חסר רכיב

סוגרים שבוע במרחבים ופרשת השבוע יום שישי 6 למרץ 2015

06/03/2015
סוגרים שבוע במרחבים

אחד הנושאים החשובים והמרגיזים שאנו מטפלים בהם, הוא במניעת השלכת פסולת, מכל סוג, בשדות שלנו. זו תופעה נוראית ומוכרת בכל הארץ. כידוע, לפני שנה מינינו פקח סביבתי, שמוסמך עפ״י חוק לאכוף ולתת דו״חות לעבריינים. אני מוכרח לציין את עבודתם המסורה של אנשי איכות הסביבה ובראשם, שחר יניסובסקי והפקח הסביבתי שלנו, עמי זוהר. אבל, השטחים הם עצומים, וקשה לתפוס את העבריינים. אנו זקוקים לעזרתכם. אם אתם רואים משליכי פסולת, אנא צלמו בוידאו, כולל את מספר הרכב של המשאית (כמובן כמובן, רק אם זה לא מסכן אתכם). ובכל מקרה, אנא חייגו לעמי זוהר או למשטרה הירוקה.


״משנכנס אדר מרבין בשמחה״
השבוע התקיימו מסיבות פורים שמחות ביישובי המועצה. המסיבה המסורתית במרכז היום לקשיש התקיימה באולמי ״פפה״ בנתיבות. כרגיל, כל מפגש עם הוותיקים, עם בוני ומקימי יישובי המועצה, גורמת לי להתרגשות עצומה. מבקש להודות לקווינה, מנהלת המרכז, למזל לוי, יו״ר העמותה ולצוות העובדים.
השנה התקיימה לראשונה מסיבת פורים לעובדי המועצה, כחלק מהוקרת התודה והערכה לעובדים. אני לא השתתפתי מאחר ואני באבל על מות אבי. היתה מסיבה שמחה ומאורגנת היטב. יישר כח לוורדה סבגן לאורפז צפרירי וליו״ר וועד העובדים, יצחק רחמני על הארגון.


תשלום השכר לעובדי המועצה הוקדם החודש ושולם לפני החג. התשלום עבור חודש מרץ יוקדם אף הוא ל 30.3, זאת כיוון שאת חג הפסח נחגוג בתחילת אפריל, וכך אפשר יהיה להנות מקניות החג.


צוק איתן
השבוע התקיימה ישיבה עם הקואליציה הישראלית לטראומה ועם כל ראשי המיכלולים להצגת תוכנית העבודה לשנת 2015. כל מיכלול בנה את תוכנית העבודה על סמך הפקת לקחים, שימור ושיפור, כדי לשפר את המוכנות שלנו. הנושאים העיקריים שנדרשו הם קורסים לצוותי הצח״י ולמיכלולים.
ועוד בנושא, השבוע הגיעה אלינו משלחת מהג׳וינט עם גורמים בכירים ממשרדי הממשלה והרשויות המקומיות, להיכרות עם המועצה וללמידה מההתנהלות בשגרה ובחירום, על הקשר עם משרדי הממשלה והמגזר השלישי. מבקש להודות לאנשי הג׳וינט על שיצרו את המפגש.


וועדת גבולות
כידוע, מתקיימת וועדת גבולות בראשות הפרופ׳ שלמה מעוז, בין שדות נגב, מרחבים ונתיבות, שיזמה נתיבות, על העברת שטחים והכנסות. השבוע התכנסה הוועדה במועצה. הצגנו את עמדתנו לוועדה וסיירנו ביישובי המועצה. נקווה שהוועדה תדע להסיק את המסקנות הנכונות בסוף התהליך.


מירוץ הכלניות
כחלק משיתופי הפעולה המצוינים בין מרחבים ושדות נגב, בשבוע שעבר התקיים מירוץ הכלניות בפסטיבל דרום אדום. אלפי אנשים מכל הארץ השתתפו במירוץ ונחשפו לאזור היפהפה שלנו. אני מבקש להודות לשר ישראל כץ ולרמטכ״ל לשעבר, רא״ל במיל׳ בני גנץ על ההשתתפות, ולרפי בביאן על התמונות היפות.
 


     


סוגרים שבוע במרחבים

פרשת השבוע, כי תשא, מספרת את סיפור עגל הזהב. משה רבנו עלה להר לקבל את הלוחות, ואיחר לחזור. העם, שמנהיגו נעלם, פונה לסגנו, אהרן ומבקש "קום עשה לנו אלוקים אשר ילכו לפנינו".

ההתנהגות של העם אולי מובנת. מה שלא מובן היא תגובתו של אהרן. במקום להרגיע את הציבור, או להתייצב בינתיים בראשו, הוא מבקש "פרקו נזמי הזהב אשר באוזני נשיכם, בניכם ובנותיכם". והעם מביא אליו את הנזמים "ויקח מידם מיצר אותו בחרט ויעשהו עגל מסכה". ולא רק זה. הוא גם בונה לעגל "מזבח לפניו ויקרא אהרן ויאמר: חג לה' מחר"

האם שיתף אהרן פעולה עם העם בעבודת האלילים? האם ייתכן שהוא בכלל נושא באחריות להקמת עגל הזהב? נראה לי שהתשובה היא- לא. אהרן טעה. הוא ביקש להראות לציבור עד כמה הדרישה לעשות לו מנהיג אבסורדית ולא נכונה ולכן, במקום להציע לציבור לבחור לו מנהיג אחר, או אף להתייצב בעצמו כמנהיג במקום משה, מעדיף אהרן לעשות מעשה מגוחך ו"לבנות" מנהיג מזהב.

כדי להדגיש עד כמה הדרישה אבסורדית הוא אפילו קובע חג לעגל הזהב.

אלא שהתוצאה – הפוכה. העם מקבל את הפסל כ"אלוקים" והתוצאה היא, החטא החמור ביותר של העם.


אשמח לקבל מכם תגובות והצעות.
שבת- שלום,   
שי חג'ג'
חסר רכיב