חסר רכיב

סוגרים שבוע במרחבים ופרשת השבוע י"ט באייר תשע"ה 8 במאי 2015

08/05/2015

אנו נמצאים בשיאו של תהליך בניית חזון למועצה בשיתוף מפעם (מ. הפנים) והרשות לפיתוח הנגב, במקביל לבניית התוכנית האסטרטגית למועצה, לעשור הקרוב. המפגשים מרתקים. אנחנו לומדים המון מהמפגשים עם הציבור. בשבועיים האחרונים התקיימו שני ימי עיון לבניית החזון, בהם השתתפו אנשי ציבור, עובדים, ותיקים, צעירים, מדריכי הנוער. החזון עדיין לא הושלם, מתקיימת עבודה נוספת בנושא. בשבועות הקרובים נפרסם את החזון ואת התוכנית האסטרטגית.


נחלים

מנהל בית- הספר "נחלים" הודיע על סיום תפקידו בסוף שנת הלימודים הנוכחית. כמובן, שהוא ילווה את ביה"ס עד תחילת השנה הבאה. הפיקוח של משרד החינוך ומחלקת החינוך במועצה מלווים את התהליך והשבוע יצא פרסום לקליטת מנהל/ת. אני בטוח שנקלוט מנהל/ת שימשיכו את הדרך. בהזדמנות זו אני מבקש להודות לרב חיים בנג'ו על שנתיים פוריות. הצלחה בהמשך הדרך.  


וועדת הגבולות

השבוע התקיימה הישיבה האחרונה של וועדת הגבולות – בעניין פארק נ.ע.מ.

בוועדה, כידוע, משתתפות נתיבות, שדות נגב ומרחבים. כל רשות הציגה את עמדתה. העמדה הסופית שלנו היא כי אין להעביר את השטח המוניציפאלי לנתיבות וכי אין לשנות את חלוקת ההכנסות כפי שהיא כיום (שליש- שליש- שליש). כמו כן, אין מקום לצרף שותפות נוספות (ערים שכנות). זו גם עמדתה של המועצה האזורית שדות נגב. הצגנו בוועדה עמדה מקצועית עם אסמכתאות המבהירות למה צריך לשמור על המצב הקיים ולא לשנות אותו. זה הזמן להודות לאיריס מחברת אורבניקס שריכזה את החומר. מסקנות הוועדה יוגשו בחודשיים הקרובים. כולי תקווה שהוועדה תקבל החלטה באופן שקול ומקצועי.


רוצו על זה...

  1. ביום ראשון הקרוב יחל פרויקט לימוד שחייה לכלל תלמידי כיתות ה' בבריכות מרחבים ומבועים. הפרויקט נעשה בשיתוף פעולה של מחלקת הספורט ומשרד החינוך.

  2. נבחרת הפטאנק של מרחבים זכתה במקום הראשון באליפות המחוז!!! ומתכוננת לתחרות הארצית שתתקיים בניר צבי. בהצלחה!

  3. פרויקט "פרחי הספורט" במרחבים: שתי קבוצות ספורט חדשות בתחום האופניים והכדורסל פועלות במסגרת הפרויקט. אתמול, יום חמישי, השתתפה נבחרת האופניים שלנו ב" אולימפיאדת הילדים" במכון וינגייט, ובמהלך החודש ייצאו הספורטאים שלנו לפעילות במוזיאון החוויה האולימפית בתל אביב.

  4. קבוצת הכדורגל "הפועל מרחבים" סיימה את העונה במקום החמישי בליגה ב' והעפילה למשחקי הפלייאוף העליון. במשחק הפלייאוף על העלייה לליגה א' הפסדנו 1:0 לעירוני מודיעין. בהחלט הישג יפה לקבוצתנו, שעלתה בעונה שעברה מליגה ג'.


מתקיימים חוגים נהדרים במחלקת הספורט, אתם מוזמנים לקבל פרטים אצל אבי כליף, מנהל המחלקה: 08-9929446


צח"י נוער

צח"י נוער, פועל בדומה לצח"י – צוות חירום יישובי. הצוות הוקם בעקבות מסקנות "צוק איתן" על התמודדות הנוער במהלכה. אחת המסקנות היתה כי לבני הנוער שלנו יש מוטיבציה גדולה ויכולת אדירה לפעול למען הקהילה ולסייע במהלך ימי הלחימה, אך אין להם את הכלים הנדרשים או את הליווי הנכון. בנוסף, היכולת להיות לעזר בזמנים כאלה יכולה להיות מאוד משמעותית לבני הנוער ויכולה להעניק להם כלים להתמודדות אחרת עם המצב הסיכוני. מתוך הדברים האלה, הקימה יחידת הילדים והנוער שלנו את צח"י נוער, לפני מספר חודשים. את התהליך מובילות יסמין מסיקה, אחראית המנהיגות ביחידת הילדים והנוער, אראל קאקון, רכזת ההדרכה ביחידה ומעיין פורטנוי, רכזת תנועת הנוער של האיחוד החקלאי במועצה, טל שמיר מהקואליציה לטראומה, מנחה את התוכנית. במצבי חירום, צוותי הנוער, ישמשו כמדריכים ויפעילו את הילדים במקלטים, ילוו הפגות מחוץ לישובים וידאגו לשמור על קשר עם הילדים. בשבוע שעבר התקיים מפגש צח"י נוער במתנ"ס. המפגש עסק בהתמודדות פרקטית בשעת חירום, בהתנסויות ובתרגולים. יישר כח!

