חסר רכיב

סוגרים שבוע במרחבים ופרשת השבוע, יום שישי ט"ו בכסלו תשע"ו 27 בנובמבר 2015

27/11/2015

סוגרים שבוע במרחבים

2 החלטות משמעותיות לעתיד מרחבים והנגב התקבלו השבוע בממשלה, לאחר עבודה מאומצת של 3 שנים.

הראשונה, התקבלה בישיבת הממשלה בה הוחלט על הקמת 5 יישובים בנגב, שניים מהם במרחבים. החלטה, שאינני מהסס להגדיר אותה - היסטורית! מדובר בחידוש ההתיישבות בנגב ובצעד שיש לו חשיבות ציונית ראשונה במעלה. היישובים יוקמו באשל הנשיא, והיישוב הנוסף יוקם בסמוך ל״עלה נגב״ ולקריית החינוך שלנו. כרגע, מתוכננות 400 יחידות דיור בכל יישוב. אני גאה בכך שמרחבים עתידה להוביל את פיתוח ההתיישבות בנגב עם הקמת הישובים החדשים. מצרף כתבה שהתפרסמה הבוקר ב the marker week ב"הארץ" וטור שכתבתי  ופורסם באתר nrg על חשיבות ההתיישבות והבנייה בנגב.

 

מרחבים במפת הטבות המס!

ההחלטה השנייה, התקבלה ביום שלישי השבוע, בוועדת הכספים של הכנסת, אז העבירו את הצעת החוק למתן הטבות מס ליישובים בארץ ובהם כל יישובי המועצה האזורית מרחבים. מעתה יזכה כל תושב מרחבים בהנחה של 7% ממס ההכנסה, שהוא חייב בו. כלומר, התושבים יזכו להנחה של 7% בהכנסה עד 132,000 אש"ח בשנה.

 

שתי ההחלטות החשובות עשו צדק חברתי ויחזקו את ההתיישבות בנגב.

הטבות המס והקמת היישובים  הן מעשים ציוניים, שימשכו תושבים נוספים לנגב ויחזקו את התושבים המתגוררים כאן. כפי שכבר אמרתי, הנגב מהווה את האלטרנטיבה הקורצת ליוקר הדיור וליוקר המחייה.


ונחזור לעניינים החשובים שבשגרה:

 

חוגים

עברנו את הנרשם ה 1000 בחוגי המתנ"ס. מערכת החוגים התרחבה ומציעה פעילויות לכל הגילאים (פעוטות ועד 120). מקווה שאתם נהנים ומזמין את כל מי שרוצה לפנות למתנ"ס ולקבל את כל המידע הנחוץ – וכמובן, להירשם. תודה לנעמי שמואלוף רכזת החוגים.

 

מרכז הצעירים החל פעילותו. כבר השתתפתם?

מרכז הצעירים המשותף למרחבים ולשדות נגב החל את פעילותו. השבוע התקיים אירוע ראשון בחסותו- הרצאתה של של רונה רמון, בנוכחות משמעותית של צעירים ממרחבים. ב 16.12 יופיע חנוך דאום באולם התרבות במבועים. ובמהלך דצמבר תצא חוברת מסודרת שתחשוף את פעילות המרכז.

בהצלחה לרעות לנדאו מנהלת המרכז.

 

זהות יהודית

תכנית "ניצנים-מרחבים" היא תכנית משותפת של המועצה, עמותת ניצנים וקרן אבי חי, העוסקת בטיפוח וחיזוק הזהות והתרבות היהודית- ישראלית על כל גווניה וערכיה ופועלת במרחב החינוכי, הקהילתי והציבורי. 

פרויקט ראשון שיוצא לדרך במסגרת התוכנית הוא "מקורוק פלוס" בשיתוף מרכז הצעירים מרחבים - שדות נגב, הקונסרבטוריון ומתנ"ס מרחבים. נגנים, הרכבים, מוזיקאיות ומוזיקאים מוזמנים להצטרף לפרויקט "מקורוק פלוס" - פרויקט מוזיקלי פורץ דרך, בו יוצרים ומנגנים בהשראת המקורות היהודיים. 

כל מי שמעוניין להצטרף מוזמן ליצור קשר עם מנהלת התוכנית, איילת קסיס מלכה בטלפון - 052-4630477

 

בית ספר לוותיקים

בשבוע הבא תיפתח קבוצת וותיקים בביה"ס התיכון, זו השנה השנייה. פרויקט מדהים בשיתוף- המשרד לאזרחים וותיקים, מחלקת הרווחה, עמותת חוויה, בית הספר התיכון והמתנ"ס. האזרחים הוותיקים משתלבים בפעילות בבית הספר ונהנים מלימודי העשרה במגוון תחומים. המעוניינים להצטרף מוזמנים לפנות למתנ"ס.


פרשת השבוע

פרשת השבוע, וישלח, פותחת במפגש הטעון והמתוח של שני האחים, יעקב ועשיו. יעקב חושש מן הפגישה עם אחיו לאחר שקיבל מאביו את הברכה שנועדה לעשו הבכור, והוא מתכונן למפגש בזהירות ומציב בראש המחנה את הפילגשים וילדיהן. הוא עצמו עובר לראש המחנה ומשתחווה לאחיו, אבל אז מתברר שפניו של עשיו לשלום ושני האחים מתחבקים ומתנשקים. ודווקא אז, כאשר שב השלום בין שני האחים, האחים שוב נפרדים. עשיו מפציר ביעקב להצטרף אליו לשעיר, אבל יעקב, בתירוצים שונים, מתחמק ומבטיח שביום מן הימים יבוא אל אחיו – אבל נפרד ממנו.

הנה הלקח: למרות הפיוס והשלום – עדיף ששני העמים יחיו בנפרד. עדיף להיפרד. אז – וגם היום.

וכאשר נפרד יעקב מאחיו, הוא מתחיל להקים יישובים. הוא מתיישב. "ויעקב נסע סוכותה וייבן לו בית ולמקנהו עשה סוכות...ויבוא יעקב שלם, עיר שכם...וייחן על פני העיר. וייקן את חלקת השדה אשר נטה שם אהלו מיד בני חמור אבי שכם במאה קשיטה".

הקמת יישובים, בניית בתים. זה המעשה הראשון שעושה יעקב. וזה מה שאנחנו עושים היום, כאן – הקמת שני יישובים חדשים.

 

אשמח לקבל מכם תגובות והצעות.

שבת- שלום,   

שי חג'ג'

08-9929420

054-2134567

shayh@merchavim.org.il

www.merchavim.org.il

הורידו את אפליקציית המועצה "מרחבים" באייפון ובאנדרואיד – לקבלת כל העידכונים.

חסר רכיב