חסר רכיב

סוגרים שבוע במרחבים ופרשת השבוע יום שישי 2 בינואר 2015

02/01/2015

סוגרים שבוע במרחבים
בכל שנה מתקיים טקס להענקת אות הוקרה לפעיל הנוער וליקיר הנוער במרחב דרום מטעם מנהל חברה ונוער מחוז דרום. בכל שנה ההתלבטות למי להעניק את הפרס מורכבת. כל כך הרבה אנשים טובים שותפים להצלחה. השנה נבחרה מגדה ליקירת הנוער. ומי לא מכיר את מגדה ברנע ואת פועלה? אישה בת 90 מופלאה וחרוצה. מתנדבת למעלה מ-20 שנה במוזיאון מרחבים, שהקימה בעצמה. מגדה אספה, ליקטה, סידרה וערכה (הכל בהתנדבות) מוצגים וחומרים רבים, מתקופת תחילת ההתיישבות בשטחי המועצה האזורית מרחבים. זוהי תצוגה מוזיאונית נפלאה וייחודית מסוגה בארץ, שעוסקת בעלייה על הקרקע וכיבוש השממה, בתקופה שאחרי קום המדינה. מתוך אכפתיות ודאגה למקום, מגדה ממשיכה לנהל את התצוגה המוזיאונית בשלט רחוק, על אף שסיימה את התנדבותה. מגדה ואנו שואפים להרחיב את מעגל המבקרים ופעילות המוזיאון.
לפעיל הנוער נבחר לייצג את שכבת י"ב איתמר שירי מהסניף האזורי של תנועת הנוער האיחוד החקלאי. איתמר מדריך בתנועה מזה 4 שנים, וכך גם 8 חניכי י"ב אחרים, אשר היו שותפים בהקמת הסניף האזורי ומובילים אותו להישגים חשובים.
שכבת י"ב היא שכבה ערכית שמהווה את חוד החנית בחינוך במועצה. בהזדמנות זו נודה לכל המתנדבים הרבים ונאחל הצלחה לכולם בעשייה החשובה והמשמעותית!כלבים משוטטים
החל מהשבוע הבא תחל פעילות לכידה אינטנסיבית של כלבים משוטטים. בפגישה עם מנהל יחידת הפיצוח של משרד החקלאות, וטרינר המועצה ותברואן המועצה, סוכם על עבודה משותפת לטיפול בבעיה.


עמותת התיירות
שיתופי הפעולה בין הרשויות השכנות מוצלח מאוד. אחת ההוכחות היא עמותת התיירות ׳שקמה הבשור׳ המשותפת לאשכול, שדות נגב, שער הנגב, בני שמעון ומרחבים. העמותה מובילה את הפסטיבל המצליח, שכבר הפך למצליח ביותר בארץ, ״דרום אדום״. השנה, אגב, חוגג הפסטיבל עשור! חיים ילין, ידידינו מאשכול, מסיים את תפקידו כיו"ר העמותה. ובהזדמנות זו, נאחל שוב לחיים הצלחה גדולה. אין ספק שהנגב צריך ייצוג ראוי בכל מפלגה בכנסת, וחיים הוא בהחלט האיש הנכון. אני התמניתי להחליפו בתפקיד יו״ר העמותה.


איפה הגבול?
לבקשת נתיבות, הוקמה וועדת גבולות שתבחן את חלוקת השטחים והנכסים בין מרחבים - שדות נגב - נתיבות. אתמול, יום חמישי, התקיים הדיון הראשון בהשתתפות הרשויות. אנו פועלים בשיתוף פעולה מלא עם שדות נגב ונוקטים בכל האמצעים על מנת לשמור על נכסי המועצה.


תקציב המועצה
בשבוע שעבר עבר במליאת המועצה תקציב המועצה בהסכמה מלאה של כל חברי המליאה. כיוון שקוצצו 2.6 מיליון ₪ מתקציב המועצה, נאלצנו לבנות תקציב לא פשוט ומורכב. רוב התקציב מוקדש לחינוך, מתוך תפישה. אני מבקש להודות לגזבר המועצה ולרו"ח על עבודה מאומצת ולחברי המליאה על תרומתם לאורך כל השנה.


פרשת השבוע

פרשת השבוע ויחי, האחרונה בספר בראשית, ובמרכזה, פרידתו האחרונה של יעקב אבינו מבניו.יעקב, הנוטה למות, מכנס את בניו כדי לומר להם "את אשר יקרה אתכם".

ואמנם, לרוב האחים הוא מנבא את העתיד לקרות להם, למעט שני אחים, שמעון ולוי. להם הוא אומר דברי תוכחה קשים על מעשה שעשו בעבר. "שמעון ולוי אחים, כלי חמס מכרותיהם, בסודם אל תבוא נפשי בקהלם אל תחד כבודי, כי באפם הרגו איש וברצונם עיקרו שור".

על מה הכעס? מדוע גם לפני מותו בוחר יעקב לנזוף בשניהם? בגלל מה שעשו לתושבי העיר שכם כנקמה על אונס אחותם דינה.

נראה כי עצם מעשה הנקמה היה בהחלט מוצדק. האנס היה צריך לבוא על עונשו. אולם שני האחים לא הסתפקו בכך ועשו פרעות בכל אנשי שכם ואפילו מעשים אכזריים, כפי שמספר הכתוב.״ בני יעקב באו על החללים ויבוזו העיר אשר טימאו אחותם,.. את צאנם ואת בקרם ואת חמוריהם ואת אשר בעיר ואת אשר בשדה - לקחו, ואת כל חילם ואת כל טפם ואת נשיהם שבו ויבוזו ואת כל אשר בבית". על מעשי הביזה והאונס לא סלח יעקב לבניו. שכן, גם פעולה מוצדקת כמו הנקמה על האונס, צריך שתיעשה באיפוק, בגבולות הגיוניים ועל פי חוק.


אשמח לקבל מכם תגובות והצעות.
שבת- שלום,
שי חג'ג'
08-9929420
054-2134567
shayh@merchavim.org.il
www.merchavim.org.il

חסר רכיב