חסר רכיב

סוגרים שבוע במרחבים ופרשת השבוע, יום שישי ז' בניסן תשע"ה 27 במרץ 2015

27/03/2015

סוגרים שבוע במרחיבים
השבוע התקיים מפגש הכנה לביקורת חירום, בהשתתפות ראשי המיכלולים, פיקוד העורף ואנשי רח"ל (רשות חירום לאומית). במהלך "צוק איתן", תיפקדה המועצה באופן אחראי והעניקה את רוב השירותים לתושבים כרגיל. זאת בזכות מסירותם הגדולה ומחויבותם של העובדים והמתנדבים הרבים שהתגייסו לניהול "שגרת החירום". יש לנו צוותים מצויינים וקהילה מאוחדת, ובזכות כל אלה, הצלחנו להעניק את השירותים. יחד עם זאת, בימי הלחימה עלו צרכים מהתושבים ומהמיכלולים ואנו עסוקים בהפקת הלקחים ובתיקון כל הליקויים. שלא נצטרך, אבל אם חלילה – שנהיה מוכנים יותר. ב 29.4 תתקיים ביקורת ובה נציג לאנשי רח"ל ופיקוד העורף את נהלי החירום המעודכנים ואת תיקון הליקויים.

חנוכת בית כנסת ברנן
כל פרויקט שאנו מתחילים במועצה – משמח ומרגש. השבוע, בשעה טובה, התקיים טקס הכנסת ספר תורה וחנוכת בית- הכנסת האורתודוקסי ברנן. בהחלט אירוע היסטורי.
רנן, כידוע, הוא מושב של יהודים קראים שעלו ממצרים. עד לא מזמן היה בית כנסת אחד ביישוב. הקראים, כידוע, מאמינים בתורה שבכתב. בית- הכנסת של הקראים, והמנהגים בו יפים ומיוחדים, וגם שונים במקצת מבית- כנסת אורתודוקסי. עם ההרחבה המבורכת ביישוב, הגיעו תושבי חוץ, שביקשו מוועד היישוב את עזרתם בהקמת בית כנסת. וועד היישוב נענה מיד בחיוב והוקם בית כנסת זמני. כדי לשפר את נוחות המתפללים החלטנו יחד להקים בית- כנסת מותאם, מונגש וראוי לרווחת התושבים. מבקש להודות לחברים נתן אטיאס ואיציק פלג על עזרתם בהקמה ובהצטיידות. תודה למועצה הדתית.

סמינר תנועת המושבים
השבוע התקיים סמינר הוועדים של תנועת המושבים. השתתפו בו נציגי כמה וועדים מיישובי המועצה. הוזמנתי לפאנל בנושא וועדת גבולות, עם ראשי מועצות נוספים. הצגתי את עמדת המועצה על כל המשתמע. המשותף כמעט לכל המועצות האזוריות בארץ – ההתמודדות עם פעילות גוברת של וועדות גבולות. הערים הסמוכות למועצות, מבקשות ממשרד הפנים להקים וועדת גבולות שתבחן העברת השטחים לידי העיר. המועצות נאבקות על השטחים שברשותן (לרוב מדובר בשדות חקלאיים) ומוכנות להעביר את השטחים לרשות העירונית בתנאי שיעשה בשטח שימוש ראוי, כמו בנייה. בימים אלה אנו מציגים את עמדתנו בוועדת הגבולות שיזמה נתיבות בעניין פארק נ.ע.מ. בעיניי כל הוועדה היא בראי "לקחת מעניים כדי לתת לעניים."

