חסר רכיב

סוגרים שבוע במרחבים ופרשת השבוע, יום שישי כ"ב בסיון תשע"ד 20 ביוני 2014

20/06/2014

סוגרים שבוע במרחבים

השבוע הזה שוב הציג לכולנו ולעולם את המשמעות שעם ישראל מייחס לערך החיים ולהשבת הבנים שלנו הביתה בריאים ושלמים. כולנו מאוחדים בתפילה לשלומם ובחרדה לגורלם. בעוד שהקהילה הבינלאומית לא מבינה את מה שאנחנו מוכנים לעשות עבור שחרור בנינו ובכלל, לא מבינה איך קורה שאנחנו באמת מתכוונים לזה כשאנחנו קוראים לנערים "בנינו", הלכידות בעם מתחזקת ואנרגיות התפילה כל- כך עצומות ומביאות ללכידות בעם. אותה לכידות שיוצרת את החוסן הגדול שלנו ומעניקה גיבוי מלא לצה"ל ולכוחות הביטחון לפעול.

אתמול נפגשתי במועצה עם ויליאם קניג, כתב הבית הלבן. שוחחנו, בין היתר, על המצב הפוליטי במזרח התיכון. מיד לאחר הפגישה עם הכתב, נסענו לבקר את חיילי כיפת ברזל שאימצה המועצה. תודה גדולה למשפחות בגילת שאירחו את החיילים, איפשרו להם מקלחת חמה והכינו ארוחה טעימה.כפי שאתם יודעים, ללא קשר למתיחות הביטחונית, המועצה מתרגלת אירועי חירום שונים, כדי להיות ערוכה ומוכנה לכל תרחיש. השבוע התקיים מפגש נוסף עם ראשי הצח"י ביישובים. דיברנו על תפישת ההפעלה של המועצה. בשעת חירום, צוותי הצח"י משמשים לנו העיניים והאוזניים. הם הראשונים שיודעים מה קורה בשטח והראשונים שיתנו מענה. נפגשנו גם עם אלי רגב, מנהל המינהל לשעת חירום במשרד הפנים, ובקרוב נקבל מכשירי קשר לצח"י והכשרות נוספות. אני מבקש להודות לכל המתנדבים על התרומה היומיומית ועל שיתופי הפעולה וקורא לתושבים המעוניינים, להצטרף.


מעבר בסיסי צה"ל לנגב

כידוע, המועצה נכללה בהחלטת הממשלה להיות רשות מטרה במסגרת מעבר בסיסי צה"ל לדרום. השבוע התקיים יום הדרכה נוסף לרשויות המטרה. אושרו לנו 800 אש"ח ל- 3 שנים מהמשרד לפיתוח הנגב עבור הרחבת פעילות הפנאי. הקמנו צוות היגוי שיבחן את האפשרויות למימוש התקציב באופן המתאים ביותר ואני מאמין שבימים הקרובים יצאו התוכניות לעבודה בשטח.


פריחת הפרחים

יותר מ 100 סטודנטים קיבלו השבוע את מלגת פר"ח, מלגה המוענקת בהשתתפות המועצה. פרויקט פר"ח  הוא חשוב ותורם לכל הקהילה. לסטודנטים תפקיד חשוב בהשפעה על גיבוש הזהות ובעיצוב דמותם של החניכים ומהר מאוד הם הופכים למודל לחיקוי. השתתפנו בפעילות וראינו את החיבור המדהים בין החונכים לחניכים. תודה ללבנה, מנכ"לית פר"ח ולרקפת שוקר, הפרח שלנו.  


קפה שדה צבי

בני הנוער במושב שדה צבי יזמו פרויקט יפה ומבורך: בית קפה במושב. אחת לשבוע הם פותחים אותו ומציעים קפה ועוגה. התרומה כפולה: גיבוש הקהילה ותקציב נוסף לנוער, שעובד למענו. בשבוע שעבר אירחו אותנו הנערים. נהנינו מכל רגע.


בני הנוער בונים תוכנית עבודה לשנה הבאה

ועוד בנושא חינוך. השבוע התקיים קונגרס הנוער ה- 3 של המועצה בהובלת יחידת הילדים והנוער. בקונגרס השתתפו בני נוער, נציגי המתנ"ס, החינוך והרווחה, חברי וועדות הנוער ביישובים ופעילי חינוך נוספים. הקונגרס עסק בפיתוח מנהיגות צעירה, במטרה לשמוע את הצרכים של הנערים ולגבש ביחד איתם תכניות חינוכיות לשנת הפעילות הבאה. הקונגרס מהווה את שיאו של תהליך חינוכי מתמשך, תהליך שהחל בגן, במסגרת המשפחתית, בבית הספר ובתנועת הנוער. לכל אורך הדרך אנו מבקשים לשמוע וליצור שיח במטרה לבנות תוכנית מותאמת לבני הנוער.


ולסיום, קבוצת הפטאנק שלנו זכתה אתמול במקום ה- 1 בתחרות מחוז דרום. יישר כח!


פרשת השבוע

 

פרשת השבוע שלפנינו, פרשת קורח עוסקת, כידוע, במבחן המנהיגות שעמדו בו משה ואהרון במרד הגדול שהכריזו קורח ועדתו. "רב לכם, כי כל העדה כולם קדושים ובתוכם ה', מדוע תתנשאו על קהל ה'" מכריז קורח.

סיפור המרד והתגובה של שני המנהיגים, משה ואהרון, מלמדים אותנו כמה דברים על שליחות ציבורית ומנהיגות.

ראשית, הצורך לנסות ולפייס ולהסביר. כפי שאומר משה למורדים "המעט מכם כי הבדיל אלוקי ישראל אתכם...לעבוד את עבודת משכן ה'...וביקשתם גם כהונה?"

שנית, החובה על אישי הציבור לשמור על ניקיון כפיים ולנהוג בשקיפות מלאה. כפי שאומר משה: "לא חמור אחד מהם נשאתי ולא הרעותי את אחד מהם".

ושלישית: הסלחנות וההבנה. דווקא משה ואהרון נופלים על פניהם ומבקשים רחמים על העדה כאשר הקב"ה מבקש להעניש אותם בחומרה."אל אלוקי הרוחות לכל בשר, האיש האחד יחטא ועל כל העדה תקצוף?"

אלה חלק מהדרישות שיש להציב לפני כל מי שמנהלים את ענייני הציבור: אורך רוח, ניקיון כפיים, שקיפות מלאה.

והשבוע נסיים בתפילה משותפת  לשלומם של הבנים החטופים, גיל-עד, אייל ונפתלי  ולחזרתם בשלום למשפחותיהם.

 

אשמח לקבל מכם תגובות והצעות.

שבת- שלום,   

שי חג'ג'

08-9929420

054-2134567

shayh@merchavim.org.il

www.merchavim.org.il

 

 

חסר רכיב