חסר רכיב

פרשת וירא

פרשת השבוע, וירא, גדושה באירועים שהמרכזי בהם היא העקידה שלא הייתה. עקידת יצחק. קַח-נָא אֶת-בִּנְךָ אֶת-יְחִידְךָ אֲשֶׁר-אָהַבְתָּ, אֶת-יִצְחָק, וְלֶךְ-לְךָ, אֶל-אֶרֶץ הַמֹּרִיָּה; וְהַעֲלֵהוּ שָׁם, לְעֹלָה, עַל אַחַד הֶהָרִים, אֲשֶׁר אֹמַר אֵלֶיךָ.ואברהם, בלי להתווכח , לוקח את בנו האהוב "וילך אל המקום אשר אמר לו אלוהים.בסופו של, כפי שאנחנו כולנו יודעים, כאשר אברהם כבר שלח ידו אל המאכלת, קורא אליו מלאך ה' מהשמיים ועוצר אותו: "אל תשלח ידך אל הנער ואל תעש לו מאומה".

מעשה העקדה נחשב למופת של אמונה באלוהים. הנה  אברהם היה מוכן להקריב את היקר לו מכל, את בנו, על פי הוראת ה', בלי לשאול אפילו לשם מה ועל שום מה.

אני מבקש להציע מבט אחר. סיפור העקדה הוא טמנם סיפור של אמונה מוחלטת, אמונה מלאה שהאמין אברהם שבסופו של דבר לא יצטרך להקריב, חלילה את בנו. אמונה מלאה בקב"ה שיגלגל את הדברים נכון. את האמונה הזאת ניתן לשמוע בדבריו של אברהם לבנו יצחק השואל אותו בדרך להר:"   הִנֵּה הָאֵשׁ וְהָעֵצִים, וְאַיֵּה הַשֶּׂה, לְעֹלָה?" ואברהם עונה לו "אלוהים יראה לו השה לעולה". אברהם האמין אמונה מלאה באלוהים שרק לפני זמן קצר הבטיח לו "כי ביצחק ייקרא לך זרע".

זה המסר בסיפור העקדה: לא ציות עיוור, אלא אמונה מלאה.


חסר רכיב