חסר רכיב

סוגרים שבוע במרחבים ופרשת השבוע יום שישי כ"ד באדר א תשע"ו 4 במרץ 2016

04/03/2016

סוגרים שבוע במרחבים

הפריצות באזור הפכו מזמן למגיפה. עדיין לא ברור הרקע לדקירה ברביעי בערב בתלמי ביל"ו, אך נכון לכתיבת דברים אלה, המשטרה טרם תפסה את החשוד במעשה, והערכה היא כי מדובר בפריצה שהסתבכה. ומפריצות שמסתבכות - חששנו. לפני חודשיים התקיים דיון בוועדת הפנים של הכנסת בראשות חה״כ דודי אמסלם – שאנחנו יזמנו בעקבות ריבוי הפריצות במועצה האזורית מרחבים. השתתפו בדיון גם מפקד המחוז דאז ניצב יורם הלוי, מפקד המרחב וקצינים ממשטרת ישראל. הצגנו נתונים מדוייקים על המצב וביקשנו אמצעים שיגבירו את הביטחון ביישובים. מרכיבי הביטחון הכרחיים ביישובים: גדרות ביטחון, אמצעי אתראה, מצלמות אבטחה, כלי רכב לרכזי הביטחון המתנדבים, חסימת פרצות בגדר המערכת עם חברון ועוד. חשוב לציין שביישובים בהם הצלחנו לגייס תקציב למרכיבי הביטחון - נרשמה ירידה של למעלה מ 90% בפשיעה.

אני מוכרח לציין לשבח את העבודה המסורה של הרב"שים ביישובים, מתנדבי המתמי"ד, יחידת הג'יפים שלנו – שכולם פועלים בהתנדבות ובמסירות אינסופית, וכמובן את עבודת משטרת ישראל. מי שנסע בשעות הערב באזור ראה את הנוכחות הגדולה של כוחות המשטרה והמתנדבים שהוקפצו לחיפושים אחר הדוקר שנמלט. יישר כח!


הסעות תלמידים
ביום שני היה אירוע בין 2 אוטובוסים של חב' ההסעות מובילי אשל, בהסעה שיצאה ממושב גילת. אוטובוס אחד פגע באוטובוס שלפניו וילד אחד שהיה בהסעה שבר את היד. 
הנחיתי להעביר את פרטי המקרה לחקירת המשטרה ובמקביל קצין הבטיחות של המועצה ערך תחקיר והממצאים הועברו למשטרה. הנהג הושעה מהסעות המועצה. מנהלי בתיה"ס יחד עם הצוות החינוכי נפגשו עם הילדים ושוחחו איתם.
בעקבות האירוע שב ועלה נושא הליווי בהסעות. ביום ראשון דנו בכך בפגישה שהתקיימה עם וועד ההורים. חשוב להדגיש שזו בעיה בכל המועצות האזוריות בארץ. לרשויות מקומיות אין תקציב למימון מלווים ומשרד החינוך מתנגד לממן זאת. האופציה היחידה שיש היא מימון הורים. ברשויות שבהן יש מלווים- ההורים מממנים. נדגיש כי בעבר הורים התנגדו לממן מלווים. פנינו השבוע שוב למשרד החינוך בעניין, נמתין לתשובתם. ובעוד שבועיים יותקנו מצלמות ב 7 אוטובוסים שיתעדו את הנסיעה.
מעבר לאכיפת משמעת בהסעות, בתיה״ס ימשיכו להפעיל תוכניות חינוכיות לבטיחות בהסעות. אנו מבקשים מכם ההורים לשוחח עם הילדים על חשיבות ההתנהגות בהסעות. אין מקום להשתוללות בזמן הנסיעה. זה מסוכן ואי אפשר להטיל על הנהגים את האחריות לעסוק בסדר ובמשמעת באוטובוס.
אנו מבקשים ליידע אתכם כי בשבוע שעבר התקיימה שיחה עם נהגי האוטובוס שסיפרו שהאלימות בקרב התלמידים באוטובוסים עלתה באופן משמעותי, זה מסוכן מאוד וזה מקשה על הנהגים לעשות את עבודתם.
אנחנו בוחנים כמה הצעות שעלו, אבל חשוב לדעת- אף רשות מקומית לא מממנת מלווים מהסיבה הפשוטה שאין תקציבים לזה. בכל מקרה, ליווי בשכר אם יהיה- יהיה במימון ההורים.

