יער ניר משה

מושב ניר משה שוכן בלב ה"דרום אדום" של הנגב הצפון מערבי. המושב שהוקם על ידי עולי מרוקו בשנת 1953 כונה תחילה "שובל 1", אך מאוחר יותר שונה שמו לניר משה, על שם הסופר משה סמילנסקי, והצטרפו אליו מתיישבים נוספים מאלג'יר ומוצאות נוספים. כיום מרבית תושבי המושב עוסקים במקצועות חופשיים, אולם מקצתם עדיין מתפרנסים מחקלאות.
יער ניר משה הוא יער ער קק"ל נטוע, צמוד למושב ניר משה מצפון למושב המשתרע על פני 1243 דונם, ויש בו במגוון רב של עצים ובהם אורנים, ברושים, אקליפטוסים ושיטים,  ובחודשים ינואר ופברואר פריחה אדומה של כלניות. 
ביער שבילי רכיבה, סינגל לרוכבים מקצועיים, ונקודת תצפית מרהיבה על האזור בקרבת בריכות המים.

נקודת היציאה לסינגל מול הכניסה למושב ניר משה. מכביש 293, המסתעף מכביש 40 בצומת בית קמה, נפנה צפונה לכביש 2932 וניסע עד סופו, מול הכניסה למושב ניר משה, שם נחנה (לא על הדשא).
 

השטח הקטן שעליו משתרע סינגל ניר משה אינו רומז כהוא זה על מידת ההנאה הגלומה בו. מתכנן המסלול, יפתח סהר, השכיל לנצל את תנאי השטח השונים, הבתרונות והחמוקיים כדי ליצור סינגל זורם שכולו חוויית רכיבת שטח מזוקקת. סינגל שנדמה לפעמים כאילו הוא מעגלי ובירידה...
פריחת הכלניות בחורף ובאביב, גלי השיבולים הנעים ברוח, מגוון העצים ושאר הצמחייה מעשירים כל אחד בתורו את חוויית הרכיבה.
אורך השביל – 10 ק"מ
גובה מצטבר – כ-100 מ'
שילוט – הסינגל מסומן באמצעות עמודי עץ ועליהם ציור של אופניים בתוך עיגול כחול, וחץ כחול בכיוון התנועה.
 

נצא לדרך צפונה מהכניסה למושב, בהמשך דרך הכורכר הצמודה לו, ולאחר 200 מ' נגיע לצומת ובו שלט ההסבר על השביל. נפנה שמאלה עם הסימון (לא להתבלבל עם "שביל השובלים" הפונה ימינה), עדיין על דאבל, ימינה עם השילוט לאחר 300 מ' אל תוך החורשה ואז שמאלה אל הסינגל.
תחילתו של הסינגל בתוך חורש צעיר ומקסים המעניק תחושה של צלילה אל עולם חדש. בהמשך הסינגל יוצא מן החורש אל השטח הפתוח ושוב חוזר אל חורש חדש. רגע אחד אנחנו טסים בין העצים ורגע אחר כך נפתח הנוף לכיוון חדש ומרתק. רגע אחד אנחנו על גג העולם ברכיבה רגועה וכל הנוף פרוש לפנינו, ורגע אחר אנו צוללים אל בין הבתרונות כשלפנינו רק השביל החום הצר ומשני צדדינו קירות אדמה וצמחייה.
לאחר 6.2 ק"מ של נירוונה רכובה נגיע לפתע לצומת ובו שילוט לשני כיוונים – ימינה להמשך הסינגל וישר לסינגל המוביל לעבר קיבוץ דורות ולעבר הסינגלים של רוחמה ודורות. החפצים בהארכה משמעותית של מסלול הרכיבה ירכבו לקיבוץ דורות וימשיכו בסינגלים שם לפני החזרה.
נמשיך ברכיבה על סינגל ניר משה, רגבי האדמה מתפצחים תחת גלגלינו, וצבעי הפרחים נמרחים לצדנו בעוד אנו גולשים ימינה ושמאלה, למעלה ולמטה, עד שלפתע נמצא את עצמנו חזרה על הדאבל שממנו נכנסנו לסינגל. אין כל רע ביציאה לסיבוב נוסף בסינגל, אך לבסוף נפנה כאן שמאלה, שוב שמאלה ואז ימינה כדי לחזור לרכב החונה מול שער המושב.