חסר רכיב

סוגרים שנה חינוכית במרחבים ופותחים שנה חדשה:

סוגרים שנה חינוכית במרחבים ופותחים שנה חדשה: 

הנבחרת החינוכית שלנו שוקדת כל השנה בהכנות ובשיפור מתמיד של המערכת, כדי לאפשר לכל התלמידים למצות את הפוטנציאל הטמון בהם וכדי להעניק סביבת למידה תומכת, מקבלת, השואפת למצוינות. 

בשנת הלימודים תשע״ה הכנסנו לא מעט פרויקטים ותוכניות למערכת, החל מהגיל הרך ועד התיכון. תוכניות בנושא מדעים, ציונות ויהדות, מצוינות ועוד (על כל אלה תוכלו לקרוא בהרחבה בהמשך).

המועצה משקיעה בחינוך את רוב תקציבה – למעלה מ 50%, וזאת מתוך מחויבות להצלחת דור העתיד שלנו.

 

במהלך הקיץ, נרשמה השתתפות יפה של ילדים בקייטנות הקיץ. זו היתה הפעם הראשונה בה הצענו קייטנות עד לאמצע אוגוסט מהגיל הרך ועד כיתות ו׳. הנבחרת החינוכית בנתה קייטנות בנושאים שונים: מדעים, מוזיקה, אוניברסיטה, ספורט, אתגרים ועוד- וכל ילד בחר את הנושא האהוב עליו ביותר. מדריכי הנוער הגישו תוכניות לנערים בכל היישובים, כולל טיולים ומפגשי שיא- וגם שם נרשמה נוכחות יפה ומרשימה. בימים אלה אנו מסכמים ומפיקים לקחים לקראת ההכנות לקיץ הבא. אני מבקש להודות לנבחרת החינוכית שלנו ולכל מי שטרח ופעל להצלחת הקייטנות! יישר כח! 

  

במקביל, בימי הקיץ, נערכו הצוותים במעונות, בגנים ובבתי- הספר לפתיחת שנת הלימודים הבאה עלינו לטובה: כולל שיפוצים נרחבים במוסדות החינוך, בניית 4 כיתות מונגשות לילדים עם צרכים מיוחדים, פתיחת 3 גני ילדים חדשים (בשנה שעברה פתחנו 7 גני ילדים - והיד עוד נטויה).

 

אחוז הזכאים לבגרות בתיכון מרחבים ממשיך במגמת העלייה:

תשע"א - 79%

תשע"ב - 86%

תשע"ג - 84%

תשע"ד - 86%

ואחוז הגיוס האיכותי לצה״ל עומד על 97%.

אנו שואפים להמשיך ולהשתפר וכי כל תלמידי התיכון יסיימו עם תעודה איכותית. 

נבחרת בית הספר התיכון שלנו זכתה בתגמולים לאור קידום תלמידי החטיבה העליונה ביחס לשנה הקודמת וביחס להישגיהם הצפויים בתחום הלימודי, החברתי הערכי. זכייה זו  הינה  אות  הערכה למנהיגות  ולעשייה של הנבחרת החינוכית שלנו.

 

השנה, המתנ״ס ומחלקת החינוך הרחיבו את מערכת החוגים, התאימו את המערכת למבנה הגיאוגרפי של יישובי המועצה, למערכת הלימודים ולצורכי הקהילה. החל מהשנה, יתקיימו חוגים מגילאי גן ועד גיל הזהב (החוברת המלאה בקישור המצורף).


מערכת החינוך במרחבים מונה כ- 3,897 ילדים מינקות ועד כיתה י"ב. הילדים לומדים ב 16 מעונות יום (כיתות באחריות המתנ"ס), 33 גני ילדים מ"מ וממ"ד, 7 גנים חרדיים, 6 בתי ספר יסודיים ותיכון אחד.

   

מחלקת החינוך מתווה מדיניות, מתקצבת, מפקחת ומבקרת את פעילות המערכת. המחלקה אחראית על שיתוף הפעולה בין המועצה ומשרד החינוך ובין המועצה למוסדות החינוך וההורים. הנבחרת החינוכית של המועצה האזורית מרחבים שוקדת לאורך כל השנה, משקיעה ומתאמצת כדי להעניק לילדינו חינוך מצוין, ולאפשר לכל תלמיד למצות את מלוא הפוטנציאל הטמון בו. בזכות העבודה המסורה של כל אחת ואחד ושל הנבחרת החינוכית יחד, אנו גאים בנתוני הצלחה גבוהים (86% זכאים לבגרות, 97% גיוס איכותי לצה"ל). הצבנו לעצמנו יעד להגדיל את נתוני ההצלחה בכל שנה - וכבר יש תוכניות מסודרות ודרך ברורה למימוש היעד.  

