חסר רכיב

סוגרים שבוע במרחבים ופרשת השבוע יום שישי י באדר תשע"ו 19 בפברואר 2016

19/02/2016

סוגרים שבוע במרחבים
בדקתם את תלוש השכר שלכם? החל מינואר 2016 תושבי מרחבים זכאים להטבות מס. חשוב לוודא שההטבה התקבלה, וגם לציין שמי שעדיין לא הסדיר את אישור התושבות במועצה והעביר למעסיק או לרו״ח- יכול לעשות זאת בהמשך, ולהיות זכאי רטרואקטיבית להטבה.

ביקור שר המדע 
השבוע ביקר אותנו שר המדע אופיר אקוניס. נפגשנו בתפוח הפיס בקרית החינוך עם הנברת המדעית שלנו. הצגנו לשר את הנעשה בנושא המדעים מגן הילדים ועד התיכון על כל הרצף. והצגנו לשר פרוייקטים נוספים שאנו רוצים לקדם. השר הבטיח לסייע.


שר החינוך בביקור בעלה נגב- נחלת ערן:
השבוע הגיע לסיור שר החינוך, נפתלי בנט ואנשי משרדו. השר ביקר בחדרי הטיפול המיוחדים שנמצאים בכפר ובבריכה הידותרפית, שוחח עם אנשים שנפגעו במהלך חייהם ושמע מהאנשים ומשפחותיהם על השיקום שהם עוברים בכפר. השר גם שמע על התנדבות תלמידי תיכון מרחבים בכפר ועל הקשרים המיוחדים שנוצרו. התלמידים בוחרים במסגרת חוגים להגיע לעלה נגב ומתעקשים על כך. מספר המקומות להתנדבות מוגבל וכמות התלמידים שמבקשים להגיע לעלה נגב עולה משנה לשנה. התלמידים לומדים ערכים של כבוד האדם, פתיחות וקבלת השונה והאחר ומתנדבים עם ילדי הכפר בצורה רגישה ובוגרת. עם הקמת ביה״ח השיקומי בכפר אנחנו נציע לתלמידים גם מגמות וחוגי העשרה נוספים.


ירוקים
בביה״ס היסודי מרחבים ירוקים הקימו חממה ירוקה. החממה הירוקה היא יוזמה חינוכית במסגרת תקציב מיוחד שקיבלנו מהמשרד להגנת הסביבה להגשים חלומות המקדמים נושאי סביבה וקיימות בבתי הספר. בביה״ס במבועים הוקמה מערכת לאיסוף מי גשמים ובימים אלה שוקדים על הקמת חנות יד 2 בתיכון. בהזדמנות זו נזמין את כל מי שמעוניין להצטרף לקורס מרתק על גינון ביתי וקיימות במחיר מסובסד. הפרטים המלאים בהזמנה המצורפת.


חיבוקאמא
מרכז הצעירים של שדות נגב ומרחבים בשיתוף המרכז לגיל הרך פתחו פרוייקט מיוחד ״חיבוקאמא״. הפרוייקט מעניק חוויה נעימה לאימהות לאחר לידה ולפעוטות, הכולל מפגש עם החברות, ארוחת בוקר, סדנא להתפתחות תינוקות, וכל מה שמעסיק הורים בשבועות הראשונים, בכי, הנקה, שיטות הרגעה ועוד. לאור ההצלחה, ייפתח קורס נוסף בחודש מאי. מומלץ מאוד להירשם. לפרטים, רעות, מנהלת מרכז הצעירים: 
08-9938962

דרום אדום
זה סוף השבוע האחרון של הפסטיבל המצליח שלנו. בסוף השבוע שעבר הגיעו אלינו למעלה מ 120,000 מטיילים מכל הארץ שנהננו מהנופים והאטרקציות שמציעים התיירנים באזור. כל הפרטים באפליקציית המועצה ובאתר המועצה.

עידכונים ממעברים:
המידע המלא, משרות פתוחות ועדכונים באתר מעברים.