ואם ביחידת הנוער עסקינן, אני מבקש לברך את 4 הי"בניקים שלנו שיוצאים לשנת שירות כאפיק הגשמה בחברה הישראלית. כל הכבוד לעדי גלאי מניר עקיבא, איתמר שירי ממבועים ולידור וקנין משדה צבי שיוצאים לשנת שירות של תנועת הנוער של האיחוד החקלאי כחלק מגרעין אחים 27. ולדור גרינגולד ממבועים שיוצא לשנת שירות דרך תנועת תרבות. יישר כח! מחכים לכם בבית.


תעסוקה- מעברים

מזכיר לכם שפתחנו שלוחה נוספת של מעברים בבניין המועצה. צוות מעברים מסייע לפונים בהשמה ובהכנה להשמה ובהכוונה ליזמים בהקמת עסקים קטנים בתחום המועצה. מוזמנים להיכנס לאתר מעברים, שם מתפרסמות מדי סוף שבוע משרות פנויות באזור. www.mem.org.il
פרשת השבוע

פרשת השבוע, פרשת בהר, פותחת במצווה המוכרת לנו, החקלאים, מצוות השמיטה. האיסור לעבוד את האדמה בכל שנה שביעית. "שָׂדְךָ לֹא תִזְרָע, וְכַרְמְךָ לֹא תִזְמֹר (...) וְהָיְתָה שַׁבַּת הָאָרֶץ לָכֶם, לְאָכְלָה--לְךָ, וּלְעַבְדְּךָ וְלַאֲמָתֶךָ; וְלִשְׂכִירְךָ, וּלְתוֹשָׁבְךָ, הַגָּרִים, עִמָּךְ."

מעטות המצוות שיש להן משמעות חברתית חשובה כל כך. החקלאי מצווה להפקיר את תוצרת השדה לכל דכפין. הפרשה עצמה מסבירה את מטרת המצווה: "וְהָאָרֶץ לֹא תִמָּכֵר לִצְמִתֻת כִּי לִי הָאָרֶץ כִּי גֵרִים וְתוֹשָׁבִים אַתֶּם עִמָּדִי."

שום דבר לא מוחלט. לא הבעלות על השדה, לא הבעלות על העבד או על אחוזת- הבית.

אבל כבר הפרשה מבינה עד כמה קשה לקיים את המצווה הזאת: "וְכִי תֹאמְרוּמַה נֹּאכַל בַּשָּׁנָה הַשְּׁבִיעִת: הֵן לֹא נִזְרָע וְלֹא נֶאֱסֹף אֶת-תְּבוּאָתֵנוּ?' וְצִוִּיתִי אֶת-בִּרְכָתִי לָכֶם בַּשָּׁנָה הַשִּׁשִּׁית, וְעָשָׂת(ה) אֶת הַתְּבוּאָה לִשְׁלֹשׁ הַשָּׁנִים." 
וּזְרַעְתֶּם אֵת הַשָּׁנָה הַשְּׁמִינִתוַאֲכַלְתֶּם מִן הַתְּבוּאָה יָשָׁן; עַד הַשָּׁנָה הַתְּשִׁיעִת, עַד בּוֹא תְּבוּאָתָהּ תֹּאכְלוּ יָשָׁן . 

הקושי הזה מלווה אותנו גם היום. עד היום נמשכת המחלוקת בנוגע ל"היתר המכירה". האם ניתן להשתמש בו כדי שלא לפגוע בחקלאים, או לא.

נדמה לי שכל מי שההתיישבות בארץ ועבודת האדמה חשובות בעיניו, יאמץ את ההיתר הזה שקבע הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ"ל.


אשמח לקבל מכם תגובות והצעות.

שבת- שלום,   

שי חג'ג'

08-9929420

054-2134567

shayh@merchavim.org.il

www.merchavim.org.il

הצטרפו לעידכוני המועצה בפייסבוק "מועצה אזורית מרחבים"

ובאפליקציה החדשה "מרחבים" - להורדה בחנויות האפליקציות 


 


חסר רכיב