חסר רכיב

סוגרים שבוע במרחבים ופרשת השבוע יום שישי 28 בנובמבר 2014

28/11/2014

סוגרים שבוע במרחבים  

השבוע ציינו את יום המאבק הבינלאומי באלימות כלפי נשים. אני פותח בדברים אלה כדי להביע את הערכתי לנשים הפעילות במועצת הנשים שלנו ולספר לכם קצת על פועלן למען קידום סוגיות של נערות ונשים, למען שיוויון מיגדרי והעצמת נשים. בשבוע שעבר אירחה מועצת הנשים את רנית אלוביץ, שהרצתה על חוויותיה במקלט לנשים מוכות. למפגש המרגש הגיעו כ 40 נשים, שם נחשפו לחיים במקלט, לקשיים ולחסמים העומדים בפני נשים הנמצאות במערכת יחסים אלימה וכן לסוגיות התקציביות שקשורות בכך. במדינת ישראל נרצחות מדי שנה למעלה מעשרים נשים ואחת מחמש נשים סובלת מאלימות לסוגיה.

בנוסף, השבוע התקיים הכנס המכובד והחשוב 'כנס שדרות לחברה'. ייצגו אותנו בגאווה עדי לנדאו רון מקלחים ואפרת כהן נוימן ממבועים בדיונים שעסקו במינוף העשייה הפמיניסטית. אני מזמין אתכן, נשות מרחבים, לעשות לייק בדף הפייסבוק של מועצת הנשים, להתעדכן באירועים ובפעילויות השונות. כמו כן, נשים המעוניינות להיות חלק ממעגל ההשפעה מוזמנות להצטרף. פרטים מלאים אצל עופרה יצחק חי, יו"ר מועצת הנשים: 054-5703704.  

 

כנס שדרות לחברה ולידידות

זו השנה השניה שבה אני משתתף בכנס. הפאנל השנה עסק בשוק הון חברתי לישראל, בהשתתפות האלוף (במיל') עוזי דיין, יו"ר מפעל הפיס ונשיא הכנס; נשיא מכללת ספיר; מנכ"ל עמותת "שובע" וחברים נוספים. החברים הציגו את שיטת ההשקעות בארגונים החברתיים, כפי שקורה באנגליה ובארה"ב, והתקיים דיון פורה ומעניין. כבר כמה שנים שמנסים לאמץ את השיטה ברמה הלאומית, וכעת, סוכם שנתחיל בפיילוט באזור הנגב.


בואו נדבר על זה...

השבוע נפגשנו עם דב בן שמעון, המנכ"ל הנכנס של פדרציית מטרו ווסט, ועם החברים מהשותפות (שותפות 2000, הסוכנות היהודית). הייתה פגישה מצוינת וכבר סימנו יעדים להמשך השותפות. אחד הפרויקטים שהשותפות מממנת נקרא "מהבזקי אור- לזרקור", זה פרויקט נוסף בתיכון, שמטרתו לחזק את הזהות היהודית. כחלק מהשותפות מתארחות משלחות בי נוער, ובחנוכה תצא משלחת לקהילה במטרו ווסט, ארה"ב.

ועוד בשותפות, השבוע התקיים בתיכון אוהל הידברות "בואו נדבר על זה" בנושא פריפריה מול מרכז, בהשתתפות תלמידי התיכון ותלמידי תיכון ליד״ה מירושלים. הקשר עם החברים מירושלים נוצר ב״צוק איתן״ ואני שמח שהוא נמשך. את הפאנל הנחתה העיתונאית גל גבאי והשתתפו, חה״כ זבולון כלפא, הזמר והיוצר קובי אוז, הסופר דודו בוסי והמשפטנית יפעת ביטון. התקיים דיון ענייני ומרתק בהשתתפות ערה ומרשימה של התלמידים, ששאלו שאלות חשובות. זו הייתה הזדמנות מרעננת לשבור את השיגרה, ותמיד אני שמח להגיע לתיכון, למפגשים עם התלמידים. ישר כח למארגנים, לחברים משותפות 2000, לנבחרת החינוכית שלנו וכמובן לתלמידים.


מעבר צה"ל לנגב – תקציבי חינוך

כידוע, הממשלה אישרה את מרחבים כרשות מטרה בתוכנית הלאומית של מעבר בסיסי צה"ל לנגב. במסגרת זו אושרו לנו השבוע תקציבים מהמשרד לפיתוח הנגב והגליל להמשך הפעלה של מרכז המצוינות בתחום המדעים לילדי הגנים ועד התיכון. מרכז המצוינות מפעיל תוכניות מדעים: רובוטיקה לכיתות ב, תוכנית מדעים בנושא אסטרונומיה בגני הילדים, קבוצות מצוינות שיוצאות לאוניברסיטה, עבודות חקר שמבצעים התלמידים בתחום המדעים ועוד ועוד... ובנוסף, אושר תקציב להפעלת תוכניות ייחודיות בגיל הרך מלידה עד 6.


פרשת השבוע

פרשת השבוע ויצא, עוסקת באחרון בשלושת האבות, ביעקב. האירוע המרכזי בפרשה, חלום יעקב כאשר הוא נרדם בשדה, וחולם על מלאכי אלוהים העולים ויורדים בסולם, צריך לשים לב שחלומות ממלאים תפקיד מאוד מרכזי בהיסטוריה היהודית הרבה אירועים חשובים קורים, מתחילים בחלום הלילה. משם ממשיך יעקב ופוגש את רחל ליד הבאר. הוא מתאהב בה ומבקש את ידה. כנהוג באותם ימים, הוא נדרש לעבוד בבית אביה, דודו לבן, שבע שנים. ואז, כאשר מגיע ליל הנישואין מרמה אותו לבן ובמקום רחל הוא מוצא במיטתו את לאה. אז נולד הביטוי המוכר "ברחל בתך הקטנה". זה מה שאומר יעקב ללבן כאשר הוא מגלה את התרמית ואומר "אעבדך שבע שנים ברחל בתך הקטנה". הביטוי ברחל בתך הקטנה משמעותו דיבור מפורט ומפורש שלא ניתן לטעות בו, כדי שלבן לא ירמה שוב את יעקב, הוא מפרט בדיוק למי הוא מתכוון. כך ראוי שגם אנחנו נקפיד מאוד בלשוננו ונפרט את הכוונות שלנו, כדי שלא להותיר שום מקום לספק או לטעות.   

אשמח לקבל מכם תגובות והצעות.
שבת- שלום, 
שי חג'ג'
08-9929420
054-2134567
shayh@merchavim.org.il
www.merchavim.org.il

 

חסר רכיב