רוב תקציב המועצה (למעלה מ 50% מסה"כ התקציב) מושקע בחינוך. 

 

שידרגנו את מערכות המיחשוב בגני הילדים ובבתי הספר בעלות של 2.5 מיליון ₪. פרויקטים חינוכיים חדשים נכנסו למערכת, כמו: פרויקט הטייסת, מה עוזר כשקשה לי, חוג חוש וחומר לפעוטות ועוד.

 

אושר לנו תקציב להפעלת תוכניות ייחודיות בגיל הרך מלידה עד 6. מערכת החינוך שלנו מתחדשת ומעניקה מעטפת רחבה לילדים בגני הילדים, הכוללת צוות חינוכי חם ואוהב, מקצועי ומצוין, שיוצר לילד חוויות לפיתוח החושים, היכולת הפיזיולוגית והשכלית של הילד; חוגים בגני הילדים; פעילויות העשרה; מתקנים מסודרים; ועוד

 

 

תכניות ייחודיות: 

 

תכנית תוספתית במעונות ובגנים בחינוך הפורמלי ובבלתי פורמלי, להעשרה והעמקה בנושאים שונים כולל העשרה בתחום פנאי וקהילה.

 

תוכנית חוש וחומר במעונות, קלינאית תקשורת למעונות, סדנאות הורים ועוד.

 

מצוינגב מדעים

תכנית למרכז מצוינות במדעים מגני ילדים ועד תיכון. חשיפה רחבה של הילדים מגיל צעיר לתחום המדעים. התוכנית מופעלת במסגרות החינוכיות בקבוצות מצוינות שיוצאות לאוניברסיטה ולפרויקטים ייחודיים (בית יציב וכו').

בגנים יש "מדעדודס" – חשיפה לאסטרונומיה.

 

מה עוזר כשקשה לי

תכנית לחיזוק משאבי ההתמודדות של הפעוטות בגני הילדים.

 

קרן קרב

חוגי העשרה בכל הגנים ובתי הספר בנושאים שונים. מוזיקה ותיאטרון בגני הילדים, תיאטרון, ג'אגלינג, משחקי חשיבה, ספורט ועוד ועוד – עפ"י בחירת וועד ההורים, הנהלת ביה"ס, המועצה וקרב בבתיה"ס.

 

פר"ח

חונכויות של סטודנטים. 100 תקנים השנה במסגרת פר"ח נותנים מענה לחונכויות לילדים עם צרכים מיוחדים.

 

סל תרבות

תכנית העשרה בכל הגנים ובתי הספר בנושא האומנות. ציור, פיסול, הצגות לכל הגילאים, ע"י מדריכי אומנות מוסמכים.

  

מיל"ת

הארכת יום הלימודים בגני הטרום חובה כולל הזנה.

 

תכנית לאומית 360 מעלות

תוכנית מקיפה שנותנת מענים לילדים בסיכון מגן ועד נוער. איתור ילדים עם קשיים התפתחותיים במעונות כולל מתן כלים לצוות החינוכי והפנייה לטיפול. חדדרי שלווה, תוכנית "מטפחים", תוכנית "מעגן".

 

תנופה

תכנית לחיזוק תהליכים קהילתיים וחיזוק מנהיגות בקהילה. פועלת בתחום הגיל הרך נוער ותקציב להפעלת הכשרת מתנדבים לחונכויות עם צרכים מיוחדים.

 

קרב אופנים

אוטובוס נייד להפעלת פעילות בתחום המדעים.

 

יד ושם

תכנית ייחודית להנצחת השואה בבתי- הספר. התוכנית תוקצבה ע"י יו"ר הכנסת חה"כ יולי אדלשטיין, בשיתוף יד ושם.

 

מעוף קק"ל

תכנית חינוכית ערכית בנושא איכות הסביבה בבתי- הספר. השנה הופעלה כפיילוט בשיתוף פעולה עם קק"ל. במסגרת זו נבנתה כיתה ירוקה בבית ספר מבועים ואנו פועלים לבניית כיתות ירוקות נוספות בשנה"ל הבאה.

 

כיתת ותיקים בתיכון

פתיחת כיתת ותיקים בתיכון ללימודי העשרה בתחומים שונים באופן קבוע. יחד עם משרד הותיקים, עמותת הקשיש במרחבים, התיכון והרווחה במועצה.

