב ואביהוא, איש מחתתו ויתנו בהן אש וישימו עליה קטורת. ויקריבו לפני ה' אש זרה אשר לא צוה אותם. ותצא אש מלפני ה' ותאכל אותם וימותו לפני ה'".

על מה נענשו שני בני אהרון עונש קשה כל כך? לא מעטים חטאו לפני ה', גם לפני- כן וגם אחר- כך, אבל מעולם לא נגזר עליהם עונש כל- כך קשה, ובוודאי שלא על עבירה די פעוטה – הקרבת "אש זרה אשר לא צוה אותם".

חכמינו גם הם התקשו לברר מה היה החטא החמור, ולכן הציעו שלל מדרשים להסביר אותו. "שנכנסו שתויי יין", ש"היו מחוסרי בגדים", ש"נכנסו בלא רחיצת ידיים ורגליים" או ש"הורו הלכה בפני רבן", כלומר: לפני משה.

אין טעם לבדוק איזה מן המדרשים סביר ואיזה לא. עצם העובדה שהחכמים נאלצו להציע כל- כך הרבה הסברים, מלמדת עד כמה האירוע לא ברור ופרטיו מוזרים.

אנחנו, כרגיל, נלך אל הפשט של הכתוב: "ויקריבו... אש זרה אשר לא ציוה אותם".

כאן מלמד אותנו הכתוב עד כמה כבדה האחריות על כתפיו של איש הציבור. עליו לבצע את המוטל עליו ולהיזהר שלא להיתפס לביטחון מופרז וליהירות האזהרה לאיש הציבור: למרות המעמד הרם והסמכויות הרבות, היזהר שא להיות שאנן. עשה בדיוק את המוטל עליך.

וזה נכון לבניו של אהרון – ונכון גם לכל איש ציבור ונושא משרה גם היום.

 

אשמח לקבל מכם תגובות והצעות.

שבת- שלום,   

שי חג'ג'

08-9929420

054-2134567

shayh@merchavim.org.il

www.merchavim.org.il

 

  

 

 

חסר רכיב