התפרצות מחלת הכלבת בישראל

8 בינואר 2018

תושבים יקרים,

במדינת ישראל בשנת 2017 אובחנו 74 מקרי מחלת הכלבת בבעלי חיים ושמונה מקרים נוספים מתחילת שנת 2018. כל המקרים היו בצפון הארץ.

בין בעלי החיים שאובחנו כחולים בכלבת בשנת 2017 היו 47 תנים, 14 בקר, 10 כלבים, 2 חתולים וצאן 1. בשנת 2018 המחלה אובחנה בשמונה תנים.

מחלת הכלבת נגרמת על ידי נגיף. נגיף פוגע בכל היונקים כולל בני אדם ומועבר ברוק, בעיקר על ידי נשיכה.

מחלת הכלבת היא מחלה חשוכת מרפא ומרגע הופעת סימנים קליניים ראשונים בבעל החיים ובני אדם אין אפשרות להצילם.

שני סוגי תגובות מאפיינים את המחלה:

סוג אחד, הוא תגובה סוערת המאופיינת בריצה בלתי מבוקרת למרחקים ארוכים, תוקפנות רבה, נגיסה בעצמים שונים ואובדן כושר השיפוט.

סוג שני, הוא, רגיעה המלווה בדיכאון, שיתוק והתנהגות מוזרה.

מניעת מחלת הכלבת

חיסון חובה על פי החוק של הכלבים נגד כלבת מגיל שלושה חודשים, יש לחזור על החיסון אחת לשנה במשך כל חיי הכלב, מומלץ מאוד לחסן גם את החתולים.

כדי לשלול מגע בין חיות בית לחיות בר וכלבים משוטטים יש למנוע מכלבכם להיות מחוץ לחצר ביתם ללא השגחה, כמו כן בטיול עם הכלב יש להובילו ברצועה.

אין לאמץ בעלי חיים משוטטים.

אין לבוא במגע עם כלבים, חתולים משוטטים וחיות בר.

יש לשים לב לחיות בית, משק וחיות בר אשר משנות את התנהגותן, במידה ונצפו יש לפנות לשירות הווטרינרי במועצה.

אם הנכם עדים לתקיפות ונשיכות בין בעלי חיים (במיוחד בין חיות בית ומשק לבין חיות בר) או הבחנת בסימני נשיכה בבעלי חיים יש לעדכן מידית את השירות הווטרינרי של המועצה.

בכל מקרה של נשיכה יש לטפל בפצע בהקדם האפשרי. הטיפול המקומי הינו חשוב ביותר ומטרתו להרחיק את הרוק של בעל חיים הפוגע ונטרלו. יש לשטוף באופן יסודי את כל האזור שנחשף על ידי מים זורמים וסבון. יש לחטא את האזור ע''י אלכוהול 70% או ע''י תמיסת יוד.

בכל מקרה של נשיכה או מגע עם בעל חיים החשוד כנגוע בכלבת יש לפנות ללשכת הבריאות הקרובה (לשכת הבריאות בבאר שבע רח' התקווה 4 קרית הממשלה טל' 08-6263553) ולהודיע על כך לשירות הווטרינרי במועצה.

יש לפעול לסניטציה מרבית בסביבת מגורכם (סגירת פחי אשפה, מניעת השארת מזון כלבים וחתולים בחוץ, הימנעות מפיזור מזון לחתולי רחוב במרחבים הציבוריים, פינוי פגרי בעלי חיים למקומות ייעודיים ומסדרים), כל זה מהווה מוקד למשיכת חיות בר.

בזמן שהנכם מטיילים ביערות ארצנו, חשוב לאסוף את שיירי מזון לפחים בלבד, כדי למנוע זמינותם לחיות בר.

מחלת הכלבת כרגע מוגבלת לאזור גיאוגרפי, עמק המעיינות והגלבוע, לא מומלץ לקחת את כלבכם לטייל באזורים הללו.

ברצוני לציין, למרות כל האמור בקשר למחלת הכלבת, גידול בעלי חיים בצורה נכונה ולקיחת אחראיות מינימלית של בעליהם מביא הרבה נחת למגדל ולבעל החיים כאחת.

דיווחים על בעלי חיים משוטטים או כאלה המתנהגים בצורה מחשידה בין השעות 08:00 – 16:00 באמצאות הטלפון: 08-9929475 ולאחר מכן למוקד: 08-9926160.

בברכה

דר' מיכאל ורנבסקי

רופא וטרינר רשותי