חסר רכיב

סוגרים שבוע במרחבים ופרשת השבוע יום שישי ט' בתמוז תשע"ה 26 ביוני 2015

26/06/2015

שלום לכולם,

מחאת הסרדינים

קצת על המחאה הארצית על הצפיפות בכיתות: במסגרת דרישת ההורים והרשויות המקומיות ממשרד החינוך ליישם את החלטת הממשלה משנת 2008 הקובעת תקן מרבי של 32 תלמידים בכיתה, הכריז פורום וועדי ההורים על שביתה כללית בבתי הספר ביום א' 28.6. אני מבקש להדגיש כי המועצה היא חלק בלתי נפרד מהמחאה הצודקת, ואנו נמשיך להילחם על כך יחד עם פורום ההורים הארצי, מרכז המועצות האזוריות ומרכז השלטון המקומי, אך יחד עם זאת, בתי- הספר יפעלו ביום א' כסדרם. כל בתי- הספר במרחבים לא ישבתו.


סיום שנה

השבוע התקיימו מסיבות סיום מושקעות ומרגשות בבתי- הספר. אני מוכרח לציין שבשבוע שעבר צפיתי בהצגה בעיר התאטראות ברודווי, ניו יורק, אבל במופע הסיום של י"ב נהניתי הרבה יותר, התרגשתי מהפקה מושקעת, איכותית ופשוט נהדרת. יישר כח לכולם!

חגגנו אתמול את מסיבת המתגייסים. לפני שנתיים יזמנו את החגיגה לראשונה, ונאלצנו לבטל ברגע האחרון, בגלל המצב הביטחוני. בשנה שעברה, גם נאלצנו לבטל, בגלל "צוק איתן", והשנה, תודה לאל, הצלחנו להוציא לפועל. מקווה בע"ה שמעכשיו החגיגה תהפוך למסורת קבועה, שלא מתבטלת. הבוגרים קיבלו מהמועצה תיק גב גדול ותיק רחצה. בוגרים יקרים, צאו לשלום, חיזרו בשלום והביאו את השלום! מבקש להודות לכל מי שלקח חלק במסע החינוכי שלכם במרחבים.

 

שיתוף פעולה אזורי

כידוע, וועדת הגבולות לחלוקת ההכנסות בין אופקים למרחבים הסתיימה בדצמבר 2012. כרגע מתקיימת וועדת גבולות בעניין פארק נ.ע.מ, הכוללת גם בדיקה לחלוקת הכנסות לאופקים. השבוע פנה אליי עיתונאי שאמר שעיריית אופקים הגישה בקשה לוועדה על הכנסות חצרים. אני מאמין שהרשויות באזור צריכות לעבוד ולחשוב במונחים של שיתוף פעולה ופיתוח אזורי, ולא לחשוב בצורה צרה שתגרום נזק לכל הצדדים.

 

תוכנית מתאר

השבוע קיימנו ישיבה אצל המתכננת במחוז (מ. הפנים) עם מהנדס המועצה, לגבי קידום תוכנית מתאר למועצה. דנו במתווה התוכנית. המחוז אישר שנקדם את התוכנית יחד. בימים הקרובים נבחר אדריכל מתכנן שיסייע לנו בקידום התוכנית. אין ספק כי תוכנית מתאר תכניס סר בכל נושא התכנון והבניה במחוזתנו.

 

תחבורה ציבורית

בשעה טובה נבחרה חב' "נאור נתיבי תחבורה", חברה בת של "דן", במכרז להפעלת תחבורה ציבורית בצפון הנגב. כניסת החברה (לקראת סוף השנה הנוכחית), תוסיף קווים בגוש שובלים, וסוף סוף נוכל ליהנות מתחבורה ציבורית ברמה טובה ולא כפי שהיה עד כה. מבקש להודות למשרד התחבורה על ההיענות בפתרון הבעיה.    

ולפני סיום, חזרתי מחופשה בחו"ל. רק בשבועיים שלא הייתי כאן, הסתיימו לא מעט פרויקטים: המבנה הרב תכליתי במבועים נפתח, וכבר התקיימו בו 2 אירועים, זאת לאחר שעמד כ״פיל לבן״ במשך יותר מעשור. השקענו לא מעט משאבים ומרץ בהכשרתו וכעת נותרה רק הטריבונה. בקרוב אירוע הפתיחה החגיגי. גני השעשועים החדשים, הגינות הציבוריות ושביל הקהילות- בין מבועים לניר משה- שאני מקבל תמונות ועידכונים על "פקקים" בשביל. פשוט תענוג. יש עוד פרויקטים בשלבי תכנון שונים. יישר כח לכל העוסקים במלאכה!


פרשת השבוע

במרכז פרשת השבוע, חוקת, עומד סיפור הוצאת המים מהסלע. הסיפור ידוע. העם מתלונן על המחסור במים והקב"ה מצווה על משה "קח את המטה... ודיברתם אל הסלע לעיניהם ונתן מימיו והוצאת להם מים מן הסלע". משה ואהרון מקהילים את העדה ונוזפים בעם "שמעו נא המורים, המן הסלע הזה נוציא לכם מים?" ואחר- כך מרים משה את ידו ומכה במטהו פעמיים על הסלע "ויצאו מים רבים ותשת העדה ובעירם".

בעקבות כך זועם הקב"ה ומעניש את שני המנהיגים "יען לא האמנתם בי להקדישני לעיני בני ישראל, לכן לא תביאו את הקהל הזה אל הארץ אשר נתתי להם".

מה היה חטאם של משה ואהרון שבגללו נענשו שלא להיכנס לארץ? האם רק משום שבמקום לדבר אל הסלע היכה משה במטהו?

נראה לי שלא מדובר בשינוי הקל מההוראות שנתן הקב"ה. לא זה מה שמצדיק עונש כבד כזה.

ההסבר מצוי בדברים שאומרים שני המנהיגים לעם רגע לפני שמשה מכה בסלע "שמעו נא המורים, המן הסלע הזה נוציא לכם מים?" לא מדובר בהצהרה סתמית. נראה כי משה ואהרון באמת לא האמינו בעצמם כי יעלה בידם להוציא מים מהסלע, למרות ההנחיה של הקב"ה. את חוסר האמון הם אינם שומרים לעצמם, אלא מכריזים עליו באוזני העם.

בכך הוכיחו השניים כי חסר להם החוסן הנפשי הדרוש לשלב הבא והמכריע של המסע – שלב הכניסה לארץ.

תקופת המנהיגות שלהם מסתיימת. דרוש מנהיג אחר.


אשמח לקבל מכם תגובות והצעות.
שבת- שלום 
שי חג'ג'
08-9929420
054-2134567
shayh@merchavim.org.il
www.merchavim.org.il
אפליקציית המועצה זמינה להורדה בחנויות האפליקציות. כיתבו: ״מרחבים״


חסר רכיב