בטיחותם וביטחונם של הילדים חשובים לנו מאד ונעשה הכל לשמור עליהם.

עידכונים מהמתנ"ס: ממליץ לקרוא, המתנ"ס מציע מגוון רחב של פעילויות וכולם מוזמנים להצטרף.
יחידת הילדים והנוער-

1. במהלך חודשי פברואר ומרץ החלו לפעול סדנאות גרפיטי במסגרת יחידת הילדים והנוער, בה נחשפו בני הנוער לעולם הגרפיטי ואומנות הרחוב ככלי להבעת עמדה ויציאת שינוי חברתי. הסדנאות שילבו חינוך ואומנות: מצד אחד יצירה של תוצרים יפים ומרשימים בכל המושבים ,ומצד שני חשיבה על מסר שרצו בני הנוער להביע ולהגיד לעולם דרך היצירה.

2. בארבעה ישובים החלו סדנאות תהליכיות, תיאורטיות ומעשיות בפיסול סביבתי ובגינון אקולוגי במסגרת יחידת הילדים והנוער ומחלקת איכות הסביבה במועצה. בסדנאות לומדים בני הנוער את עקרונות הבנייה באדמה וחומרים בשימוש חוזר, חיבור לטבע, לאדמה ולזהות היישובית. הסדנאות מועברות ע"י מנחה מקצועי וביחד איתו בונים בני הנוער פינות ישיבה וגינות קהילתיות נקיות מרעלים בהן יגדלו גידולים בריאים לצריכה עצמית של כלל התושבים. בסדנאות אלו אנו שואפים ליצור תחושה של קהילה אחת הפועלת יחד בתחושת גאווה ושייכות לבית.

ק.ש.ת- קהילות של תרבות יהודית ישראלית במרחבים-
פורום מובילי תרבות- במהלך החודשים האחרונים אנו מובילים פורום מובילי תרבות מיישובי המועצה. פעילי התרבות נפגשים, לומדים יחד ועוברים חוויה משותפת מדהימה.
בשבוע הבא יצא הפורום לסיור השראה בן יומיים בדרום. סיומו של התהליך יהיה בהובלת פרויקטים מקומיים על ידי מובילי התרבות במסגרת חממה לתרבות יהודית ישראלית במרחבים.

מרכז צעירים-
אנו מרחיבים את פעילות המרכז ובימים אנו מחפשים רכז/ת לתחומיי ההשכלה הגבוהה והמעורבות החברתית של צעירים במועצה. אנו רואים בתחומים אלו עוגן משמעותי בפיתוח ושימור הקהילה הצעירה במרחבים.
בימים הקרובים יחולק לתיבות הדואר של תושבי המועצה ברושור אשר יסביר ויפרט את פעילות המרכז.

פנאי וקהילה-
נחנך הג'ימבורי הנייד של מרחבים

הג'ימבורי כולל מתנפחים, מתחם מזרונים ושעשועים לגיל הרך – בחינם ודוכנים למכירת פופקורן וצמר גפן מתוק, ויעבור בין היישובים.
הפרויקט שייך לתחום הגיל הרך במתנ"ס מרחבים ובשיתוף יחידת הילדים והנוער. את הפרויקט מנהלת מיכל פינטו ואנשי הצוות שמפעילים אותו הם בני נוער במסגרת תוכנית להעסקת בני נוער בפרויקטים קהילתיים. הנערים עברו הכשרה לאבטחת המתקנים. הג'ימבורי יעבור באופן קבוע בכל היישובים – פעמיים בשבוע, ולכל יישוב הוא יגיע אחת לחודשיים. תושבי מרחבים מוזמנים להגיע לכל יישוב. בנוסף מגיע אומן אורח, הצגה, שעת סיפור, או הפעלה מיוחדת לילדים.

