חסר רכיב

סוגרים שבוע במרחבים יום שישי כ"ה בניסן תשע"ד 25 באפריל 2014

25/04/2014

סוגרים שבוע במרחבים

 

אחד המוטיבים המרכזיים של חג הפסח הוא קריאת ההגדה והעברת סיפור יציאת מצרים מדור לדור. זהו אחד הנדבכים החשובים והיפים ביותר לשמירה על המסורת היהודית ובהנחלתה לדורות הבאים. השנה נפרדנו מאבא רגע לפני החג. חסרונם של שני הוריי בליל הסדר, הדגיש את הצורך בשמירה על השרשרת הרב דורית וחיזוק הקשרים המשפחתיים. אני מקווה שעבר על כולכם חג משמעותי וחופשה נעימה בחיק המשפחה.

חופשת הפסח של עובדי המועצה הסתיימה השבוע עם חגיגות המימונה המסורתיות. ביום שלישי חזרנו כולנו לעבודה, להמשך העשייה למען מרחבים.

 

ביקור ראשון של ראש הממשלה

השנה כיבד אותנו בנוכחותו ראש הממשלה בנימין נתניהו, שבחר להגיע למרחבים להרמת כוסית חגיגית לקראת החג עם פעילי הליכוד ואורחים נוספים. הרגשתי גאווה גדולה עבור המועצה שלנו שאירחה את הכנס המכובד והחגיגי. נתניהו הדגיש את החיבור המיוחד שלו לנגב ואת מחויבותו לסייע לפיתוח ולהצמחת האזור. ראש הממשלה הכריז בעבר שזו עסקה טובה לרכוש בית בנגב. וזו עובדה. הנגב, ובתוך זה מרחבים, המתפתחים באופן מואץ, מציעים פתרונות דיור איכותיים, שמושכים אלינו תושבים נוספים.

            

 

מועצה דתית עצמאית

כידוע, עד היום עמד בראש המועצה הדתית במרחבים, יו"ר ממונה חיצוני (שמונה על ידי משרד הדתות). לפני שבועיים נבחרה המועצה הדתית החדשה של מרחבים ובראשה יעמוד שמעון שדה ושני מורשי חתימה: חיים דגן ושאול מחפוד. המועצה הדתית מורכבת מתושבים נציגי כל הזרמים (חרדים, דתיים לאומיים וחילוניים). מבחינתנו זו הבעת אמון של משרד הדתות במרחבים, המאפשר לנו לצאת לניהול עצמאי.

 

לומדים חינוך

המועצה מעוניינת להרחיב את פעילות מחלקת החינוך ולהעבירה לפורמט של מינהל שיכלול בתוכו את כל תחומי החינוך, מגיל אפס עד 35. על פי התכנון, תחת מינהל החינוך יופעל גם החינוך הבלתי פורמאלי, מעונות היום, החוגים, המתנ"ס האזורי ומרכז הצעירים (שיקום בהמשך ב"ה). כרגע אנחנו עדיין בשלב הלמידה. השבוע ביקרנו במועצה האזורית רמת נגב ולמדנו על המבנה הארגוני שלהם ובדרך חזרה עברנו בירוחם, שם למדנו על תהליך הקמת "מחסן 52" המשמש כמרכז לצעירים המפעיל אולפן רדיו, סטודיו למחול ועוד. אני מבקש להודות לשמוליק ריפמן, ראש מועצת רמת נגב ולערן, מנהל מינהל החינוך, על האירוח וההסברים. היה מאוד מעניין ונשארנו עם הרבה רעיונות ונקודות למחשבה.

 

שותפים לעשייה

השבוע התארחו אצלנו חברי קהילת מטרו-ווסט מארה"ב, איתם יש לנו שותפות במסגרת "שותפות 2000" של הסוכנות היהודית. קיימנו ישיבה של צוות ההיגוי והוצגה תכנית העבודה לשנה הקרובה עם תקציב התרומות שאושר. בין היתר אושר תקציב לפעילות מועצת הנשים שלנו. בזכות השותפות אנו מקדמים תוכניות ושיתופי פעולה המחזקים את הקשר בין הקהילות. אני מבקש להודות לכל חברי הועדה ממרחבים, אופקים ומטרו-ווסט על המחוייבות לעשייה.

 

פרשת השבוע

פרשת השבוע פרשת קדושים ובה פסוק חשוב מאד אבל גם לא ברור בהקשרו. "לא תלך רכיל בעמך, לא תעמוד על דם רעך". כל אחד משני חלקי הפסוק מובן. האיסור ללכת רכיל והאיסור לעמוד מנגד כאשר נשקפת סכנה לאדם אחר. מה שלא ברור הוא הקשר בין שני חלקי הפסוק. מדוע הובאו שניהם ביחד?


יכולים להיות לכך כמה הסברים אבל ההסבר הנראה לי מכולם הוא, אל תחריש כאשר אתה שומע רכילות העלולה לפגוע בחברך. גם אם אתה עצמך אינך שותף לדברי הרכילות, אינך מספר ואינך מקשיב, גם אז אתה מצווה להפסיק את הדיבורים הפוגעים באדם אחר. כי חיים ומוות ביד הלשון והוצאת שם רע ורכילות עלולות לפגוע באדם עד כדי סיכון חייו.


נזכור את זה כולנו בימים הבאים עלינו, ימי הזיכרון לשואה ולחללי מערכות ישראל וביום העצמאות.אשמח לקבל מכם תגובות והצעות.

שבת- שלום,   

שי חג'ג'

08-9929420

054-2134567

shayh@merchavim.org.il

www.merchavim.org.il

 

חסר רכיב