 

רווחה חינוכית

תקציב ממשרד החינוך לרווחה ולחיזוק ילדים עם קשיים. הפעלת מרכז אקולוגי, התערבות במועדונית לחיזוק הילדים, חיזוק במתן תגבור לימודי.

 

חירום

נוהל חירום מכלול חינוך קהילה והטמעה. לפני צוק איתן הסתיים תהליך של כתיבת נוהל חירום והטמעתו במיכלול חינוך- קהילה. בצוק איתן מערך החינוך במועצה נתן מענים נרחבים. הפעלת מעונות, גני הילדים, הפעלת מקלטים, יציאות להפגה, מתן מענים טיפוליים לילדים שמראים סימני חרדה ועוד.

 

ניהול עצמי

אנו בעיצומו של תהליך מעבר בתי הספר היסודיים לניהול עצמי, יחד עם משרד החינוך

 

כיתות ז'-ח' נחלים

הארכת טווח לכיתות ז'- ח'. בשנה החולפת פתחנו לראשונה כיתה ז' בביה"ס נחלים ממ"ד, והשנה תיפתח לראשונה כיתה ח'.  

 

בית ספר להורים

השנה חנכנו את "בית הספר להורים בגיל הרך", בהובלה של האגף לחינוך הקדם יסודי במשרד החינוך ובשיתוף המועצה. מדובר בתכנית יפהפיה, שכוללת תכנית העשרה לילדים ומתן כלים להורים בנושאים מגוונים כמו: התפתחות הילד, גבולות, סמכות הורית ועוד. כל גני הילדים במרחבים (30 כיתות) נכללים בתוכנית אשר מטרתה לתרום לטיפוח הקשר והיחסים בין הורים לילדים. בתוכנית, מתקיימות סדנאות בתחום המיומנויות ההורית, ובאותו הזמן, מתקיימת פעילות העשרה לילדים. במסגרת זו התקיימה הרצאה של מיכל דליות ("סופר נני") בנושא ״הורות בעידן המודרני״.

  

"חיבוקי" בא לגן

הפעלנו את התוכנית "חיבוקי", לילדי הגנים בעקבות "צוק איתן". התוכנית פועלת ביישובי עוטף עזה בשנים האחרונות וזוכה להצלחה. "חיבוקי" – בובת כלבלב, רכה וארוכת זרועות, מחבקת את הילד ונצמדת אליו. הילדים מטפלים בבובה ומזדהים איתה בעקיפין, וכך מטפלים באופן בלתי מודע במצוקותיהם. זוהי התערבות פסיכולוגית ארוכת טווח המסייעת לילדים בגיל הרך להתמודד עם פחדים ומצוקות מבלי שיתויגו. ההכשרה והתדרוך לצוות הגננות וההורים נעשתה ע"י היועצת החינוכית.

 

 

פרשת השבוע

פרשת השבוע, כי תצא, מפרטת מצוות רבות בין אדם לחברו וגם מצווה אחת המחייבת הסבר. אפשר להבין את המצוות העוסקות ביחס לעניים ולבעלי החיים, אבל לא קל להבין את ההוראה הזאת: "לא יבוא עמוני ומואבי בקהל ה'... על אשר לא קידמו אתכם בלחם ובמים... לא תתעב מצרי כי גר היית בארצו". לעמונים ולמואבים שלא הניחו לבני ישראל לעבור בארצם ואף שכרו את בלעם לקללם, אסור לסלוח לעולם. אבל המצרים, ששיעבדו את ישראל 400 שנה והרגו את כל הבן היילוד ואף רדפו אחרי בני ישראל כאשר יצאו ממצרים כדי להשמידם, להם אסור לשמור טינה. למה?

הנימוק שמביאה התורה מעניין "כי גר היית בארצו". למרות כל הרדיפות והשעבוד, אין לשכוח למצרים את החסד שעשו עם בני ישראל בימיו של יוסף, כאשר הזמינו אותם לגור איתם בארץ מצרים (גר, בהקשר זה, משמעו – מתגורר).

את הלקח הזה כדאי שנלמד גם אנחנו ביחסנו לזרים החיים בתוכנו. העובדים הזרים, העובדים בחקלאות ובסיעוד ובבניין, אלה שהבאנו כחוק להתגורר ולעבוד פה.


אשמח לקבל מכם תגובות והצעות.


שבת- שלום,  


שי חג'ג'


08-9929420


054-2134567


shayh@merchavim.org.il


www.merchavim.org.il

חסר רכיב