חסר רכיב

סוגרים שבוע במרחבים ופרשת השבוע, יום שישי י' בחשוון תשע"ו, 23 באוקטובר 2015

23/10/2015

בעקבות גל הפריצות, פניתי ליו"ר וועדת הפנים בכנסת, חה"כ דודו אמסלם, בבקשה לקיים דיון בעניין הביטחון האישי במרחבים. השבוע התקיים הדיון בהשתתפות בכירים מהמשרד לביטחון פנים, מפקד המחוז ניצב יורם הלוי ובכירים נוספים. הצגנו בפרטי פרטים את הבעיות עימן אנו מתמודדים ואת הצרכים שלנו. לסיכום, משטרת ישראל תעביר מסמך המלצות למניעת מכת הפריצות במושבים לוועדת הפנים. יו"ר הוועדה חה"כ אמסלם ציין כי על הממשלה החובה לטפל באזרחים ואסור לה להתנער מכך. הדגשתי את העובדה הפשוטה כי במקומות שהצלחנו להתקין שערים, מצלמות וגדרות, מספר הפריצות ירד באופן משמעותי. אדגיש שוב, משטרת ישראל ואנשי הביטחון כולם, עושים כאן עבודה קשה ומתישה. אנשי הביטחון חייבים את הגיבוי של מרכיבי הביטחון כדי לסייע במניעת הפריצות. המפתח נמצא בידי המשרד לביטחון פנים. נעדכן, כמובן, בהמשך.

ארוכה הדרך להטבות המס.
ביום רביעי השתתפתי בישיבה של וועדת הכספים של הכנסת, שבה דנו בהטבות המס ליישובים באזורי עדיפות. מדובר בהטבות מס לתושבים באזורים מסויימים - כדי לעודד את התיישבות בהם. כידוע לכם, ב 3 השנים האחרונות נפגשתי עם ח"כים מסיעות שונות ועם פקידי האוצר כדי להציג את הצרכים שלנו ולכלול את יישובי המועצה ברשימת היישובים הזכאים להטבות. אתמול הגענו כמעט לקו הסיום, לישיבת וועדת הכספים, שהיתה אמורה לאשר את מפת ההטבות. אלא שאז התעוררה מחלוקת קשה בנוגע למעמד ההתנחלויות ביהודה ושומרון.
התוצאה: ההצבעה על רשימת היישובים נדחתה ליום שני. בתקווה שעד אז יהיה אפשר להגיע להסכמות בין כל הצדדים. 
מצרף את הכתבה מ"כלכליסט" המתארת את השתלשלות העיניינים. אומנם לא באובייקטיביות גמורה. 
נכון להיום יישובי המועצה נכללים ברשימת ההטבות ואני מאוד מאוד מקווה שכך גם יהיה.


השבוע זכינו לביקור חה"כ הטרייה והאמביציוזית, שרן השכל, מהליכוד, שנכנסה לכנסת לאחר שדנון סיים תפקידו ועבר לתפקיד שגריר ישראל באו"ם. שרן הודיעה כי היא תילחם ביוקר המחייה. העלינו לפניה את בעיית יוקר המים בחקלאות. כיום משלם חקלאי 2.5 ₪ עבור קוב מים. מחיר לא הגיוני ולא משתלם לגידול. חה"כ אמרה כי תבדוק מול משרד התשתיות ומשרד החקלאות כיצד ניתן להוזיל את מחירי המים לחקלאות. מאחל לחה"כ הצלחה רבה, וכמובן, מרחבים עבורה תהיה בית.


פרשת השבוע

פרשת השבוע, לך לך, ובה אנחנו מתוודעים לדמותו של אברהם אבינו, ששמו נקשר עם מעשי חסד, וגם לדמותו של בנו הבכור ישמעאל. 
בתודעה שלנו נקבעה דמותו של ישמעאל כשלילית. אבל עיון זהיר במקרא מגלה לנו נער חיובי שאפילו הופלה לרעה לעומת אחיו, יצחק שנולד כמה שנים אחריו. כך, למשל, מספר המקרא מדוע דרשה שרה מאברהם לגרש את הגר שפחתה ואת בנה. "ותרא שרה את בן הגר המצרית אשר ילדה לאברם מצחק". מה בדיוק עשה ישמעאל - לא ברור. גם אברם מהסס אם לקבל את דרישת שרה לגרש את הגר וישמעאל.
מה שברור הוא שישמעאל נדחק הצידה. 
והנה, כעבור שנים, כאשר אברהם מת, מספר המקרא "ויקברו אותו בניו יצחק וישמעאל בניו אל מערת המכפלה". למרות הנידוי והגירוש, ישמעאל מצטרף לאחיו למעשה החסד האחרון, הקבורה.

בימים טרופי טרור אלה כאשר צאצאיו של ישמעאל מניפים סכינים על צאצאיו של יצחק ברצחנות לא אנושית, אנחנו יכולים למצוא עידוד בפרשה ולקוות שלמרות הכל נשוב ביום מן הימים להיות אחים.


אשמח לקבל מכם תגובות והצעות.
שבת שלום
שי חג'ג'
08-9929420
054-2134567
shayh@merchavim.org.il
www.merchavim.org.il
הורידו את אפליקציית המועצה "מרחבים" באייפון ובאנדרואיד – לקבלת כל העידכונים.

חסר רכיב