פרשת השבוע

פרשת השבוע, פרשת תצווה. ההפטרה היא הציווי הידוע "זָכוֹר, אֵת אֲשֶׁר-עָשָׂה לְךָ עֲמָלֵק, בַּדֶּרֶךְ, בְּצֵאתְכֶם מִמִּצְרָיִם אֲשֶׁר קָרְךָ בַּדֶּרֶךְ, וַיְזַנֵּב בְּךָ כָּל-הַנֶּחֱשָׁלִים אַחֲרֶיךָ- וְאַתָּה, עָיֵף וְיָגֵעַ; וְלֹא יָרֵא, אֱלֹהִים."

פרשנים התחבטו רבות בשאלה איך הפך עמלק לאויב האולטימטיבי, האויב שמצווה לשנוא אותו. הרי היו אויבים קשים יותר, כמו פרעה, מלך מצרים, או כמו המן, שביקש להשמיד את כל היהודים, מהודו ועד כוש. והיו עוד מלחמות, שבני ישראל נלחמו ממצרים לארץ המובטחת. למה דווקא עמלק?

הסיבה היא, ככל הנראה, השנאה של עמלק לבני ישראל, בלי שום סיבה. פרעה ביקש לנצל אותם. המן היה משוכנע שהם אויבים. עמלק שנא סתם כך. בימינו, אנחנו שבים ורואים התעוררות של אותה שנאה עמלקית ליהודים, שנאה בלי סיבה ובלי תכלית. לפעמים היא מוסווית כאנטי- כיבוש, אבל קל לזהות את השנאה שבסגנונו העתיק של עמלק. ובאותו עניין, אמש התקיימה וועידה חשובה שארגנו חברי הפדרציה העולמית של יהודי מרוקו ובהשתתפות אנשי ציבור יהודים ופלסטינאים. היה כנס מרתק. יו״ר הפדרציה סם בן שיטרית הזמין אותי לברך. משתף אתכם בדברים: 

על ערכו של השלום ביהדות תעיד העובדה שבמקורותינו מוזכר השלום לא פחות ממאתיים וחמישים פעם - גם השלום בין אדם לחברו וגם השלום בין ישראל ואומות העולם. על חשיבותו של השלום אומר רבן גמליאל: על שלושה דברים העולם עומד, על הדין, ועל האמת ועל השלום, שנאמר : אמת ומשפט שלום – שפטו בשעריכם.

את השלום צריך לא רק לאהוב, אלא גם לרדוף, כפי שאמר הילל הזקן. לרדוף – לעשות את כל המאמצים להשיג אותו.

וזה בדיוק מה שאנחנו עושים כאן היום בכינוס הזה – רודפים שלום.

יהודים וערבים חיו אלה לצד אלה במשך יותר מאלף שנים. ההיסטוריונים חלוקים ביניהם בשאלה איך היו היחסים בין שתי הדתות, היהדות והאיסלם. בלי שום ספק היו תקופות קשות מאד והיו תקופות קשות פחות. אבל בדבר אחד אין מחלוקת: היהדות והאיסלאם השפיעו זו על זו. סיפורי המקרא והנביאים היהודיים מוזכרים בקוראן ומנגד, פילוסופים מוסלמים ומשוררים ערבים השפיעו על השירה והפילוסופיה היהודית.

יש הרבה מהמשותף בין תרבות יהודי המזרח לתרבות הערבית ועליו, על המשותף, צריך לבסס את ההידברות בינינו.

אני מברך על הכינוס הזה שבו נחפש את הדומה בינינו ואת המשותף - ולא את המפריד. המדינאים ימשיכו לחפש את הפתרון המדיני ואנחנו, נתרום לו משלנו. בלי להתעלם מהמחלוקות, אבל מתוך כבוד הדדי לערכים ולתרבות של האחר.

מוטלת עלינו האחריות להיות חלוצים ולהגיע לדרך המלך של חיים שונים אך משותפים שיהוו דוגמא לכל מדינות העולם, תוך כבוד לשונה מאיתנו וסבלנות לאורחות חיים מגוונים.


אשמח לקבל מכם תגובות והצעות.
שבת- שלום, 
שי חג'ג'
08-9929420
054-2134567
shayh@merchavim.org.il
www.merchavim.org.il
הורידו את אפליקציית המועצה בחינם. כיתבו "מרחבים" בחנויות האפליקציה – לקבלת כל העידכונים.
חסר רכיב