חסר רכיב

סוגרים שבוע במרחבים ופרשת השבוע יום שישי 21 בנובמבר 2014

21/11/2014

סוגרים שבוע במרחבים 
אני מבקש להביא לידיעתכם כי השבוע קיימנו הערכת מצב מחודשת בעקבות הפיגועים הקשים שאירעו בארץ. כפי שעידכנתי בשבוע שעבר, תיגברנו את הסיורים ביישובים וסביב מבני חינוך, דרשנו לוודא שלכל העובדים והקבלנים יש אישורי עבודה וצוותי הביטחון שלנו עורכים בדיקות אקראיות במתחמי העבודה. השבוע, בהתייעצות עם השוטר הקהילתי שלנו, ירון יפרח ועם צוותי מג"ב, החלטנו להציב מאבטח חמוש בקומפלקס הגנים בקלחים, כדי לשפר את תחושת הביטחון. אני מוכרח לציין שצוותי הביטחון המקצועיים שלנו נפגשים בכל יום עם העובדים, משוחחים איתם ואינם חשים בשום איום מצידם, אלא להפך, פוגשים באנשים שבאו לעבוד ולפרנס בכבוד את משפחותיהם. בנוסף, כתבתי לשר לביטחון פנים ולשר החינוך כי יש לדון מחדש בצורכי הביטחון בתחום אבטחת מוסדות החינוך בארץ, ואצטט מהמכתב "אין שום ספק שהמצב הביטחוני משתנה לנגד עיננו ויש לכנס את הגורמים העוסקים בכך כדי לדון באיומים הביטחוניים ובשינויים הנדרשים. שינויים כאלה צריכים להיעשות כחלק ממדיניות משרד החינוך והמשרד לביטחון פנים ואינם יכולים להיות מוטלים על כתפי הרשויות המקומיות."

איילון דרום
זוכרים את ההצפות באיילון? הגשמים שירדו בשבוע שעבר (כמו בשנים קודמות), גרמו להצפות באיילון, שסגרו קטעים מהכביש ויצרו עומסי תנועה כבדים מאוד. ואיך זה קשור אלינו? ראשי הרשויות בנגב, שלמה תירוש, ממושב מסלול וחברים נוספים, מנסים לקדם פרויקט להעברת מי הגשמים מאיילון – לחקלאים בנגב, שימנעו את ההצפות האלה. מדובר על 100 מיליון קוב מי גשמים מאזור גוש דן בעונת החורף. כרגע קיבלנו אישור לבצע תכנון. יש שהציעו חלופה אחרת, הובלת המים לים, שעלותה, אגב, פי 3 מהצעתנו.

הרחבת מבועים
במפגש התנעה עם יו"ר וועד מבועים, אורנה אלימלך, נציג המליאה, בני דמרי, נציגי מנהל מקרקעי ישראל והמתכננים, סוכם על התנעת תהליך הרחבת מבועים. התוכניות הקודמות להרחבת היישוב – בוטלו, כיוון שלא היו מקובלות על היישוב ועל המועצה. בקרוב יחל תהליך חשיבה ותכנון משותף עם התושבים. מקווה שתוך מספר חודשים נצא לתהליך שינוי התב"ע ולהרחבת היישוב, כולל התחשבות ביישוב הישן ומבני הציבור הנדרשים. השבוע התקיים גם מפגש תושבים במסגרת התוכנית האסטרטגית של המועצה במבועים. השתתפו למעלה מ 100 תושבים במפגש, מה שמעיד על איכפתיות ומעורבות קהילתית ואנו כמובן מברכים על כך. דנו בשולחנות עגולים על החינוך, התרבות, פיתוח והרחבה ועוד. המפגשים התקיימו עד כה ב 4 יישובים, ויתקיימו בכל יישובי המועצה (כבר יש מועדים).

החברים החדשים מהולנד
כחלק מחיזוק והעמקת הקשר בין הולנד לישראל, מגיעים לארץ מדי שנה, הולנדים נוצרים אוהבי ישראל, להביע תמיכה בישראל, לסייע לפרויקטים וגם להפריח את הנגב – ע"י שתילת פקעות צבעוניים. השנה הגיעה הקבוצה אלינו, למרכז היום לקשיש במרחבים ולמרכז האיחוד החקלאי. המפגש המשותף היה מרתק ומרגש.

מנהל חדש למתנ"ס
בשעה טובה נבחר מנהל חדש למתנ"ס. אדם עזרן, מגיע אינו מדורות, עם ניסיון ומרץ רב. מאחלים לו הצלחה רבה. ובהזדמנות זו נודה ליוסי בצלאל, מנהל המתנ"ס בשנים האחרונות, על עבודה מסורה, שנעשתה מכל הלב.

 

פרשת השבוע

פרשת השבוע, תולדות, מסכמת את תולדותיו של יצחק ומספרת את ראשיתו של הסכסוך הקשה והמר בין שני בניו, עשו ויעקב. במרכז הפרשה, 'גניבת' הברכה. הסיפור ידוע: יצחק הזקן והעיוור והנוטה למות שולח את בנו עשו לצוד ציד ולעשות לו מטעמים "כאשר אהבתי. והביאה לי ואוכלה, בעבור תברכך נפשי בטרם אמות". את הדברים שומעת רבקה, אימם של עשו ושל יעקב, והיא מצווה על בנה, יעקב, להתחפש לעשו ולהביא לה גדיים "ואעשה אותם לאביך כאשר אהב והבאת לאביך ואכל בעבור אשר יברכך לפני מותו".
התנהגותה של רבקה מעוררת אי נוחות. איך יכולה האישה להוליך שולל את בעלה? מדוע מעדיפה האם את הבן הצעיר על הבן הבכור ומעודדת אותו לגנוב במרמה את הברכה? ובכלל – אם הברכה מגיעה לבכור, מדוע היא מסייעת לצעיר לקבל אותה?
קריאה זהירה בפרשה מראה שבעצם לא הייתה כאן תרמית. הברכה הגיעה ליעקב גם מתוקף ההבטחה של אלוהים עוד לפני לידת התאומים "ורב יעבוד צעיר" וגם משום שהוא קנה מאחיו את הבכורה, עבור נזיד העדשים. אין ספק שגם יצחק ידע שמי שהוא מברך הוא יעקב ולא עשו. "הקול קול יעקב והידיים ידי עשו". האם באמת עורות הגדיים על ידיו של יעקב שכנעו אותו שאלה ידיו השעירות של עשו? וכשהוא אוכל את המטעמים שהכינה רבקה "כאשר אהב", האם איננו מבחין שלא בשר ציד מוגש לו אלא בשר גדיים?
ברור שלא. יצחק משתתף בהצגה משום שהוא מאמין שהברכה מגיעה ליעקב ומעמיד פנים כאילו מוליכים אותו שולל. הוא איננו יודע את מה שיעקב יודע: שבנו הצעיר קנה את הבכורה כדין. ולכן הוא עושה הכל כדי להשתתף בהצגה.

אשמח לקבל מכם תגובות והצעות.
שבת- שלום, 
שי חג'ג'
08-9929420
054-2134567
shayh@merchavim.org.il
www.merchavim.org.il

 

 

חסר רכיב