משרד התחבורה
בפגישה שהתקיימה עם צוות משרד התחבורה עברנו על הפרויקטים לשנת 2015:
- מסוף היסעים בסמוך לאשכול הגנים ביישובים: ניר משה, תפרח, קלחים ומבועים.
- ביצוע הרחבת הכניסה לחניית אוטובוסים ומשאיות בכניסה למבועים – ובכך נמנע את עומסי התנועה בתוך היישוב.
- שידרוג כביש הכניסה של פעמי תש"ז, כולל הקמת תחנות הסעה לתחבורה הציבורית.
- תכנון כביש הכניסה של שדה צבי וקלחים – כולל תחנות הסעה לתחבורה הציבורית. 
- כיכר בפדויים.
- סיום תכנון הצבת רמזור בתפרח.

מעו"ף - קק"ל
השנה הצטרפנו לפיילוט של תוכנית חינוכית, שמובילה קק"ל, תוכנית מעו"ף. מטרת התוכנית: העצמה חברתית ערכית ותרבותית של הקהילה באמצעות תוכניות חינוכיות של ציונות אקולוגית. הפרויקט מופעל במסגרות החינוך הפורמאלי, הבלתי פורמאלי והפעילות בקהילה.
ביום שלישי התקיים יום שיא סביבתי בנחל גרר, לתלמידי בתי- הספר היסודיים. במהלך היום התקיימו סיורים בנחל, חידונים ושירים, הכנת יער וירטואלי אפיית פיתות ועוד. תודה למארגנים, לאנשי קק״ל ולאילת זוהר- רר, רכזת סביבה במועצה.

לתת זה לקבל
השבוע ציינו את "יום המעשים הטובים". בכל המוסדות שלנו התגייסו התלמידים והעובדים ונרתמו למען הקהילה. אציין כאן את חלקם ואני מתנצל מראש בפני כל האנשים הטובים שלא הזכרתי. תלמידי התיכון החליפו את המנקות, צבעו וחידשו את המתקנים ב"גן פורח", בשיתוף עובדי מרכז התפעול של בנק הפועלים בבאר- שבע, צוות המעונות קלחים וניר משה העניקו לילדים המאושפזים בסורוקה ציורים והפתעות שהכינו הפעוטות, התקיים שוק קח- תן בניר עקיבא, נוער ניר משה חילק סלסלות חג לוותיקים, נוער גילת ובטחה צבעו מבנים וחידשו מתקני שעשועים, ילדי מועדון הטייסת מביה"ס היסודי מבועים העניקו מכתבי תודה והערכה לעובדות הניקיון, למזכירות ולאב הבית... ועוד ועוד... מבקש להודות לכל המתנדבים, לילדים המקסימים, לוועדות הנוער, ליחידת הילדים והנוער, לכל צוותי ההדרכה במתנ״ס ובבתי- הספר.


פרשת השבוע

פרשת השבוע היא פרשת צו, המוכרת יותר בשמה "שבת הגדול". כך קרויה השבת שלפני פסח, אולי בשל ההפטרה ממלאכי שבה נכתב "יום ה' הגדול והנורא".

בשישי הבא נסב אל שולחן הסדר לציין את האירוע הגדול בתולדות ישראל – יציאת מצרים, היציאה מעבדות לחירות.

אחד הדברים המפתיעים כל מי שקורא בהגדה לפסח הוא מה שאין בה: שמו של המנהיג הגדול, משה רבנו, איננו נזכר בהגדה אפילו פעם אחת! המנהיג שהתייצב לפני פרעה ודרש "שלח את עמי", המנהיג שעמד בראש העם היוצא ממצרים ומוביל אותו עד לשערי הארץ, איננו זוכה להיות מוזכר אפילו בשמו. האם זה הוגן?

נראה שהשמטת שמו של משה – כמו גם העובדה שלא נכנס אל הארץ המובטחת – יש לה סיבה חשובה: את יציאת מצרים, את הניסים והמכות, עשה הקב"ה. לא בשר ודם, גם אם הוא אישיות דגולה כמשה.

משה היה שליח. אסור שהכרת התודה תהפוך לפולחן אישיות.


אשמח לקבל מכם תגובות והצעות.
שבת- שלום, 
שי חג'ג'
08-9929420
054-2134567
shayh@merchavim.org.il

חסר רכיב