חסר רכיב

סוגרים שבוע במרחבים ופרשת השבוע, יום שישי כ"ג באייר תשע"ד 23 במאי 2014

23/05/2014

סוגרים שבוע במרחבים

בשבוע שעבר יצאה משלחת קטנה מהמועצה לעיר מיובאן שברומניה, לחתימה על הסכם ערים תאומות. סיירנו בעיר עם דן בן אליעזר, שגריר ישראל ברומניה, עם מנהל המחוז וראש העיר. נפגשנו עם הקהילה היהודית. למדנו על החינוך והתעסוקה. אגב, המפעלים של יצרניות הרכב רנו ודצ'יה ממוקמים בעיר. קשה להאמין אבל - בכל דקה משלימים שם הרכבה של מכונית! למדנו גם על מערכות המים והביוב ועוד נושאים משותפים. בקרוב תגיע משלחת מרומניה אלינו ואני מעריך שהקשר יתחזק ובסופו של דבר יחלו חילופי משלחות בין תלמידי התיכונים. אני מבקש להודות לשגריר שליווה אותנו וסייע לקשור את הקשר, למנהל המחוז ולראש העיר על קבלת פנים חמה.

                                         

 

הפועל מרחבים אימפריה!

כשנכנסתי לתפקיד התברר לי שרוב השחקנים בקבוצת הכדורגל, הפועל מרחבים, הם שחקני רכש ורוב ההשקעה הכספית היא עבור אותם שחקני רכש. התנגדתי למצב הזה, שכן, קבוצת הכדורגל מייצגת את הקהילה ואמורה להיבנות מתוכה. לכן, בהחלטה שהתקבלה יחד עם עמותת הספורט, שחררנו את שחקני הרכש והקבוצה כולה התבססה על בני מרחבים.

המהלך הזה הוכיח את עצמו. לפני שבועיים ניצחה הפועל מרחבים את מ. כ. באר שבע ועלתה מליגה ג' לליגה ב'. אני מבקש לברך את הפועל מרחבים על ההישג. השחקנים עשו עבודה מצוינת לאורך כל השנה עם הרבה הקרבה והפגנת יכולת מקצועית. נמשיך לעזור לקבוצה כדי שתמשיך להתקדם ולהצליח.

סיור סגן יו"ר קק"ל

אתמול הגיע אלינו גאל גרינוולד, סגן יו"ר קק"ל. סיירנו במועצה עם יו"ר מושבי הנגב, איציק איליה ועם עמי אוליאל, מנהל המחוז. הצגנו לפני האורחים כמה פרויקטים שאנחנו רוצים לבצע יחד, ביניהם שביל הקהילות, מאגר המים בגוש מרחבים עבור 'קולחי הנגב', ריבוד כבישים בכניסות למושבים והפעלת תוכנית 'המעוף', שאמורה לתת מענה לנוער. גאל הבטיח לסייע כדי לקדם את הפרויקטים. אני מבקש להודות לגאל על הביקור.

פרקי אבות –  ופרק האב

בשעה טובה סיימו תלמידי בי"ס נחלים לימוד של המשניות בפרקי אבות. השבוע התקיים בבית הספר טקס מרשים שבו קיבלו כל התלמידים תעודה על סיום המסכת ושי, חמישה חומשי תורה. הפעם אני מרשה לעצמי גם שמינית של גאווה: גם בני, ראם, היה בין המסיימים. התרגשתי ללחוץ את ידו ולהעניק לו את השי ואת התעודה. בבית גם הוספתי חיבוק ונשיקה

                                          

 

הייטקיסטים צעירים למען הקהילה

תוכנית חינוכית יוצאת דופן היא התוכנית "ברמה הארצית גם אני יכול" שבה התלמידים בונים מוצרים עבור בעלי צרכים מיוחדים. תלמידי כיתה ט', ירדן עמוס ונבו יצחק בנו קופסת תרופות חכמה (אלקטרונית) שמזכירה למשתמש מתי לקחת תרופה ומהיכן. הקופסא נבנתה לאחר שקיימו סקר בקרב האוכלוסייה הותיקה בבית הקשיש במרחבים, ואחד הקשיים שהקשישים חזרו והעלו היא השכחה. הקשישים לא זוכרים מתי לקחת את הכדור.

