חסר רכיב

סוגרים שבוע במרחבים ופרשת השבוע, יום שישי ב' באייר תשע"ד 2 במאי 2014

02/05/2014

סוגרים שבוע במרחבים.


מי מבקש להכריז עלינו שודדי קרקעות?

לפני חודש אישרה הממשלה את הצעת החוק "לקידום הבנייה במתחמים מועדפים". איך זה קשור אלינו? במסגרת החוק מדובר גם על העברת שטחים מהמועצות האזוריות לצורך בינוי בערים. לצורך זה הצעת החוק גם קובעת הקמת משטרה שתאכוף את העברת השטחים. כלומר, תקציבים אדירים יושקעו בהקמת הגוף, אבל מה שיותר חמור מזה -  החקלאים, שבמשך שנים מעבדים ושומרים על האדמות, יוכרזו בעצם כפולשים ועבריינים. לפני הכל אני מוכרח להבהיר: המועצה האזורית מרחבים, כמו  יתר המועצות האזוריות בארץ, מעולם לא התנגדה ולא מנעה מעיר סמוכה להתפתח. כשיש תכניות לפיתוח ולבנייה אנו מעבירים את האדמות הדרושות לבנייה. כך היה עם אופקים וכך היה עם נתיבות. לא מזמן העברנו לשתי הערים האלה שטחים שהחקלאים שלנו עיבדו ושמרו  לאורך  שנים.

השבוע השתתפתי בדיון בוועדת הפנים של הכנסת בנושא הזה יחד עם שמוליק ריפמן, יו"ר מרכז המועצות האזוריות ועוד ראשי מועצות ואנחנו הצגנו את העמדה שלנו. הצהרנו שאנחנו מבקשים לשתף פעולה ופיתוח הערים הסמוכות לנו הוא אינטרס שלנו, לא פחות משל הערים עצמן. אבל אמרנו גם שלא ייתכן שביום בהיר אחד יפעילו סנקציות פליליות נגד חקלאי שמעבד במשך שנים את האדמות. ביקשנו לעשות סדר ולשחרר חסמים בוועדות לתכנון ולבנייה – שם קיימת הבעיה האמיתית. עד כאן בינתיים. הדיון יימשך ואני אעדכן. 


'פרחי הטיס' חוגגים עצמאות

ילדי הגנים במרחבים זוכים לחגוג מדי שנה את יום העצמאות בדרך מיוחדת, כאורחים של  חיל האוויר בבסיס חצרים, הקטנים רואים את המטוסים מקרוב וחוגגים באופן הראוי ביותר. השנה נערך הטקס ביום חמישי. הטקס היה מרגש מאוד והילדים היו נרגשים מאד – אולי אפילו קיבלו מוטיבציה לקראת הגיוס לצה"ל בעוד עשור וקצת... אני מבקש להודות לידידיי, תא"ל טל קלמן, מפקד בסיס חיל האוויר, למפקד הטייסת ולכל צוות הטייסת, לסרן אייל לוי, נציג שיכון חצרים ולצוות החינוך בחצרים על ההזמנה ועל האירוח הלבבי. תודה לדליה יוסף, מנהלת מחלקת החינוך, לאילנה ברקת, מנהלת החינוך בגיל הרך ולכל הגננות והסייעות של גני הילדים. בעיניי, אין דרך יפה יותר לחגוג את עצמאות המדינה.


מצוינגב

השבוע התקיים אצלנו ביקור נוסף של אדוה אשל רבינוביץ, ראש אגף בכיר לפיתוח הנגב ואיתה אנשי המשרד לפיתוח הנגב. אדוה בישרה לנו שבשעה טובה מרחבים מצטרפת לתוכנית "מצוינגב" וכבר השנה יועבר תקציב של 200 אש"ח לצורך הרחבת לימודי המדעים במערכת החינוך (גן- תיכון) ובשנת הלימודים הבאה יוענק לנו תקציב של 300 אש"ח לתכנית. אין שום ספק שהתקציב הנדיב יעזור לנו לשדרג  את לימודי המדעים. אני מבקש להודות לאדוה, לשר סילבן שלום ולמשרד לפיתוח הנגב והגליל.     


למה מתעכבים הפיצויים לחקלאים?

שר החקלאות, יאיר שמיר, הגיע עם מנכ"ל משרדו, רמי כהן, לביקור נוסף במועצה. העלינו לפני המבקרים הנכבדים את הצרכים של החקלאים, בהם הפיצוי מ"עמוד ענן" שעדיין לא הועבר לחקלאים המעבדים את השדות במרחק  7-40 ק"מ מהגדר ופירטנו את בעיות המים ונושאי הקרקעות. השר הבטיח לסייע ולזרז את העברת הפיצויים לחקלאים.  


כיתה ז' תיפתח אי"ה ב"נחלים"

בשנה הבאה נפתח אי"ה כיתת לימודים נוספת לתלמידי כיתות ז' בביה"ס "נחלים" וזאת כדי להיענות לביקוש הגדל. בשלב זה מדובר על תוספת של כיתה אחת, אבל ייתכן שהחטיבה הזאת תהווה בסיס לתיכון דתי צומח במרחבים.

בית החינוך הממלכתי- דתי "נחלים" מחנך את תלמידיו בדרכי נועם לאהבת התורה, העם והארץ ברוח הציונות הדתית. הרישום לכיתה ז' נעשה במזכירות של בית הספר בטל.  08-9962111.


תופרים חליפות  בתפרח

לפני חודשיים פתחנו במושב תפרח מתפרה, כדי להרחיב את מעגל התעסוקה ביישוב. השבוע סיירנו במתפרה  עם קרן גוז לוין, מנהלת "מעברים" ועם אנשי משרד הרווחה. כיום מועסקות במתפרה 8 נשים ואנחנו מעוניינים להרחיב את פעילות המתפרה ולהפוך אותה למתפרת עילית, בעז"ה.


פרשת השבוע

פרשת השבוע, פרשת אמור, נקראת השנה לפני שני מועדים "חילוניים" הצמודים זה לזה, יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל וחללי פעולות האיבה ויום העצמאות. העיתוי מקרי, ובכל זאת אני רוצה להצביע על פסוק אחד בפרשה המתאים באופן מושלם ליום הזיכרון. "ושור או שה, אותו ואת בנו לא תשחטו ביום אחד". חכמי היהדות נחלקו ביניהם, מה הטעם למצווה הזאת. מדוע אסור לשחוט בעל חיים ואת בנו באותו יום? היו מפרשים שתלו את הסיבה בצער בעלי חיים, שמא ישחט הבן לפני האם. האינסטינקט האימהי קיים גם אצל בעלי החיים ועל אחת כמה וכמה, אצל האדם.

ואת המצווה הזאת נקרא יום לפני שניאסף לחבק את המשפחות השכולות שהקריבו את הקורבן היקר ביותר, הכואב ביותר – את בניהן.

 

אשמח לקבל מכם תגובות והצעות.

שבת- שלום,   

שי חג'ג'

08-9929420

054-2134567

shayh@merchavim.org.il

www.merchavim.org.il

 

  

 

 

 

חסר רכיב