התמונה של ‏שי חג׳ג׳‏.

הצגות ילדים- השבוע התקיימה הצגת הילדים הראשונה- "דירה להשכיר". כיף לארח בבית הצגות ברמה כזו. במהלך הימים הקרובים יפורסם המנוי בהתאמה ל 4 ההצגות שנותרו, מוזמנים להצטרף.

תחום הגיל הרך ומרכז הצעירים יצרו תכנית עבודה משותפת להורים הצעירים, תחילתה היתה בחיבוקאמא לאמהות בחופשת לידה. בימים אלו אנו מציעים סדנה להורים בנושאי- סמכות הורית, תקשורת במשפחה, יחסי אחים וכו'. מוזמנים להצטרף.
בשבועות הקרובים תתפרסם יתר התכנית שתכלול סדנאות נוספות והרצאות גדולות להורים צעירים.


עידכונים ממעברים:

משרות פנויות באתר "מעברים".
· נותרו מקומות אחרונים לתוכנית "מדרגות לקריירה"- תכנית אימון לפיתוח קריירה לגילאי 35 +.

זה הזמן 'לעצור' לרגע, להתמקד, לבנות תכנית קריירה מעשית ולהתחיל לפעול ליישומה.

ההרשמה פתוחה עד ה- 6.3.16. לפרטים נוספים

· מהרו לנצל את מכסת השוברים להכשרה מקצועית מטעם משרד הכלכלה. לפרטים נוספים

ולכל המעוניין "מעברים" נגב צפוני ושירות התעסוקה, מזמינים אתכם לערב פתוח בעניין מימון הכשרות מקצועיות. יום חמישי ה- 17.3 לפרטים נוספים באתר מעברים.


פרשת השבוע

פרשת השבוע, פרשת ויקרא, הראשונה בפרשיות ספר הכוהנים, העוסק בעבודת הכוהנים בבית- המקדש. ספר ויקרא מתרחש כולו במסע של בני- ישראל במדבר סיני. לאחר יציאת מצרים וחטא המרגלים נענש עם ישראל בשהייה של 40 שנה במדבר עד כניסתם לארץ כנען. במהלך שהותם במדבר מצווה ה' את בני- ישראל באמצעות משה המנהיג להקים מקום מקודש שיקשר בינם לבין ה'. המקום הזה מכונה "אוהל מועד" או "המשכן". הפרשה הקודמת, שחתמה את ספר שמות, עסקה בתכנון האדריכלי של המשכן. פרשת ויקרא עוסקת בתוכן הרוחני ומונה את דיני הקורבנות לסוגיהם: עולה, מנחה, שלמים וגם קורבן חטאת. "נפש כי תחטא בשגגה... אם הכהן המשיח יחטא לאשמת העם, והקריב... פר בן בקר... אשר נשיא יחטא בשגגה ואשם, או הודע אליו חטאתו אשר חטא בה, והביא את קורבנו שעיר עזים..."

מאז ועד היום השתנו הנורמות החברתיות. הקרבת קורבנות בתקופת המקרא הייתה מקובלת ולגיטימית ושימשה להבעת צער וחרטה על חטא שעשה האדם. היום, התפילות תופסות את מקום הקורבנות. הבעת חרטה בלבד, באמצעות התפילה, בוודאי אין בה די, אלא יש להכיר בחטא, להודות בו ולקבל על עצמנו את תיקון החטא.אשמח לקבל מכם תגובות והצעות.
שבת- שלום, 
שי חג'ג'
08-9929420
054-2134567
shayh@merchavim.org.il
www.merchavim.org.il
הורידו את אפליקציית המועצה בחינם. כיתבו "מרחבים" בחנויות האפליקציה – לקבלת כל העידכונים

חסר רכיב