ביום שלישי הבא תתקיים תערוכה ותחרות ארצית שבה יוצגו העבודות. נאחל לשני התלמידים המוכשרים, ירדן ונבו, הצלחה. אני מבקש להודות לסטודנטית אנה גרוזמרק, לויקטור המהנדס ולמנהלת "תפוח פיס" רבקה אטיה על ליווי התלמידים. צפו במצגת המרגשת שהכינו.

 

פסטיבל 'מהשדה לצלחת' - בקרוב

עמותת התיירות שלנו, "שקמה הבשור" ( המשותפת לשער-הנגב, שדות-נגב, אשכול, בני-שמעון ומרחבים), שמובילה בהצלחה אדירה את פסטיבל "דרום אדום", החלה בשנה שעברה במסורת נוספת: פסטיבל "מהשדה לצלחת", שמתקיים אצלנו בסמוך לחג השבועות. כל הפרטים על האירועים באתר המועצה ובאתר הפסטיבל .

קיסריה out- פארק הבשור in!

ועוד דבר. ב 7.8.14  תתקיים כאן הופעה של הזמר שלמה ארצי בפארק הבשור (אשכול). בשנה שעברה הופיע עידן רייכל ולמעלה מ 5,000 צופים מכל הארץ נהנו ממופע מעולה במקום יפהפה! מכירת הכרטיסים תחל בקרוב   ותושבי האזור יוכלו לרכוש כרטיסים במחירים מוזלים. 

 

פרשת השבוע

את פרשת השבוע, במדבר, אנחנו קוראים הפעם במועד בעל חשיבות רבה: בין יום העצמאות לבין יום ירושלים. בתקופה זו, כידוע, אנחנו נוהגים להניף דגלים, על הבתים, על המכוניות, במסדרים ובטקסים, כפי שעשו אבותינו במדבר, כמסופר בפרשה: "וחנו בני ישראל איש על מחנהו ואיש על דגלו לצבאֹותם". מתברר אפוא כי כבר במדבר, בזמן המסע הארוך לארץ, הצטוו בני ישראל להציב דגלים מסביב למשכן, כדי לסמן ולקבוע את מקומו של כל שבט.

לדגל יש משמעות כפולה, אם כך. הדגל מסמל את ההתלכדות של העם, אבל הוא גם מסמל את ההפרדה של כל שבט וכל מחנה. הנאמנות שלנו היא ללאום כולו, אבל אסור לנו לשכוח גם את ההשתייכות שלנו ואת הנאמנות למשפחה, לעדה, למקום היישוב שלנו.

הדגל משמש לסימון של  'היחד' אבל גם לצורך 'הייחוד'.

בהקשר זה אנחנו נזכרים בפסוק משיר השירים: "הביאני המלך אל בית היין - ודגלו עליי אהבה". מהו הדגל הזה שעליו מספרת האהובה? האם יש קשר בינו לבין דגלי השבטים מסביב למשכן?

נראה לי שיש קשר. יש הבדל – אבל יש גם דמיון.

הדגלים של השבטים הם אלה שאנחנו מכירים היום. מוט עם בד ועליו סמל המוכר לכולם והיוצר תחושת ליכוד והזדהות בין כל בני השבט. הדגל בשיר השירים, לעומת זה איננו כזה. האהוב, כמובן, איננו מניף  דגל לפני  אהובתו. זה ברור. הדגל בשיר השירים הוא האהבה. האהבה שבינו לבינה. וזהו הדמיון בין שני הדגלים: שניהם מבטאים שייכות ומסירות ואהבה. האהבה לבן ולבת הזוג – והאהבה לעם ולמשפחה ולשבט. 

ודגלנו עלינו אהבה. 

 


אשמח לקבל מכם תגובות והצעות.

שבת- שלום,   

שי חג'ג'

08-9929420

054-2134567

shayh@merchavim.org.il

www.merchavim.org.il

